Козлан О.М., к.б.н. Шевчук О.А.

Вінницький державний педагогічний університет

імені Михайла Коцюбинського

 

СЕЗОННІ РИТМИ РОСТУ І РОЗВИТКУ ВИДІВ РОДИНИ CORNACEAE В ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ

 

Насьогодні в Україні інтродуковано значну кількість видів Cornaceae, які широко використовуються за своїми декоративними якостями, стійкістю проти несприятливих факторів зовнішнього середовища та іншими господарсько-цінними ознаками [1]. Метою дослідження – вивчення сезонних ритмів росту і розвитку інтродукованих видів родини Cornaceae в Лісостепу України.

Об’єктами наших досліджень були рослини родини Cornaceae колекційних фондів Ботанічного саду «Поділля» (м. Вінниця). Також були обстежені деревні та чагарникові насадження парків, скверів, вулиць м. Вінниці і приміської зони, полезахисних лісосмуг, приватних садиб у містах і селах Вінницької області та природні популяції свидини кров’яної (Swida sanguinea (L.) Opiz) та дерену справжнього (Сornus mas L.) у цій області. Фенологічні спостереження для визначення сезонного ритму розвитку проводили за «Методикой фенологических наблюдений в ботанических садах СССР» [2].

Вивчення сезонних ритмів росту і розвитку рослин, особливо в умовах інтродукції, має важливе значення для оцінки успішності їх акліматизації. При аналізі ритмів росту і розвитку інтродукованих видів родини Cornaceae особливу увагу ми звертали на такі фенологічні фази: поява зеленого конусу листків (розпускання вегетативних бруньок), ріст пагонів, цвітіння, облиснення пагонів, достигання плодів, листопад. В умовах м. Вінниці досліджувані види починають вегетацію в період з 26.03 (Cornus mas по 25.04 (Swida stricta) причому для кизилу (Cornus mas) – це дата початку цвітіння, а для решти видів – дата початку появи зеленого конусу листків. У дерену лікарського (Cornus оfficinalis) середні дати початку цвітіння та початку появи зеленого конусу листків збігаються – 17.04. Тривалість вегетаційного періоду коливається від 189 (Swida stricta) до 220 днів (Cornus mas). Першим вступає у фенофазу «поява зеленого конусу листків» S. alba (14.04), останнім – S. stricta (23.04). Основна маса видів має середні строки появи зеленого конусу листків: 17.04 – 20.04. Облиснення пагонів відбувається в період з 10.05 (Cornus officinalis) до 24.05 (Swida stricta). Середня тривалість періоду облиснення пагонів – 30 днів. Найкоротший цей період у Cornus officinalis (25 днів).

Цвітіння видів родів Swida починається після розпускання листків. У більшості досліджуваних видів листки залишаються зеленими до кінця вересня – початку жовтня. У першій декаді вересня починають з’являтися фіолетові плями на окремих листках Swida sanguinea, S. alba. На початку жовтня цей процес набуває масового характеру і до кінця першої декади жовтня 60-70% листків Swida alba, 80% листків S. sanguinea мають осіннє забарвлення (від малиново-червоного до темно-фіолетового). Листопад у більшості видів починається наприкінці жовтня (в середньому 20-23.10). Першими починають опадати листки у Cornus officinalis (18.10). Найпізніше листопад починається у S. sanguinea (26.10). В окремі роки цей процес прискорюється ранньоосінніми заморозками. Кінець вегетації об’єктів дослідження припадає на кінець жовтня – початок листопада. Першими закінчують вегетацію Swida sanguinea та S. alba. (23.10), останніми – S. stricta. Це відбувається, як правило, при переході середньодобових температур через 5° в бік зниження.

Таким чином, незважаючи на деякі відхилення від норми, фенофази більшості інтродукованих видів характеризуються стабільністю і в основному узгоджуються з погодно-кліматичними умовами району інтродукції.

 

 

Література:

1.     Клименко С. В. Кизил в Україні: біологія, вирощування, сорти / С. В. Клименко. – Київ: Фітосоціоцентр, 2000. – 92 с.

2.     Методика фенологических наблюдений в ботанических садах СССР. – М., 1975. – 27 с.