Економічні науки

 

 

Студентка 5 курсу Федоркіна І.Ю.

 

Одеська національна академія зв’язку ім. А.С.Попова, Україна

Інноваційні підходи до розвитку ринку телекомунікацій

 

 

      Ринок телекомунікаційних послуг демонструє в останнє десятиліття дуже високі темпи зростання, ставши одним з ключових секторів економік розвинених країн і граючи все більшу роль в соціально-економічному житті суспільства.

               Постійний розвиток нових технологій зв'язку приводить до необхідності розглядати ринок телекомунікацій, як один з ключових секторів сфери послуг, так як життя людини і соціально-економічна діяльність у сучасному світі неможлива без таких засобів зв'язку як мобільний телефон і доступ до мережі Інтернет.
             У сучасному інформаційному суспільстві саме інформація, обізнаність, знання багато в чому стають джерелами вартості, а можливість оперативної передачі інформації є вкрай важливою умовою успіху як для комерційних і державних структур, так і для окремої людини.
Доступність телекомунікаційних послуг сама по собі стає важливою складовою для якості життя населення, а також побічно впливає і на інші значущі його компоненти, такі як освіта,  охорона здоров'я, безпека. За даними опитувань переважна більшість населення України висловила незадоволеність або недостатню задоволеність від доступності інформаційно-комунікаційних технологій.
      У працях  кандидата  економічних наук Росії Чугунова Г.К
 доведено , що доступність телекомунікаційних послуг безпосередньо впливає на якість життя населення. Доступність телекомунікаційних послуг дозволяє забезпечити більш повний і швидкий доступ до інформації, розширює спектр інформації доступний людині, дозволяє підвищити доступність освіти і охорони здоров'я, а також украй важлива в надзвичайних ситуаціях для оперативного виклику служб екстреної допомоги. Забезпечення доступності телекомунікаційних послуг має бути одним із пріоритетів соціального розвитку країни і має враховуватися в державній соціальній політиці.  Тому необхідно розвивати ринок телекомунікаційних послуг, щоб підвищити доступність телекомунікаційних послуг та задовольнити даними послугами  широкі верстви населення.[1]

               Загальновідомим є той факт, що телекомунікації України значно відстають від телекомунікацій розвинутих країн як за обсягами, так і за рівнем технологій. Ринок телекомунікацій України – достатньо відкритий та лібералізований за останні 8 років. Наведемо деякі цифри. Телефонна щільність у розвинутих країнах складає біля 60 телефонних номерів на 100 чоловік, тоді як в Україні – 28, а, наприклад, у Польщі, яка так само, як і Україна, вважається країною, що розвивається, – 24,6. Інтернетом у розвинутих країнах користуються 15-20% населення, в Україні – 1%, а у Польщі – близько 5%. Щодо мобільного зв’язку, то у розвинутих країнах – близько 30 телефонів на 100 чоловік, в Україні - 0,3, а у Польщі близько 7. По міжнародних та міжміських розмовах спостерігається відставання України від Польщі десь у 5 разів. Послуги зв’язку в рік на одну особу у розвинутих країнах складають 254 дол., в Україні – 20,6, а у Польщі – 65,7. Загалом розвинуті країни вкладають у розвиток зв’язку до 20% від її доходу, країни, що розвиваються – близько 31%, слаборозвинені – 68,5%, тоді як в Україні - 18,1%, а у Польщі – 42,2%.

     Отже, як бачимо, стан галузі телекомунікацій України особливо не вражає.

Основна світова тенденція останніх років – бурхливий розвиток мобільного зв'язку і Інтернету – практично весь приріст користувачів телекомунікаційних мереж припадає саме на них. [3]

         Останнім часом новітні технологічні досягнення призвели до формування принципово нових галузей економіки, докорінно змінивши економічний і соціальний устрій суспільства. У першу чергу це стосується сучасної галузі телекомунікацій. Для підтримки конкурентоспроможності телекомунікаційні компанії проводять активну інноваційну політику і планомірно виводять на ринок нові товари та послуги. Інноваційна діяльність телекомунікаційних компаній дуже впливає на традиційні галузі світової економіки, висуваючи нові технологічні вимоги до продукції, організації виробництва, внутрішньогалузевої комунікації та управління персоналом. Для успішного функціонування в умовах нового інформаційного суспільства всім ринковим суб'єктам необхідно своєчасно адаптуватися до останніх досягнень телекомунікаційних компаній. У цьому зв'язку видається актуальним визначення тенденцій розвитку даної галузі, дослідження та аналіз інноваційної діяльності телекомунікаційних компаній, виявлення основних шляхів підвищення ефективності їх конкурентних стратегій, заснованих на постійних і комплексних нововведеннях.

      Існують такі  підходи до розвитку ринку телекомунікацій.

1.  Підхід «технологічного лідера», - означає поставлення за мету стати першим, провідним підприємством у певній сфері діяльності та збуту. Зазвичай навіть великі та потужні підприємства не ризикують використовувати її в рамках широкого кола видів продукції. Як правило, Вона застосовується лише відповідно до одного чи кількох окремо взятих продуктів, там, де існують сприятливі умови для здійснення такої стратегії (ресурси, науково-технічний потенціал).

2. Підхід«проходження за лідером»  фокусується на швидкому розширенні ринкової ніші. Сенс такої стратегії полягає в тому, що організація зосереджується на інноваціях (продуктах), які вже здобули визнання ринку. Основна мета такої стратегії -- «безпечна торговельна політика», коли підприємство намагається уникнути великого ризику, а також можливих труднощів під час освоєння нової продукції з високими інноваційними характеристиками. .Як правило, її застосовують потужні підприємства, бо здійснення цієї стратегії коштуватиме недешево.

3. Підхід диверсифікації - освоєння виробництва нових товарів, товарних ринків, а також видів послуг, що включає на просто диверсифікацію товарних груп, але й розповсюдження підприємницької діяльності на нові та не пов'язані з основними видами діяльності фірми області. Стратегія диверсифікації передбачає розробку нових видів продукції одночасно з освоєнням нових ринків.

          Аналіз сучасних підходів до розвитку ринку телекомунікацій дозволяє            зробити висновок про те, що найбільш ефективним напрямком є ​​поєднання                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    вищеназваних технологічних і маркетингових інноваційних підходів. Успіх реалізації даних інноваційних підходів залежить значною мірою від професіоналізму керівництва компаній в плані створення необхідної організаційної структури, здатної стимулювати творчу ініціативу персоналу, генерувати безліч нових ідей і оптимізувати процес реалізації інноваційних проектів.

     Для того, щоб здобути  успіху в галузі розвитку телекомунікацій, треба орієнтуватися на перспективу, а також на бажання бути кращими для своїх абонентів. Зараз в перспективі цифрове телебачення, яке уже сьогодні дуже повільно входить в кожну сім’ю.  Впровадження інновацій дозволить забезпечити всіх бажаючих якісним цифровим телебаченням.[2].

Перелік  посилань.

1. Развитие рынка телекоммуникационных услуг  в России, как условие повышения качества жизни населения. Кандидат економічних наук Росії Чугунов Г.К.

2. Портал супутникових технологій. [Електронний ресурс]: Режим доступу: http://2sat.net/

3. Пригода В.М. Інформаційне суспільство: сутність та перспективи розвитку в Україні /  ж. Економіка і управління,  №3. – 2008. - С. 24-33.