Экономические науки / 1. Банки и банковская система

 

Двуреченський М.В.

Національний університет „Львівська політехніка”

Процес розвитку Інтернет-банкінгу в Україні

 

На початках розвитку банківських структур в Україні національним банкам доводилось конкурувати з західними, які прагнули вийти на вітчизняний ринок не тільки за рахунок досвіду роботи, але й за допомогою новітніх технологій. Глобалізація фінансових структур в цілому світі призводила до того, що всі банки бажали стати фінансовими інститутами.

Науменкова С.В. під терміном “інтернет-банкінг” розуміє – діяльність банку з надання комплексу послуг клієнтам щодо електронного управління своїми рахунками через Інтернет [1].

З досвіду вітчизняних та іноземних фахівців до методів інтернет-банкінгу відносять [1]:

-         управління рахунками;

-         відкриття депозитів, валютні операції;

-         здійснення платіжних операцій;

-         обмін фінансовими документами.

У процесі передачі даних і передачі інформації через мережу (канали) Інтернет-банкінгу гарантується повна її конфіденційність та захищеність.

Інтернет-банкінг взяв свій початок з домашнього банкінгу (home banking), пізніше з’явився телефонний банкінг (telefon banking), комп'ютерний (PC banking) та відео банкінг (video banking). Першим банком, котрий розпочав обслуговування своїх клієнтів за допомогою мережі Інтернет став Security First Network Bank 18 жовтня 1995р. у США.

З кожним роком банки України все ширше та масштабніше вводять технології інтернет-банкінгу, для приваблення нових клієнтів та надання банківських послуг за допомогою Інтернету.

Декілька Українських банків вже повноцінно надають послуги за допомогою Інтернет ресурсу. Клієнти банківських установ можуть безперешкодно переказувати кошти на будь-який банківський рахунок вітчизняних банків. Також, новітні технології, котрі залучені в банківській сфері дозволяють спростити та пришвидшити процес передачі даних, це дозволяє скоротити тривалість виконання банківських операцій. Деякі банки зменшують ставку тарифу на операції, які здійснюються через Інтернет, або вводять єдину плату за довільну кількість платіжних доручень, ці заходи є досить вигідними для корпоративних клієнтів. Ще однією з властивостей інтернет-банку є доступ до власного рахунку через Інтернет, що дозволяє заощадити час клієнту.

Існує ряд чинників, котрі гальмують розвиток інтернет-банкінгу в Україні [2]: обмеженість кола користувачів Інтернетом; відсутність навичок користування; низький рівень захисту інформації в даній сфері; недостатня законодавча та нормативна база.

Кількість та якість послуг, які можна отримати через Інтернет, залежать від того наскільки банк зацікавлений в розвитку цих напрямків. Більшість банків дотримуються думки, що інтернет-банкінг не потрібен більшому загалу користувачів, і тому банки не мають потреби вдосконалювати або впроваджувати нові технології у цю сферу. В свою чергу банки, котрі розвивають Інтернет-послуги, надають своїм клієнтам комплекс переваг стосовно самостійного нагляду за рахунком, експрес оплати товарів та послуг.

У процесі роботи з клієнтом через Інтернет банк повинен дотримуватись наступних принципів [3]:

-             Доступність - банківські послуги, що здійснюються через інтернет-банкінг, повинні бути доступними клієнтам банку і не містити кількісних обмежень.

-             Конфіденційність - банківським обов’язком є надання гарантіі клієнту повноти та надійності збережень інформаційних даних, що стосується його господарської діяльності від несанкціонованих проникнень.

-             Аутентифікація - під якою розуміють правдивість поданої інформації про сторони котрі беруть участь в укладанні угоди.

-             Оперативность - операції в режимі реального часу.

-             Простота у використанні - робота з банківськими послугами  повинна бути доступна пересічному клієнту і не викликати в нього ніяких труднощів, щодо їх використання.

Одним з недоліків вітчизняних банківських структур стосовно інтернет-банкінгу є надання кредиту через Інтернет. У процесі оформлення кредиту через Інтернет, клієнту банку все одно належить з’явитися у відділення фінансової установи, для заповнення додаткових документів та отримання коштів, це пов’язано з недоліками у законодавстві, а також відсутністю технологічних засобів розпізнання особистості.

Не дивлячись на недоліки та проблеми, пов’язані з розвитком інтернет-банкінгу в Україні, цей напрямок надання послуг клієнту з кожним роком стає все більш популярним та знаходить свого споживача. Звісно не менш важливу роль в цьому питанні відіграє держава, котра за допомогою прийняття відповідних законодавчих актів, зобов’язала підвищити надійність та безпеку послуг банку через Інтернет.  Тому банки, котрі сьогодні розвивають цей напрямок, завтра стануть на щабель вище від інших менш прогресивних фінансових установ.

 

Література:

1. Ринок фінансових послуг : навч. посіб. / С. В. Науменкова, С. В. Міщенко. - К. : Знання, 2010

2. Страхарчук А.Я. Інформаційні системи і технології в банках: [навч. посібник] / А.Я.Страхарчук, В.П.Страхарчук. – К.:Знання, 2010

3. Микола Деменков. Інтернет-технології в обслуговуванні клієнтів банку. Банківська справа 2009