СУТНІСТЬ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ  ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ В УМОВАХ ТРАНСФОРМАЦІЙНОЇ ЕКОНОМІКИ

Науковий керівник Кубай О.Г.

Кива О. А., 43-МПО

 

Розглянуто сутність інвестиційної політики України в умовах трансформаційної економіки, проблеми, які існують, та можливі шляхи їх вирішення.

 

Постановка проблеми. Однією із найважливіших складових економічної політики держави, є інвестиційна політика. В сучасних умовах трансформаційної економіки вона набуває особливого пріоритету. У розпорядженні держави знаходяться основні засоби регулювання відтворювального процесу. Інвестиційна політика повинна сприяти піднесенню економіки, підвищенню ефективності виробництва, забезпеченню соціально-економічної стабільності та вирішенню екологічних проблем.

Аналіз досліджень та публікацій. Вивченню інвестиційної політики присвячені праці таких вчених: Ю.М. Бажала, І.А.Бланк, Л.М.Борщ, А.Ф.Гойко, Б.Є. Кваснюк, А.А.Пересада, В.С.Савчук, О.О.Удалих, А.Є.Фукс та інші.

Результати досліджень.  Інвестиції — довгострокові вкладення капіталу (грошей) у підприємницьку діяльність з метою  одержання  певного  доходу (прибутку). Залежно від того, де вкладається капітал (у межах країни  чи за кордоном), виокремлюють внутрішні (вітчизняні) і зовнішні (іноземні) інвестиції. 

Зміст інвестиційної політики багатогранний і охоплює не тільки послідовність етапів її розробки, але й детальну розробку її функціонального і тимчасового аспекту. Будучи частиною фінансової політики держави, інвестиційна політика також виступає як засіб здійснення економічної й соціальної політики держави.

Державна інвестиційна політика реалізується у двох основних формах-прямому й непрямому регулюванні інвестиційної діяльності. Державне регулювання розвитку виробництва й соціальної сфери, що реалізується через фінансування капітальних витрат бюджетом, розглядається і як інвестиційна діяльність держави, що забезпечує йому поступальний розвиток. Завданням будь-якої держави є розвиток своєї інвестиційної та інноваційної діяльності, що забезпечує, в першу чергу, зростання промислового виробництва, яке перетворює державу із сировинного придатка світової економіки в країну з конкурентоспроможним експортом.  Розробка інвестиційної політики повинна починатися з визначення концептуальних основ розвитку суспільства і держави,  встановлення її ролі в суспільному  відтворювальному  процесі  на  відповідному  часовому  етапі. Потім формулюються мета і завдання інвестиційної політики, які відповідають основним напрямам соціально-економічного розвитку країни й використання інвестиційних ресурсів в інтересах громадян та суспільства [3].

Механізм державного регулювання інвестиційної діяльності в Україні визначається законами «Про інвестиційну діяльність», «Про режим іноземного інвестування, «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», «Про зовнішньоекономічну діяльність», «Про загальні засади створення та функціонування спеціальних (вільних) економічних зон», «Про підприємництво», «Про господарські товариства» тощо. Крім того, діють низка указів Президента України,  постанов Кабінету Міністрів України, які формують політику державного регулювання інвестиційної діяльності в нашій країні.

Розроблена Програма «Подолання впливу світової фінансово-економічної кризи та поступальний розвиток», сприятиме прийняттю ряду законів, які охоплюють удосконалення митного режиму, розвиток державно-приватного партнерства, підвищення ефективності функціонування ринку цінних паперів тощо, що сприятиме удосконаленню існуючої інвестиційної політики.

Відповідно до Концепції Державної цільової економічної програми розвитку інвестиційної діяльності на 2011–2015, оптимальним варіантом розвитку та активізації інвестиційної діяльності в Україні є проведення активної державної політики у цій сфері. Розбудова системи державного інвестування має здійснюватися за напрямами, які включають в себе удосконалення методології розроблення, оцінювання та відбору інвестиційних проектів для надання першочергової державної фінансової підтримки, забезпечення розвитку системи прямих державних інвестицій та прозорості процесу державної фінансової підтримки інвестиційних проектів, здійснення контролю за ефективним використанням бюджетних коштів, наданих для реалізації інвестиційних проектів [2]

Фінансова криза значно звузила внутрішні джерела для інвестицій, міжнародні фінансові ресурси стали практично недоступними, багато міжнародних інвесторів вимушені обережніше ставитися до країн з несприятливим бізнес-кліматом, що є основним чинником, стримуючим інвестиції.

