УДК 657:061.1

ОРГАНІЗАЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ

Янчук Г.В. к.е.н., доцент, Постоюк І.О.

 

В статті розглянуто сутність та особливості організації ведення бухгалтерського обліку у бюджетних установах, визначено стратегію і необхідність модернізації обліку  та  наближення до міжнародних стандартів.

 

В статье рассмотрены сущность и особенности организации ведения бухгалтерского учета в бюджетных учреждениях, определена стратегия и необходимость модернизации учета и приближения к международным стандартам.

 

The paper considers the nature and characteristics of accounting in the budgetary institutions, defined strategy and the need to modernize accounting and alignment with international standards.

 

Ключові слова: бюджетна установа, бухгалтерський облік, міжнародні стандарти, стратегія, модернізація.

Постановка проблеми. Ефективна та раціональна організація бухгалтерського обліку в бюджетних установах починається з розроблення її облікової політики, адже   вона   є   основою   ведення   бухгалтерського   обліку   не   лише не прибуткових підприємств і організацій, а й бюджетних установ. Економічна ситуація в бюджетній сфері вимагає практичного вдосконалення системи обліку і теоретичного перегляду з метою урахування нових явищ, процесів, що виникли в сучасних умовах. Одними з найважливіших таких явищ є виникнення нових об’єктів обліку, вдосконалення системи управління бюджетними установами.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблеми бухгалтерського обліку в бюджетних установах розглянуті в працях відомих вітчизняних економістів: М. Т. Білухи, С.Ф. Голова, Р. Т. Джоги, Л. Я. Корецкого, А. Н. Кузьминского, C.В.Свірко, С. Я. Зубілевич, О.О. Чечуліної та інших. Проте дане питання не втратило актуальності та залишає за собою ряд невирішених проблемних питань. Система господарювання в ринкових умовах, становлення якої відбувається в Україні, об'єктивно передбачає необхідність пошуку і формування варіантів ведення обліку в бюджетних установах, що відповідали б новим соціально – економічним відносинам і процесу реформування бухгалтерського обліку.

Цілі статті. Метою статті є обґрунтування можливих напрямів удосконалення підходів організації бухгалтерського обліку у бюджетних установах.

Виклад основного матеріалу.  Фінансово – господарська діяльність бюджетних установ має ряд особливостей, що в свою чергу впливають на побудову бухгалтерського обліку. Вони є неприбутковими організаціями та функціонують на правах державної власності. Бюджетні установи та організації мають за мету надавати нематеріальні послуги, для задоволення потреб населення, а не отримувати прибуток.

Писарчук О.В. та Жулій С.В. відмічають, що бухгалтерський облік у бюджетних установах – це система контролю за наявністю та рухом бюджетних і позабюджетних коштів, яка будується на загальноприйнятих у міжнародній практиці принципах, виконує управлінську, контрольну та інформаційну функції, але має певні особливості [5, с.152].

Основним завданням обліку у процесі фінансово – господарської діяльності бюджетної установи є забезпечення своєчасного, точного, повного відображення всіх господарських операцій у бухгалтерських документах та використання виділених коштів з бюджетів різних рівнів за цільовим призначенням [4, с. 347].

Слід зазначити, що основними нормативними документами, відповідно до яких організується облік у бюджетних установах, є Бюджетний кодекс України і Закон про бухгалтерський облік. Бюджетним кодексом регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а Закон про бухгалтерський облік визначає правові засади організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні.

Для всіх бюджетних установ Державним казначейством України за погодженням з Міністерством фінансів України визначаються єдині правила бухгалтерського обліку всіх фінансових операцій, активів і фінансових зобов'язань держави (ст. 56 Бюджетного кодексу).

Ведення бухгалтерського обліку, здійснення контролю за виконанням кошторисів видатків, а також складання звітності в бюджетних установах покладається на бухгалтерію, яка є, як правило, самостійною службою і має свою структуру. Існують дві організаційні форми обліку в бюджетних установах: бухгалтерії при окремих установах і централізовані бухгалтерії. Самостійні бухгалтерії мають великі установи: вищі навчальні заклади, науково – дослідні інститути, лікарні тощо [2, с.4].

