Воронюк Т. А., Даліщинська О. В.

Науковий керівник: Заєць К. Д.

Буковинська державна фінансова академія

Молодіжне підприємництво – перспективний шанс для молодих спеціалістів.

Актуальність теми. Після закінчення вищого навчального закладу кожен випускник стикається з проблемою працевлаштування. Куди  піти працювати? Як знайти роботу із задовільною заробітною платнею, відповідним рівнем зацікавленості та престижу? Кожен намагається досягти цих цілей різними шляхами. Хтось реєструється у центрі зайнятості і пасивно  чекає, доки йому посміхнеться доля і з’явиться вільна вакансія. Але в ході очікувань він втрачає дорогоцінний час, який можна було б використати більш результативно. Інші намагаються самостійно працевлаштуватися у відповідній сфері ринку праці. І лише, як свідчать статистичні підрахунки, не більше 8-10% молодих людей не бояться ризику і  відкривають свою справу. Незважаючи на всі позитивні риси, які несе за собою молодіжне підприємництво, воно стикається з рядом вагомих  проблем.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблеми працевлаштування молоді та особливості молодіжного підприємництва в Україні досліджували такі вітчизняні вчені: О.Тринчук, І.В.Найда, Л.Кудіна, Л.Яцюк, а також О.М.Костенко,  Я.В.Немирівський,   О.В.Пустовойт, О.О.Яременко і багато інших, які зробили вагомий теоретичний вклад у вивчення багатьох аспектів розвитку молодіжного підприємництва, як перспективного шансу для молодих спеціалістів.

Мета: Дослідити  стан молодіжного підприємництва в Україні, проаналізувати можливості молоді в цій сфері та визначити проблеми, які перешкоджають  розвитку  даного виду діяльності.

Виклад основного матеріалу. Кожному громадянину держава гарантує право на підприємницьку діяльність відповідно до Конституції України. Вільний розвиток підприємництва є одним із атрибутів громадянського суспільства, що дає право кожному громадянину власними силами покращувати особистий добробут та добробут своєї сім’ї. Одним із найбільших прагнень сучасної молоді є досягнення особистої і фінансової свободи, але страх відповідальності, брак коштів і просто невпевненість у собі змушує молодих людей відкладати у довгий ящик відкриття власної справи.

Що являє собою молодіжне підприємництво?

Молодіжне підприємництво -  це елемент підвищення рівня зайнятості серед молоді та створення нових малих підприємств і додаткових робочих місць. Розвиток молодіжного підприємництва є одним із найважливіших напрямків економічної політики країни. Проте на сьогодні цей процес відбувається дуже повільно. Сектор малого бізнесу в Україні охоплює понад 2,0 млн. суб'єктів малого підприємництва.

Майже 10 % молодих людей віком від 18 до 25 років займаються підприємницькою діяльністю. В Україні діє Закон «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», в якому окремою статтею передбачена державна підтримка підприємницьких ініціатив молодіжного підприємництва загалом.  Але суспiльно-економiчний стан держави, на жаль, не дозволяє повною мірою реалізувати даний закон через відсутність коштiв, недосконалість нормативної бази для реалізації положень, задекларованих вищезгаданим законом. Так, реалізація відповідних статей закону щодо пільгового оподаткування молодіжних підприємств могла б надати відчутну фінансову підтримку та організувати роботу щодо здійснення державної молодiжної полiтики в частині зайнятості та працевлаштування. На практиці не існує розмежування підприємців за віковими категоріями і тим більше достатньої підтримки здійснення підприємництва новим поколінням українських бізнесменів.

Можна запропонувати конкретні заходи, які б сприяли розвитку молодіжного підприємництва:

1. Створити громадське об'єднання молодих підприємців.

2. Проводити семінари, консультації, круглі столи, майстер – класи за участю представників підприємців, які вже досягли значного успіху в бізнесі і готові поділитися досвідом з молодими.

3. Утворити молодіжний фонд підтримки підприємництва .

4. Створити лояльні умови та розширити можливості для отримання кредитів та інвестицій на провадження підприємницької діяльності.

5. Надавати інформаційну підтримку молодим підприємцям.

6. Брати під опіку держави цікаві бізнес-проекти і фінансувати їх з   державних коштів.

7. Розробити механізм проходження стажування молоді на підприємствах, в установах та організаціях.

Впровадження означених вище засобів розвитку молодіжного підприємництва дозволить підвищити економічну активність молоді, знизити соціальну напругу на ринку праці та сприяти економічному розвитку країни в цілому.

