Савинецька Леся Вікторівна

Науковий керівник: Лесько Юлія Олександрівна

Вінницький  національний  аграрний  університет, Україна

 

 

АУДИТ РУХУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ НА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

 

Аудит руху основних засобів дає змогу зібрати і нагромадити дані про господарські явища і факти з метою їх об’єктивної кількісної та якісної оцінки, визначення відповідності встановленим критеріям і надання зацікавленим користувачам достовірної інформації про об’єкти дослідження [2, с. 1].

Теоретичні аспекти аудиту руху основних засобів підприємства досліджує багато вітчизняних вчених, таких, як А. А. Бараннік, З. О. Душко, М. М. Колос, Т. В. Мултанівська, Т. П. Мац,  Ю. В. Піча та багато ін. У більшості опублікованих робіт автори недостатньо приділяють уваги сучасній методиці аудиту руху основних засобів, тому вона є досить актуальною.

Основні засоби (ОЗ) — це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва чи поставки товарів, надання послуг, здачі в оренду іншим особам чи для виконання адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний термін корисного використання (експлуатації) яких більше одного року [4].

Метою аудиту основних засобів є одержання належних і достатніх аудиторських доказів про те, що їх облік відповідає законодавчим вимогам.

Об'єктом аудиту руху основних засобів є:

v    елементи облікової політики;

v    операції з обліку (по рахунку 10 «Основні засоби »);

v    записи в первинних документах облікових регістрах та звітності;

v    інформація про порушення виявлена попередніми перевірками.

Під час проведення аудиту руху основних засобів велике значення приділяють попереднім матеріалам інвентаризації, документальним свідченням проведення консервації та монтажу основних засобів, актам інвентаризації орендованих, а також розукомплектованих основних засобів. Якщо картина виявляється нечіткою та заплутаною, то провадять вибіркову інвентаризацію під наглядом аудитора [1, c. 37].

Аудиторський процес складається з трьох основних етапів:

1)     планування проведення аудиту руху основних засобів;

2)     збору і аналізу інформації, необхідної для оцінки достовірності балансу та фінансової звітності;

3)     написання звіту (висновку). 

Планування – це процес здійснення рішень аудиторської стратегії. Воно здійснюється на початковій стадії аудиторської перевірки, і його основною метою є надання аудиторами (аудиторськими фірмами) підприємствам і організаціям різних форм власності ефективних аудиторських послуг у встановлений договором термін. Це означає належне виконання аудиторами функціональних обов’язків на високому рівні фахових стандартів. Планування забезпечує формування відповідної думки аудитора про фінансову звітність суб’єкта перевірки з мінімальними затратами, виділивши найважливіші та суттєві частини і виключивши зайвий час, який міг би бути витрачений на питання аудиту з низьким рівнем ризику

Основний етап аудиту основних засобів характеризується використанням як документальних, так і фактичних методів контролю. Документальні прийоми реалізуються через перевірку достовірності визначення первісної вартості основних засобів, їх включення до конкретних груп, здійснення бухгалтерських записів та правильності нарахування зносу [3, c. 291].

Завершальним етапом аудиту є складання аудиторського висновку, тобто аудитор оформляє результати своєї перевірки у вигляді висновку і звіту. Аудиторський висновок - це офіційний документ, засвідчений підписом та печаткою аудитора, аудиторської фірми, який складається у встановленому порядку і містить в собі висновок стосовно достовірності звітності, повноти і відповідності чинному законодавству та встановленим нормативам бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності.

Отже, аудит руху основних засобів – це встановлення правильності документального оформлення і своєчасного відображення в обліку операцій з основними засобами, їх надходження, внутрішнє переміщення і вибуття. Аудиторський процес складається з трьох основних етапів: планування проведення аудиту руху основних засобів; збору і аналізу інформації, необхідної для оцінки достовірності балансу та фінансової звітності; написання звіту (висновку). Аудит руху основних засобів є досить важливим оскільки надає зацікавленим користувачам достовіру інформації про об’єкти дослідження. 

 

ЛІТЕРАТУРА:

1. Бараннік А. А. Методика проведення аудиту основних засобів підприємства / А. А. Бараннік // Управління розвитком. – 2010. - № 2(78). – С. 37-38.

2. Мац Т. П. Посилення організації аудиту основних засобів у сільськогосподарських підприємствах / Т. П. Мац // Вісник Сумського національного аграрного університету Серія “Фінанси і кредит”. - 2011. - №1. – С. 1-5.

3. Мултанівська Т.В. Місце інвентаризації в аудиті основних засобів на підприємстві / Т. В. Мултанівська // Науково-технічний збірник. – 2009. - №87. – С. 290-295.

4. Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. № 92 зі змінами та доповненнями // Все про бухгалтерський облік. – 2007. – №18. – С.23-26.