проф. Яремко Л.А., Качмар Х.І.

Львівська комерційна академія, Україна

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА СПІВПРАЦЯ УКРАЇНИ ТА ФРАНЦІЇ

         Франція визнала незалежність України 27 грудня 1991 року. Дипломатичні відносини мiж двома країнами були встановлені 24 січня 1992 року. В Парижі i Києві діють посольства України та Франції. Посольство України працює в Парижі з 1993 р.

         Франція зацікавлена у співпраці з Україною адже має критичну потребу в нових ринках для нарощування зовнішньої торгівлі. Відтак, обидві країни мають цілком реальні потреби та можливості для поглиблення реалізації спільних проектів у розбудові інфраструктури, у підвищенні обсягів та якості сільськогосподарського виробництва, а також у розвитку інноваційного і технологічного промислового виробництва. Тож, найближчими роками існуватиме реальна можливість поетапної інтенсифікації торговельно-економічного співробітництва між Україною та Францією [1]. [1]

         За підсумками 2011 року Франція впевнено посіла 12 місце серед 20 найбільших зовнішньоторговельних партнерів України. Результати 2010 року та аналіз 9 міс. 2011 року свідчать про наближення обсягів взаємної торгівлі до показників 2008 року, які були рекордними за усю історію українсько-французьких торговельно-економічних відносин. За 9 міс. 2011 року обсяг українсько-французького зовнішньоторговельного обороту зріс на 31,1% (на 405,8 млн. дол. США) і склав 1 млрд. 709,7 млн. дол. США. Так, експорт товарів та послуг з України до Франції за цей період збільшився на 29,6%  і склав  522,1 млн. дол. США, а імпорт товарів та послуг з Франції зріс всього на 31,8% і склав майже 1187,6  млн. дол. США. Поряд з цим, негативне для України сальдо торговельного балансу залишається значним – 665,5 млн. дол. США. [3] [2]

         Збільшення експорту до Франції пояснюється збільшенням постачання на 50,7% насіння і плодів олійних рослин, на 195,3% чорних металів, на 117,1%  електричних машин та устаткування, на 253,1% продуктів неорганічної хімії  та на 74,5% екстрактів дубильних і барвників). Поряд з цим, зростає обсяг імпорту з Франції  наземних транспортних засобів , алкогольних і безалкогольних напоїв та багатьох інших французьких товарів.

Хоч зростання обсягів експорту товарів та послуг з України до Франції (29,6%) і навпаки (31,8%) відбувається з однаковими темпами, у вартісному вираженні французький експорт до України дещо активніше відвойовує свої позиції [2] [3].

Співпраця України з Францією позначена явищами світової економічної кризи. Тому наша держава сподівається на Францію як партнера, шукаючи в неї фінансової допомоги для подолання труднощів у економіці. Проте на нинішньому етапі можна стверджувати, що обидві країни більше приділяють уваги власному внутрішньодержавному розвитку, а не зовнішньому співробітництву. Політичні кризи в Україні вже не дивують французького партнера, але не заохочують до поглибленої співпраці, погіршують міжнародний імідж нашої держави, формують думку про нестабільність життя та незрілість українського політичного керівництва.     

         За обсягом прямих іноземних інвестицій (4,6% загального обсягу), залучених в економіку України станом на 01.10.2011 року, Франція посідає сьоме місце після Кіпру, Німеччини, Нідерландів, Австрії, Російської Федерації та Великої Британії з показником у 2,2 млрд. дол. США. Цей показник засвідчує загальне скорочення на 6,2% протягом 9 місяців минулого року частки французьких інвестицій в економіці України (див. рис.1), що спричинено головним чином відтоком інвестицій з фінансового сектора (-143 млн. дол. США). Як результат Франція перемістилась з 6-ої (у 2010 році) на 7-му сходинку в рейтингу найбільших держав-інвесторів в українську економіку [4].

Рис.1. Розподіл прямих інвестицій в Україну за основними країнами-інвесторами

 (у % до загального обсягу) За даними ДержкомстатуУкраїни[4] [4].

