Коваль.Л.В.

Вінницький державний аграрний університет

Проблеми страхування врожаю сільськогосподарських культур

Сільськогосподарське виробництво залежить від двох факторів: діяльності людини та впливу природи. Але якщо свою діяльність людина може контролювати, то навколишнє природнє середовище виступає як некерована сила. Ця сила може порушити нормальний процес виробництва, завдавши при цьому великої шкоди сільськогосподарському товаровиробнику.

Така ситуація спонукає до прийняття певних рішень та вжиття економічних заходів, які б дозволили відшкодувати завдані підприємству збитки.

Страхуванню врожаю сільськогосподарських культур присвятили свою увагу такі вчені , як: С.В.Клюй, Р.П.Смоленюк, О.В.Огаренко, М.Мних, В.С.Луцько, О.В.Гайдук та інші. Зокрема було розглянуто методологічні засади страхування врожаю сільськогосподарських культур[5], обгрунтовано вибір методу побудови тарифів при страхуванні [6], виділено метод індексного страхування [2]. Деякі автори надали перевагу обов’язковому страхуванню посівів [3], інші спробували визначити проблеми державної політики в цій галузі [4].

Взагальному було зроблено значний внесок в теорію та практику страхування врожаю сільськогосподарських культур, але проблемам їх страхування було приділено недостатньо уваги.

Постановою Кабінету Міністрів України №1000 “Про затвердження Порядку і правил проведення обов’язкового страхування  врожаю сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень державними сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності” від 11 липня 2002 року визначено, що саме врожай сільськогосподарських культур повинен страхуватися в обов’язковій формі . [1]

Якщо всі сільськогосподарські підприємства будуть дотримуватися вимог постанови, то в разі настання непередбачуваних природніх умов за допомогою обов’язкового страхування  врожаю сільськогосподарських культур (з одного боку) та бюджетної підтримки (з іншого боку) буде відновлено нормальний процес виробництва.

Але в силу певних причин сільськогосподарські товаровиробники уникають обов’язкового страхування врожаю. Однією з таких причин є нестабільний фінансовий стан багатьох господарств.

З іншого боку такий вид страхування не зважає на природньо-кліматичні умови в яких здійснює свою діяльність сільськогосподарський товаровиробник.

Звертаючись до світового досвіду надання страхових послуг слід виділити індексний метод страхування сільськогосподарських культур. На основі цього методу здійснюється добровільне страхування культур та їх врожаю.

Дане страхування має певні переваги:

-         урахування особливостей природно-кліматичної зони;

-         простіша схема укладання договорів страхування;

-         нижча вартість страхових послуг за рахунок зниження вартості витрат, понесених страховими компаніями.

-         прозорість розрахунків, що забезпечується єдиною їх методикою.

З іншого боку, задля забезпечення обов’язкового страхування сільськогосподарськими товаровиробниками державі (як одному з учасників цього процесу) необхідно вдосконалити свою політику в цій галузі.

Основними напрямками вдосконалення повинно бути:

-         створення оптимального співвідношення між добровільним та обов’язковим страхуванням;

-         вдосконалення та розвиток нормативно-правового поля;

-         підготовка те перепідготовка кваліфікованих кадрів;

-         державна підтримка у вигляді субсидій на страхування.

Але, на нашу думку , сільськогосподарський товаровиробник повинен самостійно вирішувати яку систему страхування йому обирати: обов’язкову – з можливістю розраховувати на кошти держави, чи добровільну – розраховуючи тільки на власні сили.

Список літератури

1. Постанова Кабінету Міністрів України №1000 “Про затвердження Порядку і правил проведення обов’язкового страхування  врожаю сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень державними сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності” від 11 липня 2002 року.

2. Клюй С.В.

Добровільне страхування врожаю сільськогосподарських культур на основі індексу врожайності // Економіка АПК.- 2003.-№9.-с.55-59.

3.Луцько В.С., Гайдук О.В., Луцько О.В.

Стан і проблеми обов’язкового страхування посівів зернових культур // Економіка АПК.- 2004.-№2.-с.34-38.

4.Мних М.

Проблеми та напрямки вдосконалення державної політики в галузі страхування // Економіка.Фінанси.Право.-№8.-2000.-с.27-30.

5.Огаренко О.В.

Методологічні засади страхування врожаю сільськогосподарських культур// Економіка АПК.- 2002.- №4.-с.94-98.

6. Смоленюк Р.П.

Методи побудови тарифів при страхуванні врожаю сільськогосподарських культур// Фінанси України.-2002.-№11.-с.131-135.