Економічні науки/5.Управління трудовими ресурсами

 

К.е.н. Хачатрян В.В., Шемета О.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Як реанімувати персонал на підприємстві, що стоїть на порозі кризи?

 

Одну з важливих ролей в будь-якому успішному бізнесі грають люди. Персонал. Ключовий персонал. Це співробітники, які виконують ключові функції у процесі: керівники бізнес-напрямків і сервісних служб, фахівці, що володіють специфічними навичками, вміннями, досвідом. Це талановиті люди, що забезпечують успіх підприємству, фахівці, яких потребує будь-який активний бізнес.

Найдинамічніші компанії відчувають високу потребу в подібних людях: відкриваються нові підрозділи, оцінюються і покидають компанію малоефективні співробітники... Але…

В умовах економічного спаду велика частина компаній направила свої зусилля на поліпшення фінансових показників, таких як скорочення витрат, підвищення оборотності, збільшення рентабельності. Завдання  управління персоналом  багато в чому концентрувалися виключно в області оптимізації чисельності персоналу.

Також важливо пам’ятати, що підвищення ефективності  управління персоналом  в жорстких умовах кризи вимагає уваги до всіх аспектів управління – не лише фінансових. І саме від того, наскільки підприємству вдасться зберегти повноцінну роботу з персоналом і при цьому отримати від людського ресурсу максимальну віддачу залежить стійкість компанії і її здатність конкурувати в майбутньому…

Трудовий потенціал вже багато років є об’єктом дослідження багатьох вітчизняних і закордонних вчених, які формують власні концепції його управління, зокрема в комплексі антикризового управління підприємством. У наукових працях вітчизняних вчених: І.Маслова, Л.Лігоненко, І.Бланка розглянуто проблеми управління персоналом, але недостатньо досліджено особливості управління в умовах кризи[1,2].

На  думку  таких  дослідників  як  Бейка  К,  Брауна  А.,  а  також  Елвессона  М.  -  реалізація будь-якого,  навіть  найкращого  плану  виходу  з  кризи,  залежить  в  першу  чергу  від  об’єднаних зусиль персоналу по його втіленню в життя. Всі зміни в структурі організації та чисельності співробітників  тісно  пов’язані  з  необхідністю  освоєння  ефективних  методів  роботи  з персоналом.

Людський  фактор  потрібно  розглядати  у  взаємозв'язку  кількісних  і якісних  характеристик  кадрів,  склад  яких  сформований  на  підприємстві,  у  діалектичній єдності  здібностей  кадрів  і  можливостей  їхньої  реалізації  в  умовах  функціонування,  що постійно змінюються. 

В  нашій  країні  всі  нові  і  оновлені  бізнесові  структури  організаційно  побудовані  як підприємства  старого  типу (радянського  взірця).  Мало чим відрізняється і, власне, управління персоналом, який в принципі фактично не спроможний швидко і оперативно  реагувати на кризи, в які легко потрапляють вітчизняні підприємства…

Ринкові  реалії  останніх  років:  зростаюча  конкуренція,  зменшення  дефіциту,  поява товарів – замінників, послаблення державного регулювання тощо – виявили неспроможність старих  систем  управління  персоналом[1]. 

В  економічній  літературі  кризу  визначають  як  процес  певних  змін,  які  призвели  до руйнування  встановленої  структури  організаційно    технологічних  зв’язків  та  економічних відносин. Тоді, на нашу думку, вихід із кризи можна розглядати як сукупність управлінських заходів щодо формування нової структури зв’язків і відносин. І не лише з одного аспекту.

Що ж до самого антикризового управління персоналом, то цікавими тенденціями відзначились вітчизняні менеджери з персоналу, а то й взагалі – більшість власників підприємств України, за якими майже половина, 45% її фінансових установ (банки та страхові компанії) скорочували персонал в 2011 році.

За даними дослідження, проведеного міжнародною рекрутинговою компанією «Хадсон», кожна третя організація скорочувала співробітників відділів продажів і маркетингу, 22% фінустанов - бухгалтерів і фінансистів, близько 20% - зменшили чисельність логістів, 10% - спеціалістів з ІТ і управління персоналом. Третина компаній скоротили співробітників інших відділів.

В цьому році кадровики, «айтішники» і логісти знову будуть під прицілом. Скорочувати ці підрозділи планують майже половина фінустанов країни. 22% банків і страхових компаній мають намір провести кадрові чистки у фінансових відділах та відділах продажів. Не передбачається в поточному році змін і в структурі звільнених: найбільш вразливою категорією залишаться фахівці - майже 30% респондентів висловили бажання оптимізувати чисельність співробітників цього рівня; далі в рівній мірі слідують менеджери середньої ланки і топ-менеджери (20% опитаних). 78% респондентів не планують в найближчий рік наймати новий персонал[6].

