О.В. Михайловська

к.е.н.

 

СУЧАСНИЙ СТАН СФЕРИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я В УКРАЇНІ

 

З часів УРСР  система охорони здоров’я в Україні продовжує знаходитися в кризовому стані та безперечно потребує змін. Зазначене підтверджується медико-демографічними показниками (рис. 1 а) [1]. Слід констатувати, що 20 років в Україні річна чисельність померлих перевищує чисельність народжених. Спонтанна деформація, що не адаптована до сучасних вимог соціально-економічного розвитку не здатна належним чином задовольняти потреби населення на сучасному етапі. Основними факторами таких негативних змін є наступні: 1) відсутність реакції на зміну економічної ситуації в країні; 2) недоліки кадрового забезпечення сфери охорони здоров’я; 3) диспропорції у фінансово-оргнанізаційній структурі сфери охорони здоров’я; 4) деформація фармацевтичного сектору [2, С.6 – 7]. Отже, в нашій країні дана сфера не стала пріоритетом державної політики. Хоча слід також зазначити про перші кроки реформування та становлення основних механізмів, що забезпечуватимуть ефективну подальшу діяльність, але вони здебільшого носять безсистемний та фрагмент ний характер. Основні концептуальні напрями увійшли до програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» (блок «Реформа медичного обслуговування») [3]. В даному контексті необхідно зауважити, що до розробки програм доцільно залучати керівників медичних закладів, які мають достатню кількість інформації щодо основних факторів стримуючих процес становлення та розвитку сфери охорони здоров’я.

Розбалансованість фінансово-економічних, організаційних, нормативно-правових та профілактичних механізмів функціонування системи призводять до негативних наслідків у сфері охорони здоров’я України [2, С.7]. За даними Професійної спілки працівників охорони здоров’я України [4] з 2000 до 2011 р. розмір фінансування сфери охорони здоров’я у номінальному вимірі постійно зростає (рис. 1 б), але збільшення бюджетного фінансування в основному пов’язане з необхідністю підвищення заробітної плати медичним працівникам та індексом інфляції.

                                       

 а)      

б)

Рис. 1. Динаміка: а) чисельності наявного населення України; б) обсягів видатків на охорону здоров’я в Україні (млрд грн)

 

Але об’єктивного покращення забезпечення галузі не відбувається, а рівень заробітних плат в медичній галузі залишається одним з найнижчих [4]. Отже збільшення видатків не відчувається, що є підґрунтям для інших проблем та ускладнює процес державного управління в зазначеній сфері, а якість медичних послуг залишається на незадовільному рівні.

На сьогоднішній день визначені основні кроки для покращення діяльності вітчизняної сфери охорони здоров’я [5], а саме: вдосконалення законодавчого забезпечення, посилення ресурсного забезпечення, стимулювання розвитку добровільного медичного страхування, підвищення якості послуг охорони здоров’я та кадрового забезпечення, а також створення національної моделі охорони здоров’я діяльність та інфраструктура якої відповідатимуть потребам населення і враховуватимуть географічні, історичні та культурні особливості України.

Література.

1. Медико-демографічна ситуація та організація медичної допомоги населенню у 2010  році:  підсумки діяльності системи охорони здоров'я та реалізація Програми економічних реформ на 2010-2014  роки  "Заможне суспільство,  конкурентоспроможна економіка,  ефективна держава". –  К.: МОЗ України, 2011. – 104 с.

2. Попченко Т.П. Реформування системи охорони здоров’я в Україні:  організаційне,  нормативно-правове та фінансово-економічне забезпечення К., НІСД, 2011. – 41 с.

3. Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава : Програма економічних реформ на 2010-2014 роки / Комітет з економічних реформ при Президентові України. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.president.gov.ua/docs/Programa_reform_FINAL_2.pdf

4. Інформація про соціально-економічну ситуацію в галузі охорони здоров’я у 2010 році [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://medprof.org.ua/socialno-ekonomichnii-zakhist/informacija-pro-socialno-ekonomichnu-informaciju-v-galuzi-okhoroni-zdorovja/

5. Лехан В.М. Стратегія розвитку системи охорони здоров’я : Укр. вимір / В.М. Лехан, Г. О. Слабкий, М.В. Шевченко. К., 2009. – с. 19-34.