Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

аспірант Гузенко О.П, Зінзюк Я.І.

КЕІ ДВНЗ «Криворізький економічний університет»

Огляд окремих питань доцільності оцінювання інвестиційної привабливості підприємств

 

На даний час в Україні актуалізується питання якісної оцінки інвестиційної привабливості проекту. Така ситуація викликана активізацією дій промислових підприємств щодо оновлення виробничих фондів за допомогою розробки та впровадження інвестиційних проектів.

Важливо відзначити проблеми оцінки інвестиційної привабливості підприємств постійно знаходяться в колі вивчення провідними фахівцями та науковцями. Достатньо змістовно вказану проблему висвітлено в працях І.А. Бланка [1], А.А. Пересади, Т.В. Майорової [2], І.М. Боярко [3], А.А. Агеєнко [4] та інших. Науковці пропонують удосконалювати існуючі методи оцінки інвестиційної привабливості проектів враховуючи трансформаційні економічні зміни та специфіку діяльності підприємств.

Як зазначає А.А. Агеєнко [4] оцінка інвестиційної привабливості підприємства представляє собою «…узагальнюючу характеристику сукупності соціальних, економічних, організаційних, правових, політичних тощо передумов, що визначають доцільність інвестування в ту або іншу господарську систему». При цьому, існує наукова позиція, що рівень задоволення фінансових, виробничих, організаційних та інших вимог чи інтересів інвестора щодо конкретного підприємства, яке може визначатися чи оцінюватися значеннями відповідних показників є змістовною характеристикою інвестиційної привабливості підприємства.

Практика свідчить, що інвестиційна привабливість промислового підприємства представляє собою оцінку фінансово-господарської та управлінської діяльності із розробкою перспектив розвитку й можливостей залучення інвестиційних ресурсів.

На думку І.М. Боярко [3] критичний аналіз відомих методологічних підходів до оцінки інвестиційної привабливості підприємств свідчить про наступне (рис. 1).

Рис. 1. Змістовна інформація результатів критичного аналізу існуючих методологічних підходів до оцінки інвестиційної привабливості підприємств за І.М. Боярко [3]

 

І.М. Боярко [3] зауважує, що аналіз теоретико-економічної сутності поняття „інвестиційна привабливість підприємств”, проведений на основі узагальнення наявних його трактувань, дозволяє виділити такі його основні змістовні елементи: визначення інтегрального кількісного показника оцінки на підставі узагальнення сукупності кількісних та якісних характеристик, що дозволяє встановити певну якісну оцінку доцільності вкладання інвестиційних ресурсів у розвиток об’єкту оцінювання; врахування і узгодження цілей об’єкта та суб’єкта оцінки інвестиційної привабливості, тобто обов'язкова присутність подвійного ефекту – позитивних результатів як для суб'єкта інвестування (інвестора), так для об’єкта (реципієнта) та відображення впливів зовнішнього та внутрішнього середовища (тобто, відповідно, інвестиційного клімату та інвестиційного потенціалу) на формування оцінок інвестиційної привабливості.

Вищенаведене дозволяє зробити висновок про те, що оцінка інвестиційної привабливості підприємства є необхідною передумовою для вибору подальшої виробничої та фінансової стратегії його розвитку з огляду на існуючі економічні трансформаційні зміни. Дана оцінка здатна забезпечити інформаційну нішу для прийняття управлінського рішення стосовно вкладення інвестиційного ресурсу в майбутній проект, який передбачає окупність. На даний час, сучасне підприємство має розвиватися із врахуванням доцільності здійснення капітальних інвестицій на основі якісної системи їх оцінювання. Без проведення дієвої політики оцінювання інвестиційних вкладень підприємницький сектор не зможе опанувати новітні технології, які здатні принести в майбутньому економічний ефект.

 

Література

1. Бланк И.А. Инвестиционный менеджмент: [учебный курс] / И.А. Бланк. – К.: Ника-Центр, Эльга-Н, 2002. – 448 c.

2. Пересада А.А. Проектне фінансування: [підручник] / А.А. Пересада, Т.В. Майорова. – К.: КНЕУ, 2007. – 767 с.

3. Боярко І.М. Оцінка інвестиційної привабливості суб’єктів господарювання / І.М. Боярко // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – №7. – С. 90-99.

4. Агеенко А.А. Методологические подходы к оценке инвестиционной привлекательности отраслей экономики региона и отдельных хозяйствующих субъектов / А.А. Агеенко // Вопросы статистики. – 2003. – №6. – С. 48-52.