Не дуже радісна картина відкривається перед молодими, та й вже досвідченими, спеціалістами…Багато хто вкаже саме на «важкий кулак» кризи, яка «вдарила» кожного підприємця, а ті, в свою чергу, перед вищезгаданою ситуацію на ринку лише розводять руками. Чому? Проблема в невмілому кадровому менеджменті, а також – саме у тому, що вітчизняна робоча сила просто не цінується роботодавцями…

В кризовий період дуже важлива розумна кадрова політика, яка покликана до підтримки оптимального  HR    балансу.  Умовно  зміни  в  кадровій  політиці  можна  поділити  на  декілька типів. 

Найбільш  небажаний  тип  антикризової  кадрової  політики    це  пасивна  кадрова політика.  Тут  відсутня  чітка  програма  HR    менеджменту.  В  результаті    відсутність принципів  оцінки  продуктивності  роботи персоналу  і  необхідність  витрат  додаткових  зусиль на ліквідацію небажаних наслідків некваліфікованої діяльності.

Реактивна  кадрова  політика  характерна  тим,  що  керівництво  досить  добре  знає  не тільки про кадрові проблеми, але і контролює процес появи і зростання симптомів розвитку кризисних ситуацій.

На крок вперед подій іде превентивна кадрова політика. На відміну від попередніх типів, володіє  не  тільки  засобами  діагностики,  але  і  прогнозом  розвитку  кадрової  ситуації,  що дозволяє вчасно прийняти необхідні засоби по впливу на неї. 

Найбільш продуктивним типом кадрової політики в кризових ситуаціях можна рахувати активну (раціональну) кадрову  політику.  В ідеалі  така  політика  є  частиною  цілісного  плану  реорганізації,  включаючи  в  себе  декілька варіантів її реалізації, в основні якої лежать наступні  методи  роботи  з  кадрами  в  умовах  антикризового управління:

- адаптивні зміни – це практика компромісів, угод, переміщень в керівному складі;

- примусові організаційні зміни – спираються на силові рішення конфліктних питань;

- управління  спротивом    базується  на  вмілому  використанні  умов  виникнення  кризи для мобілізації персоналу на його подолання і отримання керівництвом підтримки персоналу;

- кризовий    завчасне  попередження  персоналу  про  неминучість  кризи  і  обіцянка успішного  її  подолання,  дозволить  досить  легко  подолати  спротив  персоналу  введенню запропонованих антикризових заходів[4,5].

Також слід зазначити, що практично кожна компанія застосовує різні преміальні схеми за виконання збутових показників (виручка, дохід з одиниці проданої продукції – якщо співробітник управляє знижками і т.п.). Такі схеми мотивації стимулюють продавців до підвищення ефективності продажів. Проте їх застосування припускає ведення достатньо трудомісткого обліку заробітної плати.

Отже, для успішної розробки й реалізації антикризової програми управління трудовим потенціалом підприємства необхідно формувати і впроваджувати кадрову політику, спрямовану на: підтримку кількісних і якісних характеристик працівників на необхідному рівні; мінімізацію витрат на трудові ресурси як складову сукупних витрат підприємства.

А важливим моментом є  те, що не маючи можливості запобігти ризику виникнення кризових  ситуацій,  потрібно  швидко  їх  подолати,  що  по  великому  рахунку залежить  від  уміння  керівництва  визначати  необхідність  тих  чи  інших  змін  і  здатності  ними управляти.  Враховуючи  те  що  людський  фактор  є  визначальним  для  виконання  намічених цілей  і  перетворень,  необхідною  залишається  в  першу  чергу  правильна  стратегія  в кадровому питанні і вибір відповідного методу управління персоналом в кризовий період.

Література

1.     Бланк И.А. Финансовый менеджмент: Учебный курс. – К.: Ника – Центр, 2000. – 324 с.

2.     Лігоненко Л.О. Антикризове управління підприємством: Підручник. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2005. – 824с.

3.     Маслов Е.В. Управление персоналом предприятия: Учебное пособие / Под ред, П.В. Шеметова. - М.: ИНФРА-М; Новосибирск: НГАЭиУ, 1999. - 312 с.

4.     Сардак О.В. Специфіка кадрових заходів в процесі управління кризою на підприємствах.//Вісник Хмельницького національного університету. –2010. – №2. Т. 3. – С. 121–125.

5.     Стец І.І., Стец І.В. Проблеми управління персоналом в умовах кризи. // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. – Випуск 14–15. – Тернопіль: Економічна думка, 2010. – С. 269 – 277.

6.     www.investgazeta.netІнтернет-ресурс «ИнвестГазета».