Економічні науки /7.Облік і аудит

Глушаченко А.І.

Сумський національний аграрний університет, Україна

Облікова політика як інструмент управління економічною діяльністю підприємств

На сучасному етапі формування ринкових відносин в Україні все більш виразними стають притаманні ринку характерні особливості - конкурентоспроможність виробництва, оперативність, своєчасність та ризик прийнятих рішень. Досвід розвинених країн показує, що важливою складовою загального механізму управління господарською діяльністю підприємств і об'єднань є ефективна облікова політика.

Процес формування облікової політики включає вибір принципів, методів, процедур, способів організації та ведення бухгалтерського обліку з числа затверджених законодавчими та нормативними актами відповідно до особливостей галузевої діяльності конкретного підприємства.

Одним із основних принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні є послідовність, тобто постійне (з року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики, що дає можливість порівнювати показники діяльності в динаміці, приймати відповідні рішення.

Державне регулювання бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні здійснюється з метою: створення єдиних правил ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової  звітності, які є обов'язковими для всіх підприємств та гарантують і захищають інтереси користувачів; удосконалення бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

Необхідність формування облікової політики підприємства полягає у наданні правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан і результати діяльності різним користувачам для прийняття рішень. При цьому треба формувати не просто облікову політику, а раціональну облікову політику підприємства, що базується на таких складових: принципах, методах, процедурах.

Повноваження власника (власників) підприємства встановлювати облікову політику реалізуються через визначення у розпорядчому документі переліку методів оцінки, обліку та процедур, щодо яких нормативно-методична база передбачає більш ніж один їх варіант.

Ведення бухгалтерського обліку на сучасному етапі не в повній мірі відповідає вимогам апарату управління підприємства та інших користувачів облікової інформації, зокрема, організаційно-технічні аспекти облікової політики.

Наказ про облікову політику підприємства — це головний документ, що використовується обліковою службою підприємства протягом усього періоду своєї діяльності для відображення кожної операції в обліку. Зміст облікової політики обумовлюється метою, яку ставить перед собою власник, та стратегією сталого розвитку підприємства.

З метою сприяння успішної діяльності підприємство самостійно розробляє систему (необхідного вигляду та змісту форм) управлінської звітності, головною метою якої є надання керівництву відповідної інформації щодо рівня прибутковості (підприємства в цілому, конкретного підрозділу певного продукту або груп продуктів); рівня витрат (підприємства в цілому, конкретного підрозділу, певного продукту або груп продуктів); зіставлення показників за різні періоди та між фактичним виконанням і плановим завданням.

На підставі визначених альтернативних методів обліку різних об'єктів обліку проводяться розрахунки за кожним альтернативним методом та оцінюється вплив проведених розрахунків на кінцевий фінансовий результат діяльності, визначаються переваги та недоліки кожного методу.

Враховуючи важливість визначення методологічних складових облікової політики варіанти яких запропоновані Міністерством фінансів України в П(с)БО та враховуючи їх вплив на результат фінансової діяльності. Ми пропонуємо підприємствам, які не розкрили методологію ведення обліку в подальшому доопрацювати зміст облікової політики в зв’язку з тим, що при невизначеності варіантів оцінки, елементів та методів ведення  обліку активів і зобов’язань виникає викривлення результатів фінансово-господарської діяльності підприємства. Такі недоліки при перевірці підприємств передбачають штрафні санкції контролюючих органів. Що в свою чергу негативно впливає на ділову репутацію та ведення бізнесу конкретним суб’єктом підприємництва.

З метою підвищення організаційно-технічного забезпечення обліку на сільськогосподарських підприємствах в сучасних умовах необхідно, до наказу про облікову політику внести корективи з урахуванням змін у нормативній базі та методології відображення господарських процесів підприємствами галузі. Також даним наказом необхідно визначити місце і функційні обов’язки бухгалтерії в структурі апарату управління підприємства.  

Література:

1.     Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій  підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій,  які володіють та/або користуються об’єктами державної, комунальної власності. Затверджено наказом Міністерства фінансів України  від 19.12.2006 року №1213.

2.     Житний П.Є. Організаційно-методологічні аспекти облікової політики фінансово- промислових систем: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.09 [Електронний ресурс] / Павло Євгенович Житний; Державний вищий навчальний заклад "Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана". — К., 2009. — 32 с. — укp. - Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/ard/2009/09jpefps.zip