Экология/1. Состояние биосферы и его влияние на здоро­вье  человека

 

 

Ст. VI курса Городнічева В.О.

Національний Технічний Університет України

«Київський політехнічний інститут», Україна

Вплив людства на віковий хід біосферних процесів.

 

Всі живі організми, що населяють нашу планету, існують не самі по собі, вони залежать від навколишнього середовища і відчувають на собі її вплив. Це точно узгоджений комплекс безліч факторів навколишнього середовища, і пристосування до них живих організмів обумовлює можливість існування всіляких форм організмів і самого різного  їхнього життя.
Зростання населення, якісний стрибок у розвитку науки і техніки за останні два століття, і особливо в наші дні, привели до того, що діяльність людини стала фактором планетарного масштабу, що направляє силою подальшої еволюції біосфери. Виникли антропоценози (від грецького anthropos - людина, koinos - загальний, спільність) - співтовариства організмів, у яких людина є домінуючим видом, а його діяльність-визначальною для стану всієї системи. В.І.Вернадський вважав, що вплив наукової думки і людської праці обумовили перехід біосфери в новий стан - ноосферу (сферу розуму). Зараз людство використовує для своїх потреб все більшу частину території планети і усі великі кількості мінеральних ресурсів.
Біосфера виступає як величезна, надзвичайно складна екосистема, що працює в стаціонарному режимі на основі тонкої регуляції всіх складових її частин і процесів.
Стабільність біосфери грунтується на високій розмаїтості живих організмів, окремі групи яких виконують різні функції в підтримці загального потоку речовини і розподілі енергії, на найтіснішому переплетенні і взаємозв'язку біогенних і абіогенних процесів, на узгоджених циклів окремих елементів і врівноваженны ємкості окремих резервуарів. У біосфері діють складні системи зворотних зв'язків і залежностей.

Як показують дослідження, принаймні останні 600 млн. років, починаючи з Кембрію, характер основних кругообігів на Землі істотно не змінювався. Здійснювалися фундаментальні геохімічні процеси, характерні і для сучасної епохи: нагромадження кисню, зв'язування інертного натрію, осадження кальцію, утворення кременистих сланців, відкладання залізних і марганцевих руд, сульфідних мінералів, нагромадження фосфору і т.д. Мінялися лише швидкості цих процесів. Мабуть, не змінювався істотно і загальний потік атомів, що утягувався в живі організми. Є підстави вважати, що маса живої речовини залишалася приблизно постійною, починаючи з карбону, тобто біосфера з тих пір підтримує себе у визначеному режимі кругообігів. Стабільний стан біосфери обумовлено в першу чергу діяльністю самої живої речовини, що забезпечує певну швидкість фіксації сонячної енергії і біогенної міграції атомів. Таким чином, життя на Землі сама стабілізує умови свого існування, що дає їй можливість розвиватися нескінченно довго.
Однак стабільність атмосфери має певні межі, і порушення її регуляторних можливостей загрожує серйозними наслідками.
Виступаючи як найважливіший агент зв'язування і перерозподілу на поверхні Землі космічної енергії, жива речовина виконує тим самим функцію космічного значення.
Проте в даний час на Землі з'явилася нова сила, по потужності впливу не уступає сумарній дії живих організмів - людство з його соціальними законами розвитку і могутньою технікою, що дозволяє впливати на віковий хід біосферних процесів. Сучасне людство використовує не тільки величезні енергетичні ресурси біосфери, але і не біосферні джерела енергії (наприклад, атомної), прискорюючи геохімічні перетворення природи. Деякі процеси, викликані технічною діяльністю людини, спрямовані протилежно по відношенню до природного ходу їх у біосфері (розсіювання металів, руд, вуглецю та ін біогенних елементів, гальмування мінералізації і гуміфікації, звільнення законсервованого вуглецю і його окислювання, порушення великомасштабних процесів в атмосфері, що впливають на клімат і т.п.).
Вернадський вважав за можливе говорити навіть про автотрофну роль людини, розуміючи під цим зростаючі масштаби штучного синтезу органічних речовин, часто навіть не мають аналогів у живій природі.
Сучасна діяльність людини багато в чому завдала непередбаченої шкоди навколишньому середовищу, що в кінцевому підсумку загрожує подальшому розвитку самого людства. Ці зміни на даному етапі ще не є непоправними. Тому одне із завдань сучасної екології - це вивчення регуляторних процесів в біосфері, створення наукового фундаменту її раціонального використання. Основні закони функціонування біосфери уже вимальовуються, але має бути ще багато чого зроблено об'єднаними зусиллями екологів усіх країн світу.
Не варто забувати, що забруднена природна середа може негативно впливати на "реципієнтів" (людей, промислові, транспортні та
житлово-комунальні об'єкти, сільськогосподарські угіддя, ліси,
водойми тощо). Ці негативні впливи проявляються в основному в
підвищенні захворюваності людей і погіршення їх життєвих умов, в
зниженні продуктивності біологічних природних ресурсів, прискорення
зносу будівель, споруд та обладнання.



Література:

 

1. В.І.Вернадський "Роздуми натураліста. - Наукова думка як планетне явище ".

    М., Наука,   1977.

2. СБ "Біосфера" ст. "Кілька слів про ноосферу" М., Думка, 1967.