Сухіна О.О.,

здобувач Донецького державного університету управління

Розвиток казначейської системи виконання Державного бюджету

України

 

У процесі докорінного реформування економіки важливим є визнання того, що макроекономічна стабілізація неможлива без значної, глибокої перебудови державних фінансів у цілому і зокрема бюджету як центральної їх ланки. Бюджет – це не тільки фінансовий план, у якому особлива увага приділяється механізмам платежів, обліку й звітності, він одне з основних знарядь макроекономічної стабілізації й економічного зростання. Це зумовлює необхідність проведення комплексу заходів щодо забезпечення повного і своєчасного надходження до бюджету доходів і здійснення видатків, постійного аналізу доходів і видатків бюджету в плані їх впливу на економіку [1].  

Результати виконання бюджету дуже часто тією чи іншою мірою різняться від тих цілей і завдань, якими керувалися при його складанні й затвердженні. В окремих випадках такі розбіжності, хоч вони і не були заплановані, можна визнати корисними. Однак, як правило, одержання результатів, відмінних від запланованих, означає, що бюджетна політика, покладена в основу затвердженого бюджету, не проводилась, не було й дієвого контролю за її здійсненням. Хоч у довгостроковій перспективі подібні прорахунки можуть бути компенсовані, вони мають значний, безпосередній вплив на економіку. Якщо ж розбіжність результатів із запланованим виявиться суттєвою, це може не тільки заважати досягненню стабілізації в економіці, а й внести в господарське життя численні викривлення, які треба буде виправляти протягом наступного фінансового року чи навіть кількох років.

Звідси випливає необхідність дотримання бюджетної політики і суворого її виконання, відхилення при цьому повинні розглядатись як індикатори збоїв як у функціонуванні економіки в цілому, так і в самому бюджетному процесі, зокрема в заключній його стадії – виконання бюджету і насамперед його головної ланки – державного бюджету. Виконання державного бюджету України – це здійснення комплексу заходів із забезпечення повного і своєчасного виконання плану доходів і видатків. При цьому виконання дохідної частини бюджету означає надходження не тільки загальної суми передбачених коштів, а й по кожному джерелу. Виконання плану за видатками означає безперебійне фінансування усіх запланованих заходів і установ, економне й ефективне використання бюджетних ресурсів [2].

Аналіз стану виконання державних бюджетів за роки функціонування Державного казначейства в Україні дозволив нам виявити ті конкретні зміни, що відбувалися в цьому процесі та дати їм належну оцінку. У даному випадку ми керуємось аксіомою, що за станом виконання державних бюджетів можна оцінювати ефективність економічних перетворень у країні та їх соціально-економічну доцільність.

Фактична діяльність Державного казначейства як інституту, призначеного управляти бюджетними ресурсами почалася з кінця 1997 року. Фінансовий стан в Україні на той час визначала грошова реформа 1996 року. Зрозуміло, що саме в цей період і необхідна була активізація інституту Державного казначейства щодо реалізації одного із головних, як на нашу думку, етапів бюджетного процесу – виконання державного бюджету.

По-перше, цей етап визначає якість та життєздатність сформованого та затвердженого бюджету країни. Адже в процесі безпосереднього виконання бюджетів проявляються всі недоробки, недоліки та помилки, які могли мати місце при складанні, розгляді та затвердженні проекту державних бюджетів. По-друге, саме процес виконання бюджетів визначає той кінцевий ефект, який матиме Уряд від реалізації головного фінансового плану країни – державного бюджету. Крім цього, саме ця стадія дає можливість отримати правдиву інформацію про існуючий стан справ у реальному режимі часу, реально оцінити рівень досягнутих результатів, зіставити їх з прогнозами і встановленими завданнями та напрацювати комплекс пропозицій, спрямованих на удосконалення процесу виконання бюджетів.

Перш за все, необхідно зазначити, що проведений аналіз виконання державних бюджетів виявив низький рівень державного контролю в частині використання бюджетних коштів, що створило умови для численних порушень. Найбільш поширеними з них були незаконне, нецільове та неефективне використання коштів державного бюджету. Порушення та недоліки у використанні коштів державного бюджету стали можливими внаслідок незадовільного виконання Державним казначейством покладених на нього функцій в частині здійснення контролю за виконанням державних бюджетів, проведенням видатків і використанням коштів, станом обліку та звітності. Зосередившись на вирішенні організаційних, методологічних та технологічних питань, Державне казначейство на протязі фінансового періоду 1998-2006 років певною мірою усунулось від виконання свого головного завдання – забезпечення ефективного управління державними коштами.

Зважаючи на те, що державний бюджет виконується в умовах гострої нестачі бюджетних коштів, головним завданням Державного казначейства має стати прискорення розрахунків між бюджетними установами, скорочення залишків бюджетних коштів на рахунках в установах уповноважених банків та своєчасне їх спрямування на фінансування поточних витрат державного бюджету, контроль за цільовим та економним використанням цих коштів, а також зменшення обсягу дефіциту державного бюджету. Але як показує аналіз виконання державних бюджетів за видатками фактичний стан справ з управління бюджетними коштами та  контролю за їх використанням у багатьох випадках носив формальний характер.

 

Література:

1.  Павлюк К.В. Організація виконання державного бюджету // Фінанси України. – 1998. – № 3. – С. 37- 45.

2. Осипчук Л.Л. Основи казначейської справи: Навч. посіб. – К.: МАУП, 2003. – 152 с.