Своєю діяльністю молоді підприємці створюють матеріальні блага для суспільства. Такий успіх досягається в основному завдяки власній ефективній роботі підприємців, а не завдяки винятково вигідному положенню на ринку або доступу до ресурсів країни. Тому бізнес необхідно обирати, виходячи з власних уподобань та прагнень. Водночас необхідно звернути увагу на ті сфери, у яких діє державна підтримка – це особливо актуально для молодих підприємців. Необхідно врахувати і те, чим на початковому етапі вашої підприємницької діяльності може допомогти держава. Так, держава може здійснювати компенсації або доплати сільськогосподарським товаровиробникам за сільськогосподарську продукцію, що реалізується ними державі. Також перспективними сферами зайнятості молоді є високотехнологічні галузі сектору інформаційно- комунікаційних технологій і соціальних послуг.

Тому, хто справді хоче досягнути успіху в цьому житті, держава дає певний шанс. Діючим українським законодавством передбачено, що держава може надавати дотації суб'єктам господарювання: на підтримку виробництва життєво важливих продуктів харчування, на виробництво життєво важливих лікарських препаратів та засобів реабілітації інвалідів, на імпортні закупівлі окремих товарів, послуги транспорту, що забезпечують соціально важливі перевезення, а також суб'єктам господарювання, що опинилися у критичній соціально-економічній або екологічній ситуації, з метою фінансування капітальних вкладень на рівні, необхідному для підтримання їх діяльності, на цілі технічного розвитку, що дають значний економічний ефект, а також в інших випадках, передбачених законом.

З рівнем розвитку молодіжного підприємництва тісно пов'язаний творчо пошуковий інноваційний тип господарювання. У рамках економічної функції молоді підприємці можуть використовувати нові ідеї, а також застосовувати прийнятні способи для досягнення поставленої мети. Реалізація економічної функції молодіжного підприємництва ускладнюється через:

а) відсутність правової захищеності молодого підприємця. Поняття "молодіжне підприємництво" відсутнє у Цивільному, Бюджетному й Податковому кодексах України;

б) низький рівень економічних знань і правовий нігілізм керівників і провідних спеціалістів підприємств та організацій;

в) адміністративні бар'єри і недовіра громадян до державної політики підтримки підприємництва взагалі;

г) високий рівень інфляції порівняно з розвиненими західними країнами;

д) корупція і недосконале податкове законодавство;                 

е) відсутність доступу до пільгових кредитів;

є) постійна зміна податкового законодавства.

Широкий досвід організації самозайнятості молоді мають економічно розвинені країни. У низці європейських країн укладається письмовий договір між державною структурою та, наприклад, управлінням по праці про надання дотацій випускникам навчальних закладів, що мають не тільки схильність до підприємництва, а також спеціальну теоретичну та практичну підготовку. У західних країнах допомогу підприємцям надають без обмежень, крім того провадяться консультативні, інформаційні та інші послуги.

Висновки. Отож, підсумувавши вищевикладений матеріал, можна сказати, що молодіжне підприємництво є ефективним способом підвищення рівня зайнятості серед молоді, що сприяє економічному розвитку країни загалом. Дана сфера господарювання стикається з багатьма проблемами на своєму шляху, але незважаючи на це, молоді люди мають шанс досягти успіху у цій діяльності, використовуючи свої знання та творчо-інноваційний потенціал. Тому не треба боятися ризику на шляху до своєї особистої та фінансової свободи, а впевнено йти до поставленої мети, переборюючи всі труднощі та перешкоди.

 

Список використаних джерел

1. Кудіна Л. Молодіжне безробіття та проблеми розвитку молодіжного підприємництва. К: ГО "Молодіжна Альтернатива",молоді автори. Редактори: Л.Кудіна, Л. Яцюк - 2010, 112 с.

2. Найда І.В. Державне регулювання працевлаштування молодих спеціалістів: національне і міжнародне законодавство, порівняльно-правовий аналіз. / І.В.Найда // Економіка та держава – 2009. №7, с. 103-105.

3. Тринчук О. Центр сприяння працевлаштування студентів у сучасних умовах./О. Тринчук// Вища школа – 2011. №4, с. 48-53.

4. www.mpravda.comМолодіжний портал.

5. www.ukrstat.gov.ua - Державний комітет статистики України.

6. www.rada.gov.uaОфіційний сайт ВРУ.