Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

аспірант Гузенко О.П, Мірошниченко Г.Ю., Прибилович А.В.

КЕІ ДВНЗ «Криворізький економічний університет»

Наукові погляди на дефініцію «проектне фінансування»

 

В умовах економічних трансформаційних змін посилюється роль інвестиційних процесів, що здатні забезпечити розвиток різних сфер діяльності. Специфіка цих процесів полягає в тому, що вони завжди повинні мати фінансове забезпечення. У цьому зв’язку актуальним для вирішення є питання проектного фінансування. Проте, вирішення цього питання, ми вважаємо доцільно починати з визначення суті дефініції «проектне фінансування».

Дослідження показують, під проектним фінансуванням у міжнародній практиці розуміють таке фінансування інвестиційних проектів, коли основним забезпеченням наданих банками кредитів є сам проект, тобто доходи, які отримає створене і реконструйоване підприємство в майбутньому. Саме проектне фінансування характеризується особливим способом забезпечення, в основі якого лежить підтвердження реальності отримання запланованих потоків готівки шляхом виявлення і розподілу всього комплексу пов’язаного з проектом ризику між сторонами, які беруть участь у його реалізації [1].

Як зауважує Т.П. Куриленко [2] під «проектом» звичайно розуміють унікальне підприємство, що передбачає скоординовані дії його учасників. Ці дії націлені на досягнення певних цілей учасників в умовах часових і ресурсних обмежень. На його думку, дефініція «проектне фінансування» передбачає певний спосіб, організаційну форму досягнення бізнес-цілей: заробіток прибутку як такого і максимізації вартості бізнесу.

Останнім часом проектне фінансування зайняло належне місце і як форма своєрідного інноваційного бізнесу. У світовій практиці найчастіше під проектним фінансуванням мають на увазі такий тип його організації, коли доходи, отримані в результаті реалізації проекту, є єдиним джерелом погашення боргових зобов’язань. Проте в різних країнах дефініція «проектне фінансування» трактується по-різному.

Деякі науковці, зокрема А.А. Пересада, Т.В. Майорова, О.О. Ляхова [3] акцентують увагу на тому, що дефініція «проектне фінансування» представляє собою «…форму реалізації фінансово-кредитних відносин учасників з приводу організації та здійснення фінансування інвестиційного проекту з використанням різноманітних фінансових інструментів за умови, що джерелами погашення заборгованості виступають генеровані проектом грошові потоки, а забезпеченням боргу виступають активи учасників фінансування».

Різні наукові джерела розглядають дефініцію «проектне фінансування» з різної позиції (рис. 1).

Рис. 1. Наукові погляди на зміст дефініції «проектне фінансування»

 

За визначенням Н.М. Чижа [7] дефініція «проектне фінансування» характеризується з позиції економічної сутті як «…визначення та організація оптимального використання фінансового інструмента або їх комбінації з метою реалізації проектів розвитку на підприємствах». На його думку, основна перевага такого підходу полягає в пошуку найефективнішої ресурсної моделі проекту, і насамперед для підприємства – це зниження вартості збільшення терміну внутрішнього запозичення, диверсифікованість джерел та інструментів фінансування і вищий ступінь стійкості до ринкових коливань порівняно з конкурентами.

Дослідивши дефініцію «проектне фінансування», ми прийшли до висновку, що більшість науковців схиляються до думки понятійна категорія виступає різновидом фінансування інвестиційних проектів за умови комерційних учасників, які здатні виконати взяті зобов’язання.  Взагалі проектне фінансування представляє собою складну систему договірних відносин, де обумовлюється вкладення коштів на тривалий період. Дієвість проектного фінансування у сучасних умовах розвитку суспільства залежить від надійності обраних комерційних партнерів та джерел фінансування проекту.

 

Література:

1. Гузенко О.П. Проектне фінансування (практикум): [навчальний посібник] / О.П.Гузенко. – Львів: «Магнолія 2006», 2009. – 336 с.

2. Куриленко Т.П. Проектне фінансування: [підручник] / Т.П. Куриленко. – К.: Кондор, 2006. – 208 с.

3. Пересада А.А. Проектне фінансування: [підручник] / А.А. Пересада, Т.В. Майорова, О.О. Ляхова. – К.: КНЕУ, 2005. — 736 с.

4. Ковалев В.В. Финансовый анализ: методы и процедуры: [учебное пособие] / В.В. Ковалев. – М.: Финансы и статистика, 2002. – 560 с.

5. Катасонов В.Ю. Проектне финансирование: организация, управление риском, страхование / В.Ю. Катасонов, Д.С. Морозов. – М.: АЛКИЛ, 2000. – 272 с.

6. Жуков В.В. Проектне фінансування: [навчальний посібник] / В.В. Жуков. – Х.: ВД «ІНЖЕК», 2004. – 248 с.

7. Чиж Н.М. Проблеми розвитку проектного фінансування в Україні [Електронний ресурс] / Н.М. Чиж. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua.