Павлюк І.М., Шевчук О.А.

 

Вінницький державний педагогічний університет

імені Михайла Коцюбинського

 

МОРФОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ НАСІННЯ РОСЛИН

РОДИНИ CACTACEAE

 

Останнім часом все більше уваги приділяється озелененню інтер’єрів побутових, службових та промислових приміщень. У зв’язку з цим особливої актуальності набуває проблема добору асортименту рослин і залучення нових стійких у культурі видів. Особливий інтерес при цьому викликають представники родини Cactaceae.

Відомо, що види цієї родини мають переваги у порівняно з іншими рослинами. Вони різноманітні за життєвими формами, оригінальні за габітусом, добре переносять низьку відносну вологість повітря та ґрунту.

Для успішного культивування більшості видів рослин недостатньо відомостей стосовно їх біологічних особливостей, репродуктивної здатності в умовах захищеного ґрунту, що визначає актуальність роботи. Метою роботи – вивчення морфологічних ознак насіння розмноження представників родини Cactaceae.

Експериментальна частина роботи виконувалась упродовж            2008-2011 pp. на базі колекції сукулентних рослин Ботанічного саду «Поділля» (м. Вінниця). Об'єктом досліджень були представники родини Cactaceae із трьох підродин (Peireskioideae, Opuntioideae, Cereoideae). Морфологічні ознаки насіння описували за методиками та термінологією [1]. Враховували розміри насіння, форму, забарвлення, рельєф поверхні.

В літературних джерелах майже відсутні відомості про морфологічну будову насіння представників родини Cactaceae.

Нами досліджено морфологічні особливості насіння представників із трьох підродин з родів Mamillaria, Astrophytum, Peireskia, та Opuntia. Для насіння рослин підродини Peireskioideae (родів Pereskia) характерна гладенька, тверда насінна шкірка. На гладенькій поверхні можна відмітити безструктурний сітчастий малюнок. Насіння чорне, блискуче стиснуте по краях. У підродині Opuntioidеae (родів Opuntia) насіння має також гладеньку, тверду насінну шкірку. Насіння – світло-коричневе, стиснуте по краях.

Літературні дані свідчать, що у більшості рослин підродини Cereoideae (роди Gymnocalicium, Parodia тощо) мають горбкуватий тип насінної шкірки [2]. Горбкуватий тип насінної шкірки ми спостерігали і у дослідного роду Mamillaria. Але у представників роду Astrophytum насіння з гладенькою, крихкою насінною шкіркою, що є нетиповою ознакою для рослин цієї підродини.

Насіння – чорне, темно-коричневе, коричневе, світло-коричневе, сіре, переважно оберненояйце-, капелюшкоподібне, видовжене, кулясте. У досліджуваних рослин насіння відрізняється за розмірами: найкрупніше у Peireskia sacharosa (7,07±0,07 мм завдовжки і 5,06±0,13 мм завширшки), найдрібніше – у Mamillaria multiceps (1,24±0,06 мм завдовжки і 0,75±0,03 мм завширшки).

Для насіння представників родини Cactaceae важливою морфологічною ознакою є форма рубчика. Капелюшкоподібна форма рубчика характеризується тим, що рубчик більший за саму насінину. Найбільш виражену капелюшкоподібну форму рубчика ми спостерігали у рослин з роду Astrophytum.

Таким чином, у межах підродин Peireskioideae, Opuntioidae, Cereoideae родини Cactaceae насіння різниться за розмірами, формою й особливо за характером поверхні.

 

 

 

 

Література:

1.     Артюшенко З. Т. Атлас по описательной морфологии высших растений. Семя. / З. Т. Артюшенко. – Л. : Наука, 1998. – 298 с.

2.     Удалова Р. А. Кактусы, агавы, алоэ… / Р. А. Удалова – СПб.: Диамант, 2002. – 285 с.