Саноцька К.В., к.б.н. Шевчук О.А.

Вінницький державний педагогічний університет

імені Михайла Коцюбинського

 

РІДКІСНІ ТА ЗНИКАЮЧІ ВИДИ РОСЛИН БОЛОТНОЇ

РОСЛИННОСТІ ВІННИЧЧИНИ

 

В Україні близько 7 тисяч видів вищих рослин, з яких понад 700 потребують охорони та заповідності. Під впливом високого антропогенного тиску потерпають природні рослинні комплекси. Багато видів природної флори зникли або знаходяться на межі зникнення. Тому визначення ступеня рідкісності видів рослин на регіональному рівні є одним із важливих етапів вирішення загальнодержавної проблеми.

Болотна рослинність Вінницької області знищена на 2/3 антропогенним впливом. Зникли найбільші в області болота – Згарівське та Мурафське, частково осушені та затоплені, тому багато характерних видів рослин стали рідкісними. Однією з них є Menyanthes trifoliate з родини Menyanthaceae [4]. У заказнику Балка осокова (Немирівського району) утворює суцільні густі зарості, що вкривають поверхню води [2]. Категорія 3.

Рід Carex представлений на Вінниччині кількома рідкісними видами. Серед них C. Davalliana – середньоєвропейський вид, що знаходиться в області на східній межі ареалу. Зростає на осоково-мохових болотах, багатих на вапно. Знайдена в долині р. Згар біля с. Багринівці (Літинського району). Категорія 1. C. brevicollis охороняється в урочищах Устянська Дача (Бершадського району) та Цибулівська Дача (Тростянецького району). Категорія 2.

 C. paniculata в Карпатах зустрічається досить часто, на Поліссі та в Лісостепу – досить рідко. Охороняється в Горбівському заказнику (Літинського району), де має високу життєздатність: формує міцні кореневища, утворює купини заввишки більше метра, плодоносить [2]. Категорія 2.

 Осока волосиста разом з осокою парвською утворює зарості на ділянці суцільної вирубки лісу та у насадженні 60-80-річного дуба звичайного у Ободівському лісництві (Бершадського району) [1].

Родина Iridaceae представлена у області двома рідкісними видами. Iris pseudacorus зустрічаються у долині річки Південний Буг, поблизу озера Ґуральня [2]. Категорія 4. I. hungarica зростають у заказнику місцевого значення Білянський Ліс поблизу с. Петрашівка (Ямпільського району) [3]. Категорія 3.

Для болотної рослинності Вінниччини характерні декілька рідкісних видів родини Orchidaceae. Liparis Loesellii зустрічається на купинково-осокових болотах. Це європейсько-західносибірсько-північноамериканський вид [5]. В області рослина відома лише з боліт Погребищенського району, проте можливі знахідки і в інших місцях. Категорія 5. Dactylorhiza incarnata – європейсько-середземноморсько-азіатський вид [1]. В області охороняється в урочищі Стрижавська орхідея (Вінницького району) в заплаві річки Південний Буг [3]. Категорія 3. Dactylorhiza latifolium зростає поблизу  с. Осична в долині р. Стара Живка, в Малоростівському заказнику місцевого значення поблизу струмка в с. Мала Ростовка (Оратівського району) [2, 3]. Категорія 1.

З кожним роком перелік рідкісних і зникаючих видів рослин Вінницької області поповнюється, оскільки поглиблюється антропогенний вплив на природні ландшафти.

 

 

ЛІТЕРАТУРА:

1.     Антонюк Н.Є. Рідкісні рослини флори України в культурі / Н.Є. Антонюк, Р.М. Бородіна, В.Г. Собко, Л.С. Скворцова. – К. : Наукова думка, 1982, 212 с.

2.     Любчак О.О. Чарівне Поділля. Краєзнавчий нарис / О.О. Любчак. – Одеса: Маяк, 1990. – 88 с.

3.     Державне управління екології та природних ресурсів у Вінницькій області / [заг. ред. О.Г. Яворська]. – Вінниця, 2005. – 52 с.

4.     Чорна Г.А. Рослини наших водойм: Атлас-довідник / Г.А. Чорна. – К.: Фітосоціоцентр, 2001. – 134 с.

5.     Шевчук В. Зелений дивосвіт Поділля / В. Шевчук. – Вінниця, 1997. – 276 с.