Овчиннікова Т.В.

Науковий керівник: Шухман М. Е.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені

Михайла Туган-Барановького, Україна

Теоретичні основи фінансової стабільності підприємства та напрями її підвищення

Ринкові умови господарювання та проблеми фінансового забезпечення діяльності підприємств обумовлюють необхідність зміни фінансово-економічної політики та кваліфікованої оцінки фінансового стану з метою виживання їх в умовах кризи і подальшого економічного зростання. Запорукою виживання підприємств є фінансова стабільність.

         Отже, актуальність обраної теми дослідження обумовлюється об'єктивною необхідністю подальшої розробки основних теоретичних підходів та шляхів забезпечення сталого фінансового розвитку підприємства.

Суттєве значення аналізу й забезпечення фінансової стабільності підприємств у ринкових умовах зумовлюють постійну увагу дослідників до її різних аспектів. Цій проблемі присвячені роботи вітчизняних та зарубіжних авторів, таких як В.Н Глазунов [3], Н.М. Притуляк [2], Н.Ю. Невмержицька[2], А.М. Поддєрьогін, В.О. Павловська [2], А.О. Єпіфанов, В.В. Коваленко, Л.С Мартюшева [4], К.В. Орєхова [4], В.І. Міщенка, В.С. Марцина [1], Є.М. Сича, Н.М. Ушакової, С.П. Ярошенка. Однак недостатньо розглянутими залишаються складові фінансової стабільності, тобто її структура, та не до кінця обгрунтовано напрямки її підвищення на підприємствах.

Тому, метою роботи є дослідження сутності фінансової стабільності та її складових, обґрунтування напрямків її підвищення на підприємствах.

         Фінансової стабільність підприємства -  це комплексна категорія, яка характеризує стан, структуру та напрями використання фінансових ресурсів підприємства, здатність його виконувати свої зобов'язання, а також ступінь захищеності капіталу від фінансових ризиків та можливість забезпечувати розширення діяльності без збільшення залежності від зовнішніх джерел фінансування. [3,с.29]

             Фінансова стабільність підприємства, з одного боку, — це економічний процес, а з другого — економічна категорія.  Як економічний процес фінансова стабільність являє собою органічний процес чіткої взаємодії внутрішніх механізмів фінансової стабілізації підприємства — оперативного, тактичного та стратегічного з метою виведення підприємства з кризового стану або забезпечення економічного його зростання. Як економічна категорія фінансова стабільністьце сукупність економічних відносин, що забезпечують умови збереження підприємством абсолютної або нормальної фінансової стійкості при контрольованій фінансовій рівновазі та одночасно спроможність до стійкого економічного зростання при врахуванні зовнішніх чинників. [12, с.34]

             Складовими елементами фінансової стабільності є:

-                 фінансова рівновага підприємства;

-                 ресурсна стійкість;

-                 потенційна стійкість;

-                 фінансова стійкість.

             Охарактеризуємо всі вищеперераховані елементи. Основними із цих складових фінансової стабільності є фінансова рівновага та фінансова стійкість.

             У свою чергу, фінансова рівновага підприємстваце відповідність обсягів формування та використання власних фінансових ресурсів. Така фінансова рівновага досягається оптимізацією співвідношення між часткою коштів, що капіталізуються, і тією їх часткою, що спрямовується на споживання, а також узгодження джерел формування та напрямів використання власних фінансових ресурсів, встановлення оптимального співвідношення між внутрішніми та зовнішніми джерелами формування власних фінансових ресурсів. Досягнення фінансової рівноваги залежить від ефективності облікової політики підприємства, амортизаційної, дивідендної, емісійної політики тощо.

             Наступним елементом фінансової стабільності є ресурсна стійкість, тобто оптимальна структура трудових і матеріальних ресурсів підприємства. Вона сприяє економії витрат за рахунок скорочення потреб у фінансових ресурсах на їх фінансування, а отже, приводить до зростання прибутковості підприємства. Постійне збільшення прибутку дає змогу підприємству забезпечити в необхідній мірі формування власних фінансових ресурсів за рахунок внутрішніх джерел, що, у свою чергу, сприяє досягненню фінансової рівноваги та фінансовій стабілізації стану підприємства.

             У структурі фінансової стабільності також виділяють потенційну стійкість, що є можливістю підприємства щодо нарощування обсягів діяльності та його спроможність вийти на новий рівень фінансової рівноваги. Виконання такого завдання потребує прискорення темпів економічного розвитку підприємства на основі коригування окремих параметрів фінансової стратегії. Головною метою якої має бути забезпечення високих темпів стійкого економічного зростання підприємства, а саме таких, які б не порушували його фінансової рівноваги.

             Не менш вагомою складовою фінансової стабільності є фінансова стійкість. Вона характеризує такий стан фінансових ресурсів підприємства, за якого раціональне розпорядження ними є гарантією наявності власних коштів, стабільної прибутковості та забезпечення процесу розширеного відтворення. Фінансова стійкість — один із головних чинників, що впливає на досягнення підприємством фінансової рівноваги та фінансової стабільності. [2, с.312].

         Із усього вищесказаного зрозуміло, що фінансова стабільність підприємства -  це комплексна категорія, що відображає спроможність підприємства ефективно виконувати свої функції. Отже для забезпечення сталого розвитку кожному підприємству необхідно шукати напрямки іі підвищення.

         Можна виділити напрями підвищення фінансової стабільності, такі як:

1.                 Своєчасний аналіз фінансового потенціалу підприємства, а саме аналіз внутрішніх факторів – складових потенціалу підприємства, а саме інноваційної, виробничої, кадрової діяльності та ін.;

2.                 Оптимізація використання ресурсів підприємства із врахуванням вимог до економічного розвитку підприємства;

3.                 Управління фінансовими ресурсами, а саме: основним, оборотним, власними та залученим капіталом з урахуванням можливих фінансових ризиків;

4.                 Аналіз впливу факторів зовнішнього середовища на фінансову стабільність;

5.                 Розробка підприємством фінансової стратегії для забезпечення високих темпів стійкого економічного зростання у довгостроковому періоді.

Ці заходи дозволять своєчасно знаходити та ліквідувати загрози фінансовій безпеці.

Отже, фінансова стабільність є найважливішою характеристикою фінансово-економічної діяльності підприємства в умовах ринкової економіки. Якщо підприємство фінансово стійке, то воно має перевагу перед іншими підприємствами того ж профілю із залучень інвестицій, в отриманні кредитів, у виборі постачальників і в підборі кваліфікованих кадрів. Сучасна нестабільна ситуація в економіці України зумовлює необхідність використання та пошуку нових напрямів забезпечення фінансової стабільності.

Література

1.     Марцин В.С. Надійність, платоспроможність та фінансова стійкість – основні складові фінансового стану підприємства / В.С. Марцин // Економіка. Фінанси. Право. – 2008. – №7. – С. 123-128.

2.     Павловська В.О. Фінансовий аналіз : навч. посібн. / В.О. Павловська, Н.М. Притуляк, Н.Ю. Невмержицька. – Вид. 2-ге, [без змін]. – К. : Вид-во КНЕУ. – 2007, – 592 с.

3.     Глазунов В.Н. Аналіз фінансового стану підприємства // Фінанси. - 2007. - №2. - С.26-29.

4.     Мартюшева Л.С., Орєхова К.В. Фінансова стійкість як економічна категорія // Економіка розвитку. -2004. - №4. - С. 33 - 35