Карапетян Е.Т., Гордієнко О.М.

Тернопільський національний економічний університет

Вінницький інститут економіки, Україна

ВДОСКОНАЛЕННЯ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНИХ РЕСУРСІВ ВИРОБНИЧОГО ПРОЦЕСУ НА ПРОМИСЛОВОМУ ПІДПРИЄМСТВІ

Економічна роль матеріально-технічних ресурсів у виробництві визначається, перш за все, тим, що переважна їх частина утворює головну субстанцію продукту. Раціональне й економне використання матеріально-технічних ресурсів підприємства, спрямоване на зниження рівня витрат, дозволяє підвищити ефективність виробництва в цілому без додаткових вкладень. Раціональне використання матеріально-технічних ресурсів – це сукупність заходів, методів, факторів і принципів, які забезпечують зниження витрат протягом певного виробничого процесу на одиницю виготовленої продукції. Отже, раціональне використання ресурсів та постійні пошуки шляхів зниження витрат на матеріально-технічне забезпечення сприяє зростанню ефективності промислового виробництва [1].

Пошук внутрішньовиробничих резервів раціонального використання матеріально-технічних ресурсів складає зміст управління ресурсами. Він припускає наступні етапи:

-          оцінка якості планів матеріально-технічного постачання й аналіз їхнього виконання;

-          оцінка потреби підприємства в матеріальних ресурсах;

-          оцінка ефективності використання матеріальних ресурсів;

-          аналіз загальної матеріалоємності продукції;

-          оцінка впливу вартості матеріальних ресурсів на обсяг виробництва продукції [2].

Основні завдання аналізу виконання плану матеріально-технічного постачання й використання матеріальних ресурсів полягають у визначенні:

-          обґрунтованості плану матеріально-технічного постачання та його узгодженості з планом виробництва;

-          виконання плану постачання підприємства матеріальними ресурсами за обсягом, асортиментом, комплектністю й строками поставок;

-          стану і динаміки виробничих запасів;

-          ефективності використання матеріальних ресурсів, їх впливу на обсяг та асортимент продукції;

-          заходів щодо усунення причин недоліків і використання резервів зниження матеріаломісткості за рахунок ефективнішого використання матеріалів і збільшення на цій основі випуску продукції [3].

Крім прямого економічного ефекту, раціональне використання матеріальних ресурсів сприятиме утворенню багаторазового непрямого ефекту внаслідок чого утвориться:

-    скорочення витрат матеріалів на одиницю продукції дозволяє випустити додаткову продукцію з зекономлених матеріалів;

-    заощадження матеріальних ресурсів, яке призводить до значної економії капітальних вкладень;

-    зниження матеріаломісткості за рахунок зменшення фондомісткості виробництва, що сприяє збільшенню випуску готової продукції при незмінних розмірах задіяних основних фондів;

-    зниження матеріаломісткості продукції, яке сприяє заощадженню живої праці в поточному виробничому циклі, а також зростанню суспільної продуктивності праці;

-    раціональне використання матеріальних ресурсів, що має велике значення для формування і охорони навколишнього природного середовища.

Отже, раціональне використання матеріальних ресурсів призводить до зменшення собівартості продукції, зростання рентабельності та прибутку підприємства.

 

 

Список використаних джерел:

1. Орлов О.О. «Планування діяльності промислового підприємства». Підручник. – К.: Скарби, 2002.

2. Тарасюк Г.М., Шваб Л.І. Планування діяльності підприємства. Навч. Посіб. – К.: Каравела, 2003.

3. Савицька Г.В. ”Аналіз господарської діяльності підприємства” – К. 2000.