Право/ 9. Цивільне право

 

Аспірантка Бриндак Д.В.

Національна юридична академія України імені Я.Мудрого

ДЕЯКІ АСПЕКТИ ОБОРОТОЗДАТНОСТІ

БОРГОВИХ ЦІННИХ ПАПЕРІВ

     Оборотоздатність боргових цінних паперів, як і інших здатних до обороту об`єктів цивільних прав, визначена на законодавчому рівні. Відповідно до положень ст. 178 ЦК України всі об`єкти цивільних прав (включаючи цінні папери) можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, чи не обмежені в обороті або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи. Харектерна для цивільного права широта меж розсуду його суб`єктів у виборі форм і механізмів встановлення цивільних відносин і варіантів поведінки має неоднаковий характер стосовно цінних паперів і речей. Звуження меж розсуду суб`єктів цивільного права можна помітити при розгляді загальної кількості окремих видів цінних паперів, участь яких у цивільному обороті є потенційно можливою. Актами чинного законодавства України визначені обмеження, що передбачають ступінь свободи участі у цивільному обороті відносно деяких різновидів речей. Раніше на вільні в обороті, обмежено оборотоздатні і вилучені із цивільного обороту класифікувалися тільки речі. Положеннями ст.178 ЦК України така класифікація закріплена щодо всіх видів об`єктів цивільних прав. Однак при поширенні цих положень на ті чи інші різновиди об`єктів цивільних прав слід пам`ятати про їх правову природу.

           Боргові цінні папери ( як і інші їх різновиди ) здатні до участі в цивільному обороті. Оборотоздатність боргових цінних паперів означає, що з їх передачею переходять усі засвідчувані ними майнові права в  сукупності. У залежності від виду боргових цінних паперів способи їх передачі можуть бути різними :
1)      вручення сертифіката боргового цінного папері на пред`явника іншій особі;
2)      у випадку передачі прав, засвідчених іменним борговим папером, використовуються правила, характерні для цесії;
3)      здійснення передавально – облікового запису по рахунку у боргових цінних паперах при передачі посвідчених ними майнових прав;
4)       вчинення на іменному або ордерному борговому  цінному папері індосаменту і його вручення новому правонабувачу.
         Залежно від способу визначення правомочної особи проводиться класифікація цінних паперів на пред`явника, іменні та ордерні, наділяючи кожну групу цінних паперів юридично значущими особливостями. Практичне значення такої класифікації виражається у наданні різного правового значення певному виду цінних паперів, а також у встановленні порядку передачі прав за цінним папером.
        Найбільш високою оборотоздатністю характеризуються боргові  цінні папери на пред`явника.У цінному папері на пред`явника права за цінним папером належать особі, яка пред`являє цінний папір. Права за такими цінними паперами передаються іншій особі шляхом вручення їй сертифікату цінного паперу. Зобов`язана за таким борговим цінним папером особа ( емітент )  повинна здійснити виконання такій особі, не вимагаючи нічого, крім пред`явлення документа – сертифіката.
       Іменні цінні папери засвідчують права, які  належать “особі, названій у цінному папері”. Зобов`язана особа (емітент) повинна виконати зобов`язання за цінним папером тільки такій особі. Згідно ст.1 Закону України “ Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні “  “документарною “ формою цінного паперу є сертифікат цінного паперу, а “ бездокументарною “ формою цінного паперу є здійснений зберігачем обліковий запис на рахунку у цінних паперах.
        На відміну від цінних паперів на пред`явника процедура передачі прав за іменними цінними  паперами  ускладнена необхідністю дотримання певних формальностей, що суттєво знижує їх оборотоздатність.Права за іменним цінним папером передаються у порядку , встановленому для відступлення права вимоги  (цесії). Це означає, що для передачі прав за іменним цінним папером, його новий власник та новий придбавач зобов`язані дотриматися необхідних вимог до форми такої уступки, крім того, про таку уступку має бути повідомлено зобов`язану за цінним папером особу. На практиці це робиться через прямих учасників Національної депозитарної системи України.

      На відміну від іменного цінного паперу, права за ордерним цінним папером можуть належати не тільки поіменованій у цінному папері особі, але й особі, призначеній розпорядженням останньої . Індосамент, шляхом вчинення якого передаються права за ордерним цінним папером, являє собою передавальний напис на самому цінному папері ( на обороті ), який вчиняється індосантом на індосата, тобто на особу, якій ( або за наказом якого ) переходять права за ордерним цінним папером.

      Слід зазначити, що такі види боргових цінних паперів, як облігації, ощадні сертифікати, казначейські зобов`язання, можуть бути як іменними, так і на пред`явника. Вексель може бути як іменним  цінним папером, так і ордерним.

       Таким чином, юридично оборотоздатність боргових цінних паперів є наслідком двох обставин : технічної можливості передачі фактичного володіння борговим цінним папером та встановлення законодавцем певної процедури легітимації власника. Технічна можливість передачі боргового цінного папера обумовлена або матеріальністю його носія, або системою правил обліку цінних паперів.

       Враховуючи такий аспект інструментального призначення цінних паперів, як забезпечення  оборотоздатності посвідчених ними майнових прав, винятковим повинне  бути законодавче віднесення окремих їх видів до об`єктів, обмежених у обороті або вилучених з нього. Обмеженість боргових цінних паперів у цивільному обороті нівелювала б їх інструментальне призначення – забезпечити транзитивність посвідчених ними майнових прав. Вилученими з цивільного обороту можуть бути тільки речі, право власності на які можуть набувати окремі суб`єкти. Разом з тим, окремий документарний борговий цінний папір може бути вилучений із нього за умови його невідповідності вимогам чинного  цивільного законодавства України щодо його форми або після виконання емітентом визначеного змістом розглядуваних правовідносин зобов`язання. Деякі з них можуть бути вилученими з цивільного обороту  в разі їх підробки, необхідності їх анулювання і заміни на документи іншого випуску, у зв`язку з втратою здійсненності посвідчених ними майнових прав.

         Ступінь оборотоздатності боргових цінних паперів визначається їх видом і способом легітимації їх власника. Найбільш універсальну і спрощену оборотоздатність мають боргові цінні папери на пред`явника, оскільки для передачі виражених у них майнових прав досить одного їх вручення новому набувачу. Необхідність дотримання певних формальностей, враховуючи обов`язковість вказівки імені ( найменування ) управоможеної особи в ордерних та іменних боргових цінних паперах, ускладнює їх передачу, а відтак і їх оборотоздатність. Припинення участі боргових цінних паперів у цивільному обороті має індивідуальний характер. Нормативно визначена оборотоздатність боргових цінних паперів, а завдяки їй і майнових прав, які становлять їх зміст, забезпечує вирішення низки потреб цивільного обороту, що знаходить свій вияв у можливості випуску та обігу окремих їх видів.