Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

 

Медведкова А.Ю., Шабельник Т. В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Значення інформаційних технологій в формуванні стратегічного мислення менеджера торгівельного підприємства.

 

Вітчизняні та зарубіжні теорії менеджменту за останні десятиліття пройшли досить складний шлях, на якому виникали та відмирали різні концепції й підходи, що зумовлені змінами в розумінні сутності та ролі менеджменту в розвитку як окремих підприємств, так і суспільства загалом. Як визнають провідні спеціалісти, найважливішим у менеджменті є наявність стратегічного мислення менеджера. Зміст цього явища полягає в усвідомленні мети розвитку підприємства та способів її досягнення, необхідності врахування як зовнішнього, так і внутрішнього середовища, формуванні стратегій і рішень, які з них випливають, а також практична діяльність з метою реалізації стратегії.

На сьогодні стає очевидною домінуюча роль новітніх інформаційних технологій, їхнього розвитку, постійного вдосконалення та адаптації до зовнішніх і внутрішніх змін. Вони діють з метою забезпечення конкурентної спроможності та економічної стабільності підприємств.

Метою роботи є виділити проблеми, що виникають в процесі формування стратегічного мислення менеджерів торгівельного підприємства та показати роль сучасних інформаційних технологій для їх успішного розв’язання.

Для створення повноцінної стратегії розвитку та стабільного функціонування торгівельного підприємства необхідний системній підхід, який полягає у формуванні колективу фахівців конкретної галузі економіки чи конкретної установи. Вони здатні в умовах постійних змін адаптувати стратегію розвитку галузі чи підприємства до нових умов і забезпечити в умовах неминучих фінансових, технічних і кадрових обмежень повноцінне функціонування торгівельного підприємства.

Без попереднього математичного та комп’ютерного моделювання цього процесу із залученням досягнень інформаційних технологій і засобів комп’ютерної техніки реалізувати такий процес неможливо на найменшому підприємстві. Тому стає зрозумілою доцільність  розвитку різних мов програмування: процедурних, декларативних, логічних, об’єктно-орієнтованих, функціональних, системного програмування. Кожна з них має свої переваги щодо конкретної прикладної галузі, і вибір найбільш доцільної з них для розв’язання конкретної задачі забезпечить отримання бажаного результату за мінімальних часових, технічних та фінансових затрат.

Сучасні інформаційні комп’ютерні технології характеризуються тим, що поряд з процедурними моделями розроблені логіко-лінгвістичні моделі, які дозволяють формалізувати конкретні, змістовні знання про об’єкти і процеси, що в них притікають. Саме завдяки логіко-лінгвістичним моделям з’явилися бази знань. Тому варто звернути увагу на такі особливості сучасних комп’ютерних технологій (КІТ):

-         Використання спеціальних формалізмі (ПАЗСШІ) дозволяє декларативні і процедурні знання представити в електронній формі і розв’язувати більш ефективно шляхом використання комп’ютерів;

-         Логіко-процедурні моделі розширили використання комп’ютерів за рахунок тих сфер, які важко піддавалися процедурному формалізму (медицина, геологія, біологія, генетика, дискретне управління);

-         Спеціалісти предметних сфер мають прямий доступ до комп’ютерів без посередників за рахунок створення зручних інтерфейсів. Причому, спілкування відбувається в діалоговому режимі на природній основі.

Основою сучасних КІТ є саме системи штучного інтелекту, які умовно можна розділити на такі групи:

-         Інтелектуальні інформаційно-пошукові системи, які забезпечують взаємодію користувачів-непрограмістів з базами даних на професійній мові, близькій до природної;

-         Розрахунково-логічні системи, які дозволяють користувачам в діалоговому режимі розв’язати на комп’ютері математичні задачі, не будучи спеціалістами ні в галузі математики, ні в галузі програмування;

Експертні системи, що дозволяють комп’ютеризувати галузі, в яких знання можна представити в експертній описовій формі, тому що використовувати математичні моделі важко або неможливо.

Застосування сучасних комп’ютерних та інформаційних технологій забезпечує надійний апарат формування стратегічного мислення менеджерів та його ефективної реалізації в торгівельному підприємстві.

Незважаючи на потужні можливості сучасних інформаційних технологій

і наявності програмного та технічного забезпечення до них, проблема формування стратегічного мислення менеджерів торгівельного підприємства залишається нерозв’язаною, що зумовлено низкою причин:

-         Відсутність системного підходу до формування стратегічного мислення управлінського апарату та формування стратегії  розвитку підприємств на коротку та довгу перспективу;

-         Переважання планів, спрямованих на одноразові дивіденди, перед цільовими, стратегічними напрямами економічного та суспільного розвитку;

-         Відсутність персональної відповідальності за пріоритетні напрями розвитку суспільства.

Лише після подолання цих причин, проблема формування стратегічного мислення менеджера торгівельного підприємства буде вирішена.