Борисевич Є.Г.

Одеська національна академія зв‘язку ім. О.С.Попова

Особливості визначення джерел ефективності впровадження ERP - систем

При розробці концепції проектованої системи, складеним елементом якої є оцінка економічної ефективності, ризики непродуктивних витрат відчутне знижуються. Метою розробки концепції є обґрунтування загальних вимог – функціональної структури ERP-системи й кількості необхідних автоматизованих робочих місць; технічного й програмного забезпечення.

Оскільки саме функціональна структура визначає економічні наслідки впровадження ERP-системи, то обґрунтування загальних вимог до ERP-системи повинне опиратися на оцінку очікуваних економічних наслідків автоматизації управлінських функцій. Економічними наслідками впровадження такої системи можуть стати скорочення втрат і/або залучення у виробничу діяльність резервів підвищення ефективності використання ресурсів за рахунок вірогідності, своєчасності, повноти інформаційної підтримки прийняття управлінських рішень.

Важливе значення при обґрунтуванні витрат на ERP-систему має й те, що при її впровадженні інвестиційна привабливість компанії зростає.

Беручи до уваги, що створення й впровадження ERP-систем головним чином націлено на забезпечення інформаційної підтримки прийняття управлінських рішень і автоматизацію типових операцій і трудомістких розрахунків, джерела економічної ефективності варто шукати у функціональній структурі ERP-системи

Як правило, ERP-системи включають наступні підсистеми:

-         управління матеріально-технічним постачанням;

-         управління збутом;

-         управління виробництвом;

-         управління фінансами;

-         управління персоналом .

Джерела ефективності кожної підсистеми, безумовно, визначаються реалізованими функціями: які дані, коли й ким уводяться в систему, як обробляються й кому надаються; наскільки актуальна й повна ця інформація, як повно система відбиває бізнес-процеси підприємства.

При обґрунтуванні доцільності включення до складу ERP-системи підсистеми управління матеріально-технічним постачанням джерела економічної ефективності – у скороченні рівня страхових запасів і своєчасності поповнення матеріально-технічних ресурсів; підвищенні оборотності оборотних коштів, скороченні неліквідних запасів і кількості або долі термінових, непланових закупівель.

Кормі того, скорочуються простої, а виходить, обсяги виробництва збільшуються. Простої бувають, скажемо, через неприступність необхідних матеріалів. А матеріали можуть бути відсутніми тому, що інформація зі складу в службу постачання надходить несвоєчасно або в потрібний час у потрібнім місці ця інформація недоступна… (наприклад, матеріали є на складі іншого підрозділу компанії й можуть бути видані, але підрозділ, якому вони необхідні, не має доступу до інформації про складські запаси).

При визначенні раціональних масштабів автоматизації в сфері збуту джерела економічної ефективності варто шукати в скороченні втрат через некоректне оформлення супровідних документів на продукцію, що відпускається. Втрати через відхилення в цільових орієнтирах збутової політики, наприклад: відвантаження продукції клієнтам, що мають невиконані зобов’язання, або відвантаження понад кредитний ліміт, - теж виключаються із впровадженням підсистеми збуту. Час виконання замовлень мінімізується. Обслуговування клієнтів стає гранично коректним, їхньої втрати від несвоєчасного або неточного виконання замовлення знижуються.

Якщо в ERP-системі підприємства планується підсистема управління виробництвом, джерела економічної ефективності варто шукати в збільшенні обсягів виробництва в натуральному вираженні (за рахунок підвищення завантаження виробничих потужностей) і вартісному вираженні (через підвищення якості продукції). Поліпшення якості продукції можна досягти більше точним настроюванням устаткування. За рахунок ефективного контролю витрати матеріалів варто очікувати зниження собівартості продукції.

Якщо в ERP-систему включається підсистема управління фінансами, підвищується ефективність ціноутворення, знижуються витрати праці на формування бухгалтерської звітності (системи класу ERP, як правило, надають можливість ведення обліку як за українськими, так і за західними стандартами); за рахунок підвищення оперативності формування фінансової звітності знижуються ризики втрати фінансової стійкості.

При формування вимог до функціонала підсистеми управління кадрами джерела економічної ефективності – у поліпшенні аналізу використання робочого часу й уточненні системи мотивації й ротації кадрів. Процес нарахування заробітної плати спрощується.

При створенні повнофункціональної ERP-системи джерела економічної ефективності криються в підвищенні якості аналізу виробничо-господарської й фінансової діяльності компанії. Якість аналізу підвищується, тому що достовірна первинна інформація вчасно надходить у єдину базу даних, інтегровану з іншими підсистемами; спрощується процес формування консолідованої звітності; за рахунок одержання можливості планувати з більшою детальністю й/або з іншою періодичністю й, саме головне, з більшою обґрунтованістю – якість планування помітно поліпшується. Інше джерело ефективності – розширення можливостей контролю більшої деталізації планових і фактичних показників. Якщо виявляється відхилення фактичних показників від планів або нормативних, відбувається автоматичне формування звітів. Ці звіти – предмет для детального аналізу й зважених, аргументованих кроків до виправлення критичної ситуації.

Варто визначити деякі проблеми при оцінці скорочення трудовитрат на обробку й передачу інформації:

-         оскільки одна із цілей впровадження ERP-систем – автоматизація трудомістких розрахунків і ведення великих  масивів інформації, то розповсюдженим методом є оцінка ефективності з погляду зниження витрат на оплату «рахункових» працівників. Цей підхід здається спірним, оскільки при скороченні «рахункових» працівників росте штат IT.

-          вартість праці «рахункових» працівників в Україні в рази менше, ніж на Заході, і економія на трудовитратах від впровадження ERP-системи, може бути  несуттєва в порівнянні з вартістю самої системи. У цьому зв’язку вірніше шукати економічну ефективність від більш раціонального використання ресурсів, задіяних у виробничій діяльності, одержання достовірної інформації й росту долі «аналітики» у структурі управлінської діяльності.

Розглянуті джерела економічної ефективності тісно зв’язані між собою, і тому не зовсім правильно оцінювати економічну ефективність системи як суму ефективностей підсистеми – інтегральний ефект від впровадження комплексної системи буде вище.

Список використаної літератури:

1. Маслов В. П. Інформаційні системи і технології в економіці. К.: Слово, 2007. 

2. Орлов П. І., Луганський О. М. Інформаційні системи і технології в управлінні, освіті, бібліотечній справі. — Донецьк: Альфа-прес, 2004

3. Плескач В. Л., Рогушина Ю. В., Кустова Н. П. Інформаційні технології та системи. — К.: Книга, 2004.

4. Шквір В. Д., Загородній А. Г., Височан О. С. Інформаційні системи і технології в обліку. — К.: Знання, 2006