Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

аспірант Гузенко О.П, Кузьменко С.А.

КЕІ ДВНЗ «Криворізький економічний університет»

Кон’юнктура ринку інвестиційних проектів: дослідження особливостей

 

Стан інвестиційного ринку в цілому та окремих його складових сегментів характеризують такі елементи, як попит, пропозиція, ціна і конкуренція. Їх співвідношення постійно змінюється. Цей загальний стан динаміки інвестиційного ринку є складним економічним явищем, оскільки воно формується під впливом безлічі різноспрямованих внутрішньо ринкових та загальноекономічних факторів. діяти У той же час кожному інвестору важливо знати ступінь активності інвестиційного ринку, де він збирається. Ступінь активності інвестиційного ринку, співвідношення окремих його елементів здійснюється шляхом вивчення ринкової кон’юнктури.

Функціонування ринку інвестиційних проектів та його кон’юнктуру досліджували такі науковці, зокрема: Пересада А.А., Сергієчко О.М., Щукін Б.М., Майорова Т.В., Жуков В.В., Ковальов В.В., Куриленко Т.П., Савчук В.П., Прилипко С.І., Величко Є.Г., Кобиляцький та інші.

Науковці доводять, що метою вивчення  кон’юнктури ринку інвестиційних проектів є дослідження системи факторів, що функціонують на інвестиційному ринку, які характеризують поточний стан попиту і пропозиції, цін і рівня конкуренції на інвестиційні проекти, а також об’єкти інвестування у всіх його формах.

Для кон’юнктури інвестиційного ринку характерні чотири стадії, такі, як: підйом кон’юнктури, кон’юнктурний бум, послаблення кон’юнктури, кон’юнктурний спад:

по-перше, під час підйому кон’юнктури характерним є підвищення активності ринкових процесів в зв’язку з пожвавленням економіки в цілому, також відбувається зростанням попиту на об’єкти інвестування, підвищенням рівня цін на них, розвитком конкуренції серед інвестиційних посередників;

по-друге, під час кон’юнктурного буму відбувається різке зростання попиту на всі інвестиційні товари та інші об’єкти інвестування, яке пропозиція задовольнити не може, водночас зростають ціни на всі об’єкти інвестування, зростають доходи інвесторів та посередників;

по-третє, під час послаблення кон’юнктури характерним є зниження інвестиційної активності в цілому, відносно повне насичення попиту на об’єкти інвестування та певний надлишок їх пропозиції та спостерігається поступове зниження цін на об’єкти інвестування і, відповідно, доходів інвесторів та посередників.

У своїй праці В.В. Жуков [1] стверджує, що «…кон’юнктурний спад являє собою найнижчий рівень попиту та скорочення обсягів пропозиції об’єктів інвестування, на якому відбувається суттєве зниження ціни на всі об’єкти інвестування, інвестиційні товари і послуги, при цьому, доходи інвесторів падають до найнижчої позначки, часто інвестиційна діяльність стає збитковою».

На погляд Пересади А.А., Майорової Т.В. та Ляхової О.О. [2] для вивчення кон’юнктури інвестиційного ринку необхідно провести поточне спостереження за інвестиційною активністю, у першу чергу у тих сегментах ринку, де планувалося здійснення інвестиційної діяльності, визначити аналіз поточної кон’юнктури інвестиційного ринку та виявлення тенденцій її розвитку та зробити прогнозування кон’юнктури інвестиційного ринку для вибору основних напрямків стратегії інвестування та формування інвестиційного портфеля. Така послідовність вивчення інвестиційного ринку дозволяє одержати надійну інформацію для розробки стратегії інвестиційної діяльності та формування інвестиційного портфелю.

Доведено, при аналізі кон’юнктури інвестиційного ринку важливо виявити її загальну динаміку та зв’язок із фазами розвитку економіки країни в цілому. Г.О. Бардиш [3] пропонує таку класифікацію стадій, що у сукупності складають один економічний цикл: криза, депресія, пожвавлення та підйом. Криза є найяскравішою фазою зміни циклічного розвитку економіки, що впливає на довготривалі коливання кон’юнктури інвестиційного ринку. Ця фаза викликає послаблення кон’юнктури інвестиційного ринку.

В свою чергу, депресія характеризує застій в економіці, часткове скорочення або повне припинення виробництва багатьох видів продукції. Ця фаза приводить до банкрутства багатьох підприємств сфери виробництва і торгівлі. Вона викликає різкий спад кон’юнктури інвестиційного ринку.

Крім того, пожвавлення починається з певного зростання обсягу попиту на інвестиційні товари, що сприяє поновленню основного капіталу, а отже зростанню реальних інвестицій. Поступово починається підйом кон’юнктури інвестиційного ринку. Підйом є найсприятливішою фазою кожного циклу економічного розвитку. Для неї характерне оновлення основного капіталу, у першу чергу обладнання, що викликає подальшу активізацію інвестиційної діяльності. Підйом викликає кон’юнктурний бум на інвестиційному ринку [3].

Ураховуючи викладене, доходимо висновку, що кон’юнктура інвестиційного ринку постійно змінюється, тому для прийняття необхідних управлінських рішень та для формування інвестиційної стратегії необхідно періодично досліджувати ринок інвестиційних проектів. Водночас необхідно відстежувати більш активних учасників ринку інвестиційних проектів та досліджувати напрямки інвестування ними коштів, з метою впровадження якісних характеристик отриманого досвіду.

 

Література:

1. Жуков В.В. Проектне фінансування: [навчальний посібник] / Жуков В.В.. – 2-ге вид. [випр. і доп.]. – Харьков: Вид-во "ІНЖЕК", 2004. – 236 с.

2. Пересада А.А. Проектне фінансування: [підручник] / А.А. Пересада, Т.В. Майорова, О.О. Ляхова. – К.: КНЕУ, 2005. — 736 с.

3. Бардиш Г.О. Проектне фінансування: Підручник. – Львів: ЛБІ НБУ, 2006. – 463 с.