Боровик О. В., Блінніков Г. П., Дацюк Л. С.

Національна академія Державної прикордонної служби України

Задачі системи екологічного менеджменту

Державної прикордонної служби України

 

Дослідження авторів, що стосувалися аналізу проблемних питань охорони навколишнього середовища, які постають перед Державною прикордонною службою України (ДПСУ), свідчать про те, що останні на сьогодні не до кінця вирішені та актуальні в частині пошуку можливих шляхів їх розв’язання. Аналіз ряду джерел, підходів, ідей, що був здійснений авторами, дозволяє зробити висновок про те, що запровадження системи екологічного менеджменту (СЕМ) в ДПСУ є одним з можливих і на думку авторів достатньо ефективних шляхів вирішення згаданих проблемних питань. Для обгрунтування цієї тези за доцільне вбачається здійснення аналізу поняття СЕМ ДПСУ, її задач і результатів запровадження в ДПСУ.

Саме поняття СЕМ вперше було чітко визначене і роз'яснене в Стандарті Великобританії BS 7750 (Environmental Management Systems) в 1992 році. Примітно, що цей стандарт з'явився не як результат діяльності держави, а з ініціативи окремих суб’єктів, що зіткнулися з посиленням природоохоронного законодавства і необхідністю застосування адекватних управлінських рішень.

Аналіз поняття СЕМ авторами був здійснений на основі досліджень наступних науковців: Th. Dyllick, Н. Meflerl, М. Kircbgeorg, G. Mueller-Christ, U. Steger, R. Welford, H. Fischer, Q. Wucherer, B. Wagner, C. Burschel, K. Mueller, Г.С Ферарі, А. Ендреса, К. Ріхтера, А.Л. Боброва, А.С. Гринина, Є.І. Хабарова, Е.М. Короткова, Т. Хусанова, Л. Безбородова, Ю. Безборобова, Н.В. Пахомова. За його результатами автори встановили, що система екологічного менеджменту ДПСУ – це частина загальної системи менеджменту ДПСУ, що включає організаційну структуру, планування відповідної діяльності, розподіл відповідальності, практичну роботу, а також процедури, процеси і ресурси для розробки, впровадження, оцінки досягнутих результатів реалізації та вдосконалення екологічної політики, цілей і завдань.

Здійснений авторами огляд проблемних питань охорони навколишнього середовища, що постають перед ДПСУ, та суті СЕМ, дозволяє виокремити наступні оновні задачі екологічного менеджменту ДПСУ:

обгрунтування екологічної політики ДПСУ і зобов'язань, що повинні бути взяті ДПСУ у цій сфері;

планування екологічної діяльності ДПСУ;

організація екологічної діяльності ДПСУ;

перегляд і вдосконалення системи екологічного управління та екологічного менеджменту ДПСУ;

внутрішній екологічний моніторинг та екологічний контроль;

аналіз та оцінка результатів екологічної діяльності ДПСУ;

мотивація персоналу ДПСУ;

визначення механізму впровадження екологічного менеджменту в ДПСУ.

Аналіз задач екологічного менджменту ДПСУ вказує на те, що система екологічного менеджменту ДПСУ є інструментом, який дозволить:

визначити екологічні законодавчі та нормативні вимоги, що висуваються до ДПСУ;

визначити екологічні аспекти оперативно-службової діяльності (ОСД) ДПСУ;

узгодити оперативно-службову діяльність (ОСД) ДПСУ з екологічним законодавством України;

оцінити вплив ОСД ДПСУ на екологічні характеристики довкілля;

зменшити негативний вплив ОСД ДПСУ на навколишнє середовище;

підвищити екологічну ефективність ОСД ДПСУ;

розробити та запровадити дії із запобігання забруднення навколишнього середовища;

встановити контроль за запровадженням корегуючих впливів і заходів;

визначити та забезпечити досягнення екологічних цілей.

Крім цього запровадження СЕМ у ДПСУ дозволить:

зменшити кількість інцидентів, що призводять до юридичної відповідальності;

поліпшити репутацію ДПСУ в очах громадськості та інших органів державної влади;

вдосконалити систему управління витратами;

заощадити сировинні, матеріальні та енергетичні ресурси.

Результати проведеного дослідження, співставлення проблемних питань охорони навколишнього середовища, що постають перед ДПСУ, та обгрунтування поняття СЕМ ДПСУ, аналізу основних задач екологічного менеджменту ДПСУ й результатів, що можуть бути отримані за рахунок запровадження СЕМ в ДПСУ, дозволяють зробити висновок, що останнє є одним з можливих і достатньо ефективних шляхів вирішення проблемних питань охорони навколишнього середовища, які постають перед ДПСУ.

 

Література:

1.           Блінніков Г. П., Шевчук В. М., Дацюк Л. С. Прикладна екологія та екологічні аспекти діяльності органів охорони державного кордону: Навчальний посібник. – Хмельницький: Вид. НАДПСУ, 2009. – 316 с.

2.           Блінніков Г. П., Шевчук В. М., Дацюк Л. С. Основи практичної екології: Навчально-методичний посібник. – Хмельницький: Вид. НАДПСУ, 2011. – 320 с.

3.           Трифонова Т. А., Селиванова Н. В., Ильина М. Е. Экологический менеджмент: Учебное пособие: Изд. ВГУГ, 2003. – 291 с.

4.           Дайман С. Ю. Системы экологического менеджмента для практиков. Изд. РХТУ им. Д.И. Менделеева, 2004. – 248 с.