Серед багатьох причин, пов’язаних із низьким рівнем іноземних інвестицій в Україну, слід також назвати повільність процесу приватизації. У країнах із перехідною економікою ці  процеси взаємопов’язані. Для усунення негативних тенденцій і стимулювання іноземного інвестування в економіку України доцільно дотримуватися таких принципів: диференційованого підходу до податкових та інших пільг іноземним інвесторам з огляду на обсяги іноземних інвестицій, види, форми й сфери інвестування та з урахуванням відповідних пріоритетів розвитку економіки України; надійного, доступного й оперативного організаційного й інформаційно-медичного забезпечення, залучення та здійснення іноземних інвестицій.

Стримуючим чинником є інвестиційний клімат, який продовжує залишатися несприятливим через політичну та економічну нестабільність, високий рівень криміногенності підприємницькій діяльності, що змушує іноземних інвесторів здійснювати обережну політику у сфері інвестиційного співробітництва з Україною.

За даними дослідження «Інвестиційний клімат в Україні: яким його бачить бізнес», проведеного Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) за підтримки закордонних структур з Канади, Нідерландів, Швеції, Швейцарії, Україна займає 152 місце серед 183 країн світу в рейтингу Doing Business 2012, який є показником сприятливості інвестиційного клімату. При цьому таке «високе» місце досягнуто завдяки 24 місцю щодо можливості отримання кредитів та 44 місця за виконанням контрактів. У той же час Україна впевнено займає 181 місце за кількістю і складністю сплати податків та 180 місце за умовами отримання дозволів на будівництво. Для порівняння: Казахстан посідає 47 місце в рейтингу Doing Business 2012, Польща – 62, Республіка Білорусь – 69, Киргизія – 70, Молдова – 81, Російська Федерація – 120 [4].

Необхідні додаткові заходи щодо зниження впливу негативних чинників на інвестиційний клімат в Україні, серед яких досягнення національної згоди між різними соціальними групами, політичними партіями з приводу вирішення загальнонаціональної проблеми виходу України з економічної кризи; вирівнювання економічних показників та боротьби з інфляцією; розробка правової бази інвестування; радикалізація боротьби зі злочинністю; створення конкретного механізму надання податкових пільг банкам, іноземним інвесторам на довгострокові інвестиції з метою компенсації втрат з уповільнення обороту капіталу[1].

Інвестиції відіграють важливу роль у становленні та розвитку економіки України. Обсяг іноземних інвестицій є одним із показників інтегрованості країни у світове господарство. Згідно з даними Державної служби статистики України надходження прямих іноземних інвестицій в Україну (в дол. США) склали:2005 р. – 7533 млн.; 2008 р. – 9903 млн.; 2010 р. – 5759 млн.)

Україна залишається привабливою для інвестицій, є достатньо інтегрованою у світове господарство, а порушення макростабільності на зовнішніх ринках суттєво впливає на внутрішні процеси в економіці. Вразливість української економіки сьогодні обумовлена високим рівнем державного боргу, недосконалість фінансової системи, залежність від припливу іноземного капіталу, твердою прив’язкою гривні до долара, а також політичною ситуацією.

Висновки

Україна потенційно може бути однією з провідних країн із залучення іноземних інвестицій, оскільки цьому сприяє її величезний внутрішній ринок. Проте, цьому перешкоджають політична нестабільність, недосконалість законодавства, нерозвиненість виробничої та соціальної інфраструктури, недостатнє інформаційне забезпечення, через що Україну віднесли до групи країн з найбільшим інвестиційним ризиком.

 

Список використаних джерел:

1.            Вільгурська Н.М.  Проблеми інвестування економіки України та шляхи її подолання. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: – http://s-journal.cdu. edu.ua/base/2008/v6/v6pp57-59.pdf

2.            Концепція розвитку інвестиційної діяльності на 2011–2015 роки [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.in.gov.ua.].

3.            Присяжнюк Н.В Державна інвестиційна політика України. [Електронний ресурс]. - Режим доступу http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_ gum/sre /2010_3/165.pdf

4.            Чернігівська УНП: Інвестиційний клімат в Україні поліпшиться тільки після знищення «опозиційного» бізнесу [Електронний ресурс]. - Режим доступу http://www.unp.ua/en/home/9-politics/1141