         За видами економічної діяльності прямі інвестиції французьких компаній в Україні розподілені наступним чином: 

-       фінансовий та банківський сектор (82,7%). Французька фінансова група „Бі‑Ен‑Пі Паріба” (BNP Paribas) володіє 51 % „Укрсіббанку”; „Креді Агріколь” (Crédit Agricole SA) є власником українського „Індекс банку”, а також представлений банком „Каліон” (Calyon Bank); „Сосьєте Женераль” (Société Générale) володіє „ПростоФінанс банком”, а також банком „Ікар”;

-       промисловість (8,3%). Французькі компанії мають потужну присутність у секторі виробництва насіння та зерна в Україні. Такі компанії як „Еураліс” (Euralis), агропромислові групи „Маіс-Адур” (Maïs-Adour), „Суфле” (Soufflet), „Малтеуроп” (Malteurop) мають власні виробничі потужності й є впливовими гравцями на внутрішньому зерновому ринку. Інші компанії, такі як „Лімагрен” (Limagrain), „Агрі-обтансьйон” (Agri-obtention) мають в Україні свої представництва і розглядають можливість розпочати виробничу діяльність; 

-       сектор торгівлі, ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (4,6%); 

-       сектор сільського господарства, мисливства, лісового господарства (1,6%); 

-       операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям (1,8%) [2].

         України зацікавлена ​​у розвитку співпраці з Францією. Зокрема хороші перспективи співробітництва є в області сільського господарства, енергетики, промисловості, транспорту, інфраструктури, туризму та освіти. Необхідною передумовою підвищення інтересу Франції до України є подальше посилення економічної співпраці та збільшення французьких інвестицій за ключовими напрямами: фінанси, сільське господарство, енергетика. Цьому мають сприяти продовження економічних реформ і поліпшення інвестиційного клімату в Україні.

         Доцільно виступити з ініціативою посилення співпраці у форматі “Веймарський трикутник плюс Україна” шляхом запровадження механізму політичних консультацій і координації євроінтеграційної політики, а також розглянути можливість започаткування чотиристоронніх (Франція-Німеччина-Польща-Україна) економічних проектів і механізму їх координування в рамках розширеного формату Веймарського трикутника за участю України. Це особливо актуально в рамках підготовки до Євро-2012 та наповнення практичним змістом ініціативи ЄС Східне партнерство”. Додаткове поєднання економічної потуги Німеччини і зацікавленості Польщі сприятиме розширенню спектра можливостей залучення Франції у проекти в Україні[5].

         Процеси інтеграції авіапромислових комплексів України і Росії, а також посилення українсько-російської співпраці в атомній сфері потенційно здатні розширити активність французьких компаній, що задіяні одночасно у проектах в обох країнах [3].

         Корисним буде продовження практики підписання „Дорожньої карти” українсько‑французьких відносин, яка добре себе зарекомендувала як механізм конкретизації відносин і мобілізації зусиль обох країн на найближчу перспективу. 

 

Література

1.       Інтерв’ю Надзвичайного І Повноважного Посла України У Французькій Республіці О.М.Купчишина Інформаційному Агенству «Укрінформ» (24 Січня 2012 Р.)- Офіційний сайт Міністерства закордонних справ України  http://www.mfa.gov.ua .

2.       “Стан інвестиційного співробітництва між Україною та Францією” - Офіційний сайт Міністерства закордонних справ України  http://www.mfa.gov.ua .

3.       Стан двостороннього торговельно-економічного співробітництва України з Францією”- Офіційний сайт Посольства України у Франції www.mfa.gov.ua/france/ua/.

4.       Офіційний сайт Державної служби статистики  України www.ukrstat.gov.ua/.

 



[1] Офіційний сайт Посольства України у Франції www.mfa.gov.ua/france/ua/.

[2] Офіційний сайт Посольства України у Франції www.mfa.gov.ua/france/ua/.

[3] Офіційний сайт Міністерства закордонних справ України  http://www.mfa.gov.ua .

 

[4] Офіційний сайт Державної служби статистики  України  www.ukrstat.gov.ua/.

[5] Офіційний сайт Посольства України у Франції www.mfa.gov.ua/france/ua/.