Экономические науки / 10. Экономика предприятия

Кравченко С.А.

Сумський національний аграрний університет

Розвиток кредитних відносин підприємств в період адаптації до умов ринку

 

Для забезпечення стабільності та безперервності виробництва продукції потрібне значне фінансове забезпечення, яке з цілого ряду причин за рахунок власних фінансових ресурсів є не можливим. Необхідне надання кредиту в певному обсязі та у чітко визначений час. Повільний обіг капіталу, не досить високий рівень прибутковості виробництва вимагають збільшення термінів залучення кредитів і зниження плати за кредит. Кредитні ресурси необхідні для фінансування технічного забезпечення підприємств новою технікою та технологіями, гарантування оплати праці робітників, в разі нестачі власних коштів під час виникнення проблем з реалізацією виготовленої продукції та для інших цілей. Особливості розвитку кредитних ресурсів визначаються ринковими умовами господарювання.

Кредитна підтримка банками сільськогосподарських підприємств у 2010 р. залишалась слабкою; упродовж року тривало скорочення заборгованості за кредитами у річному обчисленні; додатний приріст спостерігається лише у грудні (2,0%). Проте порівняно з листопадом заборгованість зменшилась на 1,2% до 26,5 млдр. грн. Підприємствами агропромислового комплексу у 2010 р. залучено кредитів на суму 8848 млн. грн. (на 67,4% більше від залучених у 2009 р.); кредити залучили 2238 підприємств. Заборгованість за короткостроковими кредитами у 2010 р. так і не вийшла на рівень попереднього року. У грудні темпи її змін навіть знизилися до -15,8% з -14,0% у листопаді. У наслідок дії обмеження на кредитування в іноземній валюті залишки заборгованості за кредитами в іноземній валюті за 2010 р. скоротилися на 24,3% до 6,2 млрд. грн., в той час як за кредитами у національній валюті за цей період зросли на 14,0% до 20,4 млрд. грн. Складною залишилася ситуація з простроченою заборгованістю за кредитами, залишки якої на кінець року перевищували рівень 2009 р. на 4,7% і становили 3,3 млрд. грн. За 2010 р. частка цієї заборгованості у загальному обсязі заборгованості за кредитами зросла з 9,8% до 14,8%.

Достатній рівень ліквідності банків та обмеження кола позичальників агрохолдингами сприяли зниженню інтегрованої процентної ставки за кредитами для аграріїв (за 2010 р. на 4,4 процентного пункту до 14,7% річних). При цьому середньозважена процента ставка за кредитами у національній валюті у продовж 2010 р. мала низхідну динаміку і скоротилася за рік на 7,4 процентного пункту до 15,8% річних. Вартість кредитів в іноземній валюті упродовж року коливалася навколо позначки 10,0% річних, і у грудні дорівнювала 9,7% річних, що на 1,4 процентного пункту нижче, ніж у відповідному періоді попереднього року. У 2010 р. збереглася значна диференціація процентних ставок за кредитами у національній валюті у регіональному розрізі. Спостерігається зменшення розриву між мінімальною та середньою вартістю кредитів (з 7,5 у грудні 2009 р. до 1,2 процентного пункту 2010 р.), що свідчило про концентрацію кредитів у обмеженому колі надійних позичальників. Найдешевші кредити надавалися банками у регіонах з достатніми ресурсами та агрохолдингами, у таких як Миколаївська та Дніпропетровська області, м. Київ та Київська область. У грудні 2010 р. процента ставка за кредитами у національній валюті становила відповідно 13,5%, 13,7% та 14,6% річних. Найвищою середньозважена процента ставка за кредитами у національній валюті була в Житомирській області - 26,2% річних.

Позитивна тенденція у 2011 р. намічається щодо нових кредитів, які включають суми за первинними кредитними договорами, укладеними протягом звітного періоду, а також суми за додатковими договорами, за якими відбулася зміна, або суми, або процентної ставки, або суми та процентної ставки. За перше півріччя 2011 р. сільськогосподарськими підприємствами залучено 10,3 млрд. грн. нових кредитів проти минулорічних 7,2 млрд. грн. На початку липня обсяги нових кредитних угод були дещо меншими, ніж навесні - 4,3 млрд. грн. Проте це на 40,6% більше, ніж у липні 2010 р., і приблизно в 1,5 раз більше за середній обсяг за останні 12 місяців (3,8 млрд. грн.). Обсяг нових кредитів у іноземній валюті зріс у 3,9 раз, у національній - скоротився на 5,6%. Загальний обсяг кредитів АПК за рік збільшився на 6,1 млрд. грн. (23%) і на кінець липня 2011 р. становив 32,9 млрд. грн. У розрізі валют у річному обчислення спостерігалося прискорення зростання кредитів, наданих як у національній, так і в іноземній валютах. Збільшення частки кредитів, наданих у національній валюті, становило в липні 19%, в іноземній - 36,6%.

Кредитування сільськогосподарських підприємств у 2006-2010 рр. здійснювали понад 110 комерційних банків та кредитних спілок, серед них лідерами за обсягами кредитування були: ТОВ КБ “Фінансова ініціатива”, ВАТ “Райффазен Банк Аваль”, ВАТ “Державний експортно-імпортний банк” (Укрексімбанк); за кількістю позичальників - ВАТ “Райффазен Банк Аваль”, ЗАТ АКБ “Промислово-інвестиційний банк“ (Промінвестбанк), ВАТ “Державний ощадний банк України“ (Ощадбанк). В Україні система сільськогосподарської кооперації є не достатньо розвиненою та потребує вдосконалення. Кредитування переважно спрямоване на покриття поточних потреб. У розвинених країнах світу близько 70% позичених коштів сільськогосподарських підприємств припадає на банківські кредити. Виходячи з цього, обсяг банківських кредитів для аграрних підприємств України повинен бути 10-12 млрд. грн. Як форма кредитування все частіше використовується фінансовий лізинг, що забезпечує оновлення матеріально-технічної бази аграріїв, більше починають використовуватися послуги факторингу. Українські агропромислові компанії значну частину коштів позичають за кордоном. У 2011 р. відбулося два розміщення єврооблігацій з боку українських компаній. Компанії Авангард та Мрія випустили п’ятирічні єврооблігації, залучивши 200 та 250 млн. дол. відповідно. В цілому єврооблігації агропромислових компаній складають біля чверті всіх українських корпоративних євро бондів в обігу.

Таким чином, встановлено, що сучасний стан розвитку кредитних відносин підприємств в період адаптації до умов ринку характеризується позитивними тенденціями; проблемами у кредитуванні є нестача довгострокових кредитних ресурсів, недостатній розвиток кредитної кооперації та ін.