Економічні науки / 10. Економіка підприємства.

 

пров. економіст Денисенко О.А.

Морський торговельний порт Южний, Україна

Прогнозний баланс ринку залізно – рудної сировини в Україні на 2012 р.

 

Морські торговельні порти України відіграють важливу роль в перевантаженні різного роду вантажів в Чорноморсько – Азовському басейні. Значну частину перевантажувальних вантажів складає залізно - рудна сировина (ЗРС), по видобутку якої Україна займає друге місце в Європі.

Прогнозний баланс ринку ЗРС в Україні дозволить встановити реальні потреби в перевезенні ЗРС морським транспортом та визначити роль і складову частину морських торговельних портів України в процесі експортування ЗРС.

Прогнозний баланс ринку ЗРС в Україні складається за наступною загальною формулою: Виробництво ЗРС, в т.ч. торішні запаси + імпорт ЗРС – внутрішнє споживання ЗРС – експорт ЗРС = запаси ЗРС на кінець року

Станом на 01.01.2012 року на Україні основними виробниками ЗРС є наступні підприємства (гірничо – збагачувальні комбінати): Інгулецький ГЗК, Южний ГЗК, Центральний ГЗК, Северний ГЗК, Марганецький ГЗК, Полтавський ГЗК, ГЗК «Суха балка».

Посилаючись на показники добування і виробництва ЗРС за 2010 та 2011 роки, на 2012 рік прогнозується виробництво ЗРС на рівні 83,06 млн. т, в тому числі: залізно – рудний концентрат – 40,27 млн. т, агломерат – 26,75 млн. т, окатиш – 14,28 млн. т, запаси – 1,76 млн. т. Даний прогнозний показник планується за умови виконання гірничо – збагачувальними комбінатами всіх запланованих інвестиційних програм та проектів з підвищення обсягів видобутку та виробництва ЗРС в 2012 році.

Запаси ЗРС на початок 2012 року складають орієнтовно 1,76 млн. т, що складає 2,1 % до загального прогнозного об’єму виробництва ЗРС на 2012 рік.

Імпорт ЗРС на 2012 р. прогнозується у розмірі 1,565 млн. т, тобто на рівні 2011 року. Це пов’язано зі зниженням імпорту ЗРС в 2011 року за рахунок введення до складу ТОВ «Метінвест» Маріупольського меткомбінату ім. Ілліча.

Внутрішнє споживання ЗРС металургійними комбінатами України на 2012 рік прогнозується на рівні 49,50 млн. т. За умови сталого розвитку важкої та будівельної промисловості, який простежується в 2011 році, даний прогнозний показник може бути досягнутий.

Експорт ЗРС прогнозується на рівні 33,61 млн. т, в тому числі: залізно – рудний концентрат – 15,43 млн. тон; агломерат – 6,45 млн. т; окатиш – 11,73 млн. т. Експортування ЗРС на Україні відбувається морським та залізничним транспортом. Обсяг експорту морським транспортом за прогнозом складає 21,57 млн. т, залізничним – 12,04 млн. т.

Таким чином, відповідно до наведеної вище формули, запаси ЗРС на кінець 2012 року складуть 1,51 млн. тон.

Схематично вищенаведена інформація наведена на рис. 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1. Баланс ринку залізно – рудної сировини в Україні на 2012 р.

 

Виробничими потужностями для перевантаження ЗРС на Україні володіють наступні морські порти та морські термінали: ДП «МТП «Южний», ТОВ ІІ «Трансінвестсервіс», Одеський МТП, Іллічівський МТП, Миколаївський МТП, Керченський МТП, Ренійський МТП.

З даного переліку, основними перевалювальними пунктами ЗРС є ДП «МТП «Южний» та ТОВ ІІ «Трансінвестсервіс». Частка перевалки ЗРС за 2011 рік в загальній проектній потужності перевантажувальних терміналів даних операторів складає: ДП «МТП «Южний» – 49,3%, ТОВ ІІ «Трансінвестсервіс» – 40,6% (рис. 2).

Рис. 2. Структура обсягів перевантаження ЗРС морськими портами терміналами України

Проведені дослідження дозволяють спрогнозувати збільшення обсягів виробництва, внутрішнього споживання та експортування ЗРС в 2012 році приблизно на 15% у порівнянні з 2011 роком. Імпорт ЗРС на прогнозний 2012 рік залишиться на рівні 2011 року, тобто 1,56 млн. т.

Роль морських торговельних портів та терміналів України в перевезенні ЗРС морським транспортом визначається як висока, особливо при умові, що перевезення залізничним транспортом мають тенденцію до зниження. Виходячи з прогнозного балансу ЗРС на 2012 рік, частка експортних перевезень ЗРК морським транспортом через морські порти та морські термінали України складає 64,2%. Розвиток добувної бази та збагачувального потенціалу гірничо – збагачувальних комбінатів України, а також зростання світового попиту на ЗРС  позитивно позначиться на роботі морських портів та терміналів України, які спеціалізуються на перевантаженні ЗРС.