Економічні науки/10. Економіка підприємства

К.е.н., доц. Новицька С.С., маг. Столяр О.В.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

 

СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ОПЕРАТОРА ПОШТОВОГО ЗВЯЗКУ УДППЗ «УКРПОШТА»

 

На даний час на ринку послуг поштового зв’язку працюють біля 200 операторів, з них 24 оператори, що отримали ліцензії. Понад 100 підприємств займається розповсюдженням періодичних видань. Недержавні підприємства займають привабливий сегмент ринку і працюють тільки у містах, із яких 15% - у всіх обласних центрах, 25% компаній організовують свою діяльність у 2-10 обласних центрах, і 60% надають послуги з передплати в межах одного міста. Основними гравцями на ринку розповсюдження періодики за передплатою є передплатне агентство «Самміт», ЗАТ Передплатне агентство «KSS», фірма «Періодика», ЗАТ Холдингова компанія «Бліц-інформ».

На сьогодні одна із актуальних послуг на ринку – це кур’єрська доставка.

Загалом в Україні можливо відмітити близько 200  інших операторів, які надають послуги експрес доставки, кур’єрські послуги, перевезення вантажів, що фактично є поштовими послугами, серед яких працюють філії таких всесвітньовідомих компаній, як TNT, DHL, Fedex тощо.

Істотного розвитку набула останнім часом конкуренція у сфері надання послуг переказу грошей через банківські установи, де на сьогодні по всій території України працює близько 200 банків та їхніх філій. Найбільшими банками є: Ощадбанк, Райффайзен Банк Аваль, Промінвестбанк, Укрсоцбанк. Практично всі ці банки надають одну з найбільш популярних нині послуг - перекази по всьому світу за системою «Вестерн Юніон». Банківськими переказами користуються не тільки юридичні, а й багато фізичних осіб. Тому частка альтернативних операторів, що займаються пересиланням грошових переказів, постійно зростає і становить залежно від регіону - від 20% у Північному регіоні до 80% - у Східному. Крім того, банківські перекази знаходять значний попит у Південному регіоні, особливо в Криму в курортний сезон, де на цей період у приморській зоні відкривається значна кількість філій. Таким чином частка банківських переказів у Південному регіоні становить близько 70% від загальної суми переказів.

УДППЗ «Укрпошта» як національний оператор поштового зв'язку забезпечує надання універсальних послуг поштового зв'язку на всій території України за тарифами, що регулюються державою.

Відповідно до законодавства за регульованими тарифами УДППЗ «Укрпошта» надає також послуги, пов'язані з виплатою і доставкою державних пенсій та грошових допоміг, а також розповсюдження періодичних друкованих видань. Тарифи на інші послуги поштового зв'язку та послуги, пов'язані з іншою підприємницькою діяльністю встановлюються «Укрпоштою» самостійно.

Основні техніко-економічні показники УДППЗ «Укрпошта» за 2007-2010 рр. такі.  Загальна сума доходів (без ПДВ) у 2010 році становить 5125 млн. грн. Загальні доходи без врахування собівартості реалізованих товарів та іноземної валюти складають 3467,3 млн. грн. Зростання доходів порівняно з 2009 роком обумовлено наступними факторами: за  рахунок збільшення тарифів - 11,7 млн. грн., або на 0,2%, за рахунок збільшення обсягів послуг - на 406,0 млн. грн. або на 8,7%.

Порівняно низькі тарифи на універсальні послуги поштового зв'язку створюють несприятливу ситуацію з прибутковістю та рентабельністю діяльності УДППЗ «Укрпошта». Це знижує  інвестиційну привабливість підприємства. Структуру національного ринку розподілено таким чином, що найбільше навантаження з надання універсальних поштових послуг лежить саме на Укрпошті.

Ринок послуг поштового зв'язку перебуває у стані розвитку, з'являються ознаки його лібералізації та демонополізації, зароджується конкуренція. Змінюється структура ринку – зростає кількість його учасників, відбувається перерозподіл доходів між різними групами суб'єктів господарювання. Внаслідок появи  недержавних операторів різних форм власності в секторі поштового зв’язку формується економічна багатоукладність.

Дія конкуренції спричиняє втрату Укрпоштою частини ринку традиційних послуг, розширення кола дії ринкових механізмів ціноутворення на поштові   послуги, звуження між державного регулювання, в свою чергу формує стимули для Укрпошти до скорочення витрат й освоєння нових видів послуг.

УДППЗ «Укрпошта» також виконує додатково соціально значимі обов’язки  обслуговуючи пільгові категорії громадян за пільговими тарифами, чого не роблять  недержавні оператори.

Зменшення попиту на універсальні послуги поштового зв’язку та посилення конкуренції з боку приватних операторів призвели до того, що структура доходів Укрпошти поступово змінюється, головним чином, за рахунок зниження питомої ваги саме тієї групи послуг, яка визначає призначення Укрпошти як національного оператора – послуг національної пошти.

Таким чином, негативний вплив державного регулювання тарифів на універсальні послуги є її слабким місцем, з точки зору виконавця – Укрпошти, але в той самий час – низькі тарифі (майже в 9 разів нижчі порівняно з конкурентами) є суттєвою перевагою, з точки зору споживачів даної послуги. Але, за рахунок якості обслуговування приватні підприємства досить успішно конкурують з Укрпоштою в найбільш привабливому сегменті ринку цієї послуги, а саме - у містах, зосереджуючи зусилля на корпоративних клієнтах.

Надані вище матеріали характеризують ринок послуг національної пошти, як комплексний, такий, що складається з декількох сегментів, ситуація в яких суттєво відрізняється, це ж стосується внутрішніх характеристик підприємства. Наведені особливості потребують диференційованого підходу в процесі SWOT-аналізу.