Станівчук Дарина Василівна

Наук. керівник: к.е.н., доцент Шевчук О.Д.,

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Важливість здійснення внутрішньогосподарського контролю доходів і фінансових результатів

Внутрішньогосподарський контроль, в ринкових умовах господарювання, є науково обґрунтованою системою активного спостереження, перевірки та впливу на результати діяльності суб’єкта господарювання. Саме такий вид контролю є важливим чинником ефективного управління процесами відтворення, що здійснюються для досягнення поставленої мети підприємницького формування.

Проблематиці внутрішньогосподарського контролю доходів і фінансових результатівпідприємств присвячено роботи вітчизняних вчених, зокрема:     М.В. Кужельного, Б.І. Валуєва, Є.В. Калюги, М.Т. Білухи, В.О. Шевчука,     Л.Ф. Зверенчука, Я.І. Гуральника, В.Ф. Журко та інших [1].

Актуальним залишається ряд проблем, вирішення яких сприятиме впровадженню системи внутрішньогосподарського контролю на підприємствах, зокрема контролю доходів і фінансових результатів [4].

Головною метою створення та подальшої діяльності будь-якого господарюючого суб'єкту, не залежно від виду його діяльності чи форми власності, є отримання кінцевого фінансового результату, тобто прибутку. Фінансовий результат є одним з найважливіших економічних показників, який узагальнює усі результати господарської діяльності та надає комплексної оцінки ефективності цієї діяльності.

Дохід – це валове надходження економічних вигод протягом певного періоду, що виникає в ході звичайної діяльності суб’єкта господарювання, коли власний капітал зростає в результаті цього надходження, а не в результаті внесків учасників капіталу.

Основним завданням контролю доходів і результатів є перевірка достовірності даних обліку і звітності про фінансові результати, виявлення факторів, які впливають на їх формування, що залежать або не залежать від організації роботи підприємства.

Інформаційна база  про доходи та фінансові  результати  наявна у  різних

формах звітності:

1) фінансова звітність (форма № 1 «Баланс», форма № 2 «Звіт про фінансові результати», форма № 5 «Примітки до річної фінансової звітності»);

2) податкова звітність Декларація з податку на прибуток»);

3) статистична звітність (Форма № 1 - підприємництво «Звіт про основні показники діяльності підприємства»).

При перевірці звітності слід акцентувати увагу на даних податкової звітності, так як вони теж можуть бути викривлені. Заниження показників валових доходів, не включення до їх складу отриманих авансів спрямовані на заниження валового доходу і ухиляння від сплати податку на прибуток підприємств, ставка якого нині складає 25% від обєкту оподаткування [1].

Перевірка доходів і фінансових результатів – найбільш відповідальна ділянка контрольно-ревізійної роботи, тому що у даних об’єктах контролю органічно синтезовано усі аспекти здійснення виробничої та фінансово - господарської діяльності.

Відтак, результати здійснення контролю доходів і фінансових результатів необхідні, перш-за-все, для власників підприємств, які потребують наявності об’єктивної і достовірної інформації про діяльність, що є цінною при визначенні та впровадженні подальшої стратегії розвитку господарюючих суб’єктів.

Традиційним управлінським контролем слід вважати контроль за прийняттям рішень у ході діяльності підприємства з ціллю збільшення прибутку, рентабельності та укріплення фінансового стану.

Найпоширенішими порушеннями під час здійснення такого контролю можна відзначити такі:

– недостовірність інформації для прийняття рішень (традиційні фінансові показники відображають результат попередніх періодів);

– проблема поєднання довго- та короткотермінових цілей (зменшення витрат на дослідження та розробки, підготовку персоналу, відкладення рішення про інвестицію коштів тощо);

– використання інформації бухгалтерського обліку (обмежена кількість показників фінансової звітності поряд із високими вимогами управлінської інформації);

– недостовірність інформації щодо розподілу витрат (необхідність розроблення нових методів розподілу витрат, таких, як метод АВС);

– недостатня увага до ділового середовища, в котрому функціонує підприємство (в основному зосередження порівняння показників із попередніми періодами та встановленими нормативами);

– орієнтація на поточні результати діяльності – надається перевага щомісячним або квартальним звітам, що зумовлює впровадження короткотермінових інвестиційних рішень.

Загалом, треба відзначити, що метою оцінки фінансового стану підприємства є пошук резервів збільшення його прибутковості, рентабельності та платоспроможності, а сама оцінка фінансового стану підприємства здійснюється шляхом обчислення системи економічних показників, які характеризують господарсько-фінансове становище суб'єктів господарювання.

Контроль формування доходів і фінансових результатів підприємства спрямований на встановлення об’єктивної істини щодо достовірності, правдивості і законності відображення у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності доходів і фінансових результатів [1].

Внутрішньогосподарський контроль необхідний для забезпечення достовірної оцінки певної ситуації та покликаний створити умови для внесення (за необхідністю) коригувань до запланованих показників розвитку як окремих підрозділів, так і всього підприємства в цілому. Виходячи з цього, контроль є одним з головних інструментів розробки і прийняття управлінських рішень. Саме це і забезпечить, в свою чергу, нормальне функціонування підприємства і досягнення поставлених ним цілей [3].

Отже, на сучасному етапі розвитку виробництва контроль фінансових результатів та розподіл прибутку потребують вдосконалення та є необхідною умовою ефективної управлінської діяльності, адже кожне підприємство прагне досягнути максимально позитивного фінансового результату діяльності.

І тому, внутрішній контроль – це сформований і введений керівництвом організації безперервно діючий процес, для отримання обґрунтованих і достатніх, відносно досягнення, цілей підприємства в наступних сферах: результативність і ефективність діяльності; достовірність фінансової звітності; відповідність законам і діючому порядку.

 

Список використаної літератури:

1.                Павелко О.В. Методика внутрішньогосподарського контролю доходів та фінансових результатів, отриманих внаслідок виконання будівельних контрактів / О.В. Павелко // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. – 2009. - №4(48). – С.252-260.

2.                Сандій І. Контроль фінансових результатів: недосконалість інструментарію традиційного управлінського обліку / І. Сандій // Галицький економічний вісник. - 2011. - № 2(31). - С.200-204.

3.                Цилюрик Г.І. Посилення внутрішньогосподарського контролю операцій з обліку доходів / Г.І. Цилюрик // Облік і фінанси АПК. – 2009. - №2. – С.10-18.

4.                Шурміна А. Внутрішньогосподарський контроль доходу від операційної діяльності / А. Шурміна // Економічний аналіз. -  2010. - №6.- С.533-535.