Економічні науки/Державне регулювання економіки

Головач М. А.

Національний університет ДПС України

Оптимізації оподаткування прибутку у контексті стимулювання інвестиційної діяльності

 

Стратегічною метою України є побудова конкурентоспроможної ринкової економіки та її інтеграція у європейське співтовариство. Пріоритетного значення для досягнення поставлених цілей  набуває ефективність функціонування податкової системи в напрямі активізації інвестиційної діяльності. Прийняття Податкового кодексу, який містить значні новації у сфері оподаткування прибутку, підтвердило, що до даного моменту часу механізм оподаткування прибутку, що володіє найбільш суттєвими  регулятивно-стимулюючими характеристиками, не відповідав  пріоритетам реалізації стратегічного курсу.  У зв’язку з цим, особливого значення набуває вдосконалення  цього механізму  з метою підвищення ефективності його впливу на інвестиційну діяльність.

Ключовим елементом інвестиційної діяльності являється поняття інвестиціївидатки на створення, розширення, реконструкцію та технічне переозброєння основного капіталу, а також не пов’язані з цим зміни оборотного капіталу. В основі інвестиційної діяльності лежать перетворення інвестицій, що постійно повторюються за схемою: формування нагромаджень − вкладення ресурсів  – одержання прибутку.

Серед власних джерел формування фінансового потенціалу інвестиційної діяльності головна роль належить прибутку – фінансовому результату господарювання.

         Взаємовідносини підприємства і держави з приводу прибутку будуються на основі оподаткування прибутку. Пропорції розподілу прибутку між державою і підприємством складаються під впливом кількох чинників. Істотне значення при цьому має податкова політика держави щодо суб’єктів господарювання. Ця політика реалізується в сумі податків, що сплачуються за рахунок прибутку, у визначенні об’єктів оподаткування, ставках оподаткування, у порядку надання податкових пільг.

Ставка податку є одним із основних інструментів впливу на інвестиційні процеси. Однак, як показує світова  практика, ефект від зниження податкової ставки є короткостроковим.

Такий інструмент податкового регулювання інвестиційної діяльності неодноразово застосовувався в Україні. Так, у 2004 році ставку податку на прибуток підприємств було знижено  з 30% до 25%, з 1 квітня 2011 р. – до 23%, з 1 січня 2012 р. – до 21%, з 1 січня 2013 р. вона становитиме 19% і з 1 січня 2014 р. – 16% [1].

Ми вважаємо, що таке поетапне зниження ставки податку на прибуток не зможе суттєво вплинути на активізацію інвестиційної діяльності суб’єктів господарювання, оскільки воно не має достатньої інвестиційної спрямованості. Крім того, це може негативно позначитися на збалансованості бюджету країни.

Доцільно розглянути модель оподаткування податком на прибуток підприємств, яка передбачає пільгове оподаткування лише тієї частини прибутку, яка направляється на інвестиційні цілі (1)

 ,                                                    (1)

де І – прибуток, який спрямовується на інвестування;

С – прибуток, який спрямовується на споживання;

 – коефіцієнт оподаткування інвестування (розрахункова податкова ставка);

 – коефіцієнт оподаткування споживання.

Стимулююча функція даного механізму оподаткування прибутку підприємств в тому, що вона заохочує підприємство до безперервного ефективного інвестування, оскільки залежно від темпів росту прибутку в порівнянні з попереднім роком знижується ставка його оподаткування відносно базової ставки. Ріст ефективності капіталовкладень стане важливим фактором для збільшення податкових надходжень при зниженні податкового навантаження. До того ж підприємству надається право самостійно визначити рівень зниження оподаткування прибутку залежно від результатів ефективного інвестування.

Таким чином, ми пропонуємо оптимізаційну модель оподаткування прибутку суб’єктів економіки, застосування якої спонукатиме не лише до інвестування, але й виправдовуватиме себе з точки зору бюджетної політики країни.

 

Література:

1. Податковий кодекс України: чинне законодавство зі змін. та допов. станом на 1.11.2011р.:(ОФІЦ. ТЕКСТ). – К.: ПАЛИВОДА А. В., 2011. – 536.

2. Господарський кодекс України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/436-15

3. ЗУ «Про інвестиційну діяльність» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1560-12

4. ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/334/94-вр