Экономические науки/2. Внешнеэкономическая деятельность

Студентка Рєзникова Д.М.

Донбаський Державний Технічний Університет

Експортна діяльність підприємств в сучасних умовах

 

Умови та результати експортної діяльності країни значною мірою визначають характер її участі в системі міжнародної торгівлі та інших форм співробітництва за її участі. Адже експортний потенціал не тільки значною мірою визначає можливості держави в цілому та окремих суб’єктів господарювання закуповувати товари по імпорту, а й прямо чи опосередковано впливає на всі інші форми національної участі в міжнародній економічній діяльності [1].

На сьогоднішній день вітчизняні підприємства займають гідне місце на світовому ринку товарів та послуг, але зворотній бік цього - доволі велика залежність від імпорту, що можна побачити на рисунку 1.

 

 

Рисунок 1 – Динаміка експорту та імпорту товарів і послуг України за 1996-2010 рр.

З рисунка 1 видно, що тенденція зміни експорту і імпорту як товарів, так і послуг мають однаковий напрямок, а пікові зміни можуть бути обумовлені наслідками світової фінансової кризи та девальвацією гривні по відношенню до інших валют в цей період. Проте починаючи з 2005 року намітилась негативна тенденція превалювання товарного імпорту на експортом, при одночасному позитивному зовнішньоторговельному сальдо торгівлі послугами. Така ситуація може бути обумовлена збільшенням ціни на енергоносії та залежністю від імпорту деяких галузей господарства.

Як відомо, традиційними експортними галузями залишаються металургія, машинобудування, хімічна промисловість та АПК, що свідчить про низький рівень обробки та технологічності експортованої продукції. Щодо послуг, то тут картина більш однозначна, превалювання експорту зумовлено перш за все збільшенням обсягів надання послуг з транзиту товарів та енергоносіїв.

З вищенаведеного можна зробити висновок, що збільшення обсягів товарного експорту, на сьогодні, має стати першочерговим завданням влади, а отже, проблема розширення експортної діяльності для вітчизняних підприємств постає доволі гостро.

А, що ж собою являє експортна діяльність? Відповідь на це питання доволі складна і неоднозначна. Щоб відповісти на нього слід визначити, які форми господарської діяльності можна вважати експортом, з чого складається експортна діяльність і які мотиви до її здійснення.

Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність», від 16.04.1991      № 959-XII дає таке визначення господарської діяльності: «Господарська діяльність - будь-яка діяльність, втому числі підприємницька, пов'язана з виробництвом і обміном матеріальних та нематеріальних благ, що виступають у формі товару» [2].

Експорт-продаж товарів українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності іноземним суб'єктам господарської діяльності (у тому числі зо платою в не грошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України, включаючи реекспорт товарів. При цьому термін реекспорт (реекспорт товарів) означає продаж іноземним суб'єктам господарської діяльності та вивезення за межі України товарів, що були раніше імпортовані на територію України [3].

Проте, таке визначення експорту є доволі вузьким, через те, що воно враховує такі види торговельних операцій, що прямо не відносяться до нього операції на компенсаційній основі то реекспорт.

Експорт - вивіз із митної території країни за кордон товарів і послуг без зобов'язання їхнього зворотного повернення. Факт експорту фіксується в момент перетину товаром митного кордону, надання послуг та ін. До експорту відносяться також вивіз товарів для переробки їх в іншій країні, перевезення товарів транзитом через іншу країну, вивіз привезених з іншої країни товарів для продажу їх у третій країні (реекспорт) і ін.[4].

Подібне визначення є більш загальним, через той факт, що вивезення товарів чи послуг може мати тимчасовий характер і особливо важко класифікувати надання послуг з переробки давальницької сировини, але ці зауваження біль стосуються особливостей митного режиму, ніж змісту цієї операції.

Отже, під експортом будемо вважати продаж товарів за кордон, хоча це визначення і є загальним, проте воно не вливає на розкриття сутності експортної діяльності через неможливість визначення її сутності виходячи з цього поняття. Це обумовлене тим, що експорт саме як продаж товарів за кордон не розкриває всієї складності діяльності підприємства, яка з ним пов’язана.

Таким чином, експортну діяльність підприємства можна визначити як діяльність яка пов'язана з виробництвом і обміном матеріальних та нематеріальних благ на зовнішньому ринку, що виступають у формі товару.

Початок експортної діяльності вимагає серйозної підготовки, вона включає наступні напрями:

-                     оцінка готовності підприємства до експортної діяльності;

-                     розробка стратегії експортної діяльності;

-                     виявлення потенційних і визначення цільових ринків;

-                     розробка комплексу маркетингу;

-                     формування стратегії управління ризиками;

-                     пошук і оцінка партнерів;

-                     встановлення договірних відносин;

-                     вибір цінової стратегії;

-                     вивчення державного регулювання;

-                     підготовка товару для постачання;

-                     документальне оформлення;

-                     розробка бюджету експортної діяльності [5].

 

Проте, щоб підприємство мало зацікавленість здійснювати експортну діяльність мають бути певні стимулюючі мотиви, до них можна віднести:

-         збільшення обсягів продажу та прибутку;

-         диверсифікація комерційного ризику;

-         пролонгація життєвого циклу товару;

-         використання незадіяних потужностей;

-         економія, що обумовлена ефектом масштабу;

-         підвищення іміджу.

Таким чином, участь України в системі міжнародної торгівлі та інших форм співробітництва напряму залежить від розвитку експортної діяльності вітчизняних підприємств.

Литература:

 

1.Антонюк Л. Л. Міжнародна конкурентоспроможність країн: теорія та механізм реалізації. — К.: КНЕУ, 2004. — 275 с.).

2.Закон України. – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=959-12

3. Закон України. – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=959-12

4. Вікіпедія, визначення «експорту» . – Режим доступу :   http://uk.wikipedia.org/wiki/Експорт

5.Організація експортної діяльності, визначення. – Режим доступу :  http://www.ultpp.ru/ved/95-organizaciya-yeksportnoj-deyatelnosti.html