Пермінова В.В.

Автомобільно-дорожній інститут

 ДВНЗ «Донецький національний технічний університет», м. Горлівка

 

Аналіз конкурентоспроможності ВАТ «Концерн «Стирол» на ринку виробництва аміаку

 

Одна з найважливіших задач розвитку підприємства і країни в цілому, нерозривно пов`язана з ефективністю виробництва, забезпеченням випуску необхідної кількості сучасних виробів та покращенням якості, досягнень конкурентоспроможності продукції на світовому ринку. Загострення конкурентної боротьби поміж фірмами-виробниками обумовлює важливість зосередження зусиль з вивчення механізмів підтримання конкурентоспроможності.

Підприємства прийшли до розуміння необхідності маркетингового дослідження продуктів і свого положення, формування орієнтованого на ринок керування, підвищення своєї конкурентоспроможності, відстоювання своїх позицій на ринку. Це породило концепцію конкурентної переваги.

Метою дослідження є розкриття сутності конкурентоспроможності, а також конкурентоспроможність ВАТ «Концерн «Стирол» на вітчизняному ринку з виробництва аміаку.

Одним з найбільш великих виробників мінеральних добрив в Україні є ВАТ «Концерн «Стирол», виробляючи майже третину всього обсягу вироблених в Україні мінеральних добрив. ВАТ «Концерн «Стирол» є одним з найбільших виробників аміаку у світі, маючи виробничу потужність 1,35 млн. тонн у рік.

Більша, а те й основна частина світового виробництва аміаку виробляється при переробці природного газу. Україна щодо цього не є винятком. Всі існуючі в Україні агрегати по виробництву аміаку використовують імпортований природний газ і споживають його в значних обсягах. Сучасна хімічна промисловість і, зокрема, виробництво аміаку характеризуються великою потужністю й енергоємністю виробництва.

Маркетингові дослідження, проведені концерном, особливо у зв'язку з подорожчанням енергоносіїв, зі збільшенням росту цінової конкуренції, посиленням конкуренції в цілому показали зростання ролі надання споживачам нових товарів і послуг. У цих умовах на сучасний момент важливими залишаються: підвищення якості продукції, що випускається, розробка нових продуктів, постійний зв'язок зі споживачем і т.д. Основними покупцями аміаку є – США, Західна Європа, країни Північної Африки.

Аналіз світового ринку аміаку свідчить про те, що на період до 2010 року основне зростання попиту на даний продукт очікується з боку нових індустріальних країн і країн, що розвиваються.

 

 

Рисунок 1 – Динаміка виробництва аміаку

 

За 2008-2010 роки величина цього попиту збільшилася для виробництва азотних добрив у середньому на 25 %, для промислових цілей у середньому на 20 %. Очікується, що темпи росту ринку аміаку складуть приблизно 3 % у рік.

 

 

Рисунок 2 – Частка ВАТ «Концерн «Стирол» у світовому експорті аміаку

 

На ВАТ «Концерн «Стирол» перебувають дві установки по виробництву карбаміду (сечовини). Одна з установок виробництва фірми Стамікарбон була модернізована, у результаті чого загальна виробнича потужність збільшена до 1 000 тис. тонн у рік.

ВАТ «Концерн «Стирол», незважаючи на загальні для всіх підприємств України труднощі, є перспективним підприємством, утримує своє положення як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку. Фінансово-економічні показники концерну «Стирол» дозволяють зробити висновки про стійке фінансове становище підприємства і його перспективному майбутньому.

 

Література:

1. Фінансова звітність та внутрішня документація ВАТ «Концерн Стирол».

2. Янковский Н.А. Повышение эффективности внешнеэкономической деятельности крупного производственного комплекса. Монография. – Донецк, ДонГУ, 2002. – 430 с.

3. Н.А. Янковский, И.М. Демиденко, В.В. Назаренко, И.З. Рачинский. Основы экономического анализа и маркетинга в химической промышленности. Горловка, ОАО «Концерн Стирол», 2006.

4. Должанський І.З., Загорна Т.О. Конкурентоспроможність підприємства. – К: 2006. – 328 с.