Кокнова Т. А.

Аспірантка Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка 13.00.04. «Теорія та методика професійної освіти»

Професійні якості| як найважливіший чинник  професійної придатності фахівця.

Для успішного виконання професійної діяльності людина повинна володіти низкою характеристик. У науці вони одержали назву – професійні якості особистості. Важливим підсумком сучасних досліджень з'явилося встановлення того, що будь-яка професійна діяльність реалізується на базі системи професійних якостей. Проаналізуємо точки зору учених про те, що є професійні якості як психолого-педагогічна проблема. У процесі освоєння й виконання діяльності психологічні якості поступово професіоналізуються, утворюючи самостійну підструктуру.

Е.Ф. Зеєр [1] виділив наступні професійні якості, необхідні будь-якому компетентному спеціалісту: спостережливість, образну, рухову й інші види пам'яті, технічне мислення, просторову уяву, уважність, емоційну стійкість, рішучість, витривалість, наполегливість, цілеспрямованість, дисциплінованість, самоконтроль та ін.

В.Д. Шадриков[4] надає два тлумачення  професійних якостей. По-перше, під професійними якостями| він розуміє «індивідуальні якості суб'єкта діяльності, що впливають на ефективність діяльності й на успішність освоєння цієї діяльності». До таких він відносить здібності, однак, згідно з його думкою, вони не вичерпують всього об’єму професійних якостей.

По-друге, В.Д. Шадриков [4] вважає, що система професійних якостей – це ті внутрішні умови, через які переломлюються зовнішні дії і вимоги до діяльності. Отже, розвиток професійних якостей і їх систем виступає вузловим моментом психологічної системи діяльності.

Згідно тлумачення в словнику Душкова Б.О., професійні якості – окремі динамічні властивості особистості, її психічні й психомоторні властивості (виражені рівнем розвитку відповідних| процесів), а також фізичні якості, які відповідають вимогам певної професії й сприяють успішному оволодінню нею. Професійні якості| є одним із найважливіших чинників  професійної придатності, вони не тільки побіжно характеризують певні здібності, але й органічно входять  до їх структури, розвиваючись у процесі навчання й практичної діяльності.

Визначення й оцінка професійних якостей| мають велике психодіагностичне значення, вони мають істотний вплив на результати діяльності, тому їх обов'язково слід враховувати під час професійного відбору. Під час вивчення професійних якостей| слід враховувати, що деякі з них можуть бути (придатними) й відносно стабільними (наприклад, типологічні властивості нервової системи), інші навпаки підлягають розвитку й тренуванню (певної психічної якості).

Тому спеціально спрямоване формування й удосконалення таких професійних якостей| і їх корегування| (корегуюче| тренування) можуть активно проводитися під час підготовки до майбутньої діяльності. Доцільність проведення такого тренування особливо зростає в тих випадках, коли достатньо висока мотивація до оволодіння професійною діяльністю протистоїть низькому розвитку професійних якостей|. У ряді інших випадків низький рівень професійних якостей| може бути нейтралізований шляхом виробничої компенсації. Проте бувають випадки,  коли недостатньо виражені професійні якості| не підлягають ні тренуванню, ні компенсації. Тоді варто говорити про непридатність даної людини до даного виду діяльності, хоча на іншій роботі вона може бути хорошим фахівцем.

Професійні якості| - це окремі динамічні риси особистості, окремі психічні і психомоторні властивості (виражені рівнем розвитку відповідних психічних і психомоторних процесів), а також фізичні якості, які відповідають вимогам певної професії й сприяють успішному оволодінню цією професією.

А.В. Карпов [2] тлумачить професійні якості як індивідуальні властивості суб'єкта діяльності, що необхідні й достатні для її реалізації| на нормативно заданому рівні і які значущо й позитивно корелюють хоч би з одним (або декількома) її основними результативними| параметрами - якістю, продуктивністю, надійністю.

А.К. Маркова [3] вважає, що професійні якості|, з одного боку, є передумовою| професійної діяльності, а з іншого - вони самі удосконалюються, шліфуються в ході діяльності, будучи її новоутворенням.

Таким чином,  розглянувши професійні якості у психолого-педагогічній літературі, зробимо загальні висновки.

По-перше, професійні якості - це успішність в оволодінні| і здійсненні фахівцем певних видів професійної діяльності. За функцією професійні якості | можуть виступати не тільки психічні та особистісні але й непсихологічні властивості суб'єкта  діяльності (соматичні, біологічні, морфологічні, конституційні, типологічні, нейродинамічні та ін).

По-друге професійні якості - це соціально обумовлені й соціально значущі якості, яких вимагає сучасність від фахівця тієї чи іншої професії.

По-третє, професійні якості | - динамічне явище; вони формуються поступово, знаходяться в постійному розвитку, неоднакові й різнорівневі| на різних етапах досягнення фахівцем професійної досконалості.

Література

1.                     Зеер Є.Ф. Психология профессий: Учебное пособие для студентов вузов. – М.: Академический проект; Фонд»Мир», 2005.

2.                     Карпов А.В. Психология принятия управленческих решений/ Под ред. В.Д. Шарикова.- М.: Юристь, 1998.

3.                     Маркова А.К. Психология профессионализма. – М.: Знание, 1996.

4.                     Шадриков В.Д. Деятельность и способности.-М.: Логос,1994.