Необхідно відмітити, що бухгалтерський облік в бюджетних установах має свої специфічні особливості:

- організація обліку в розрізі статей бюджетної класифікації;

- окремий облік отриманих асигнувань з бюджетів різних рівнів та власних надходжень;

 - розподіл обліку видатків за джерелом покриття;

- окремий облік касових та фактичних видатків;

 - контроль виконання кошторису видатків;

- сувору відповідність обліку і звітності вимогам нормативних документів;

- галузеву специфіку обліку в установах культури, науки, освіти, управління;

- відсутність попередньої оплати за товари, послуги, виконані роботи та ін.

В Україні стратегія модернізації обліку законодавчо закріплена Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки ” від 16 січня 2007 року № 34, яка містить основні напрямки та положення реформування обліку відповідно до сучасних вимог. Проте, реалізації зазначених заходів відбувається дуже повільно або й взагалі існує лише на папері [1].

Відповідно до даного документу можна визначити основні напрями модернізації обліку, а саме: удосконалення системи бухгалтерського обліку, удосконалення системи фінансової звітності та звітності про виконання бюджетів, створення уніфікованої організаційної та інформаційної облікової системи.

Перший напрямок передбачає розробку та запровадження національних стандартів, єдиного плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, узгодженого з бюджетною класифікацією та розподіл між бухгалтерами повноважень щодо ведення обліку активів, зобов’язань, доходів та витрат.

Другий напрямок передбачає удосконалення методології складання форм звітності та їх удосконалення, запровадження нових форм фінансової звітності та звітності про виконання бюджетів; удосконалення методів складання фінансової звітності, звітності про виконання бюджетів з використанням сучасних інформаційних технологій.

Третій напрямок пропонує адаптувати бюджетну систему, що створена на засадах програмно – цільового методу до нових методологічних принципів системи бухгалтерського обліку, модернізувати фінансово – бухгалтерські служби, посилити контроль з боку органів Державного казначейства за дотриманням єдиних правил ведення бухгалтерського обліку і складання звітності [4, с. 350].

Необхідно відмітити, що процес удосконалення стосується також технології обліку й опрацювання економічної інформації. Найбільш сучасними є автоматизовані інформаційні технології, здатні активно впливати на інтенсифікацію використання наявних ресурсів бюджетної сфери. У зв’язку з цим дослідження автоматизації процесів обліку, контролю та аналізу є особливо актуальними. Однак слід визнати, що ця ділянка залишається недостатньо дослідженою і на сьогоднішній день. Підтвердженням цьому є той факт, що більшість невеликих бюджетних установ (особливо в сільській місцевості) продовжують використовувати традиційну ручну, або частково автоматизовану, форму ведення бухгалтерського обліку. Хоча найбільш чітко і злагоджено ведеться облік в установах з комплексною автоматизацією бухгалтерської роботи. Часткова автоматизація не дозволяє систематизувати дані обліку та відображати їх синхронно в одній базі даних, а, отже, і приймати оперативні рішення, використовуючи всю сукупність інформації, вивчивши всі фактори, що вплинули на певну ситуацію [3, с.159].

Підкреслимо, що типовою задачею автоматизації для суб’єктів бюджетної сфери, які надають широкий спектр послуг, є облік вказаних послуг і розрахунки по них. Поряд з потребою підготовки звітності про діяльність суб’єкта бюджетної сфери, облік наданих послуг є джерелом інформації для аналізу ефективності господарювання, розробки перспективних планів роботи, визначення подальшої політики. Тому виникають суттєві вимоги щодо точності і своєчасності підготовки відповідних даних. При виконанні цих умов облік наданих послуг стає ефективним інструментом управління і він повинен бути якомога більше автоматизований для своєчасного та правильного прийняття відповідних рішень.

На наш погляд важливим аспектом удосконалення обліку у бюджетних установах є чітка організація контролю формування та ведення облікової політики. Так як своєчасне виявлення порушень та зловживань дозволить завчасно їх уникнути, а також попередити повторення таких фактів у майбутньому, що підвищить ефективність бухгалтерського обліку та достовірність фінансової звітності.

Висновок. В результаті проведеного дослідження можемо відмітити, що бухгалтерський облік в бюджетних установах та організаціях України потребує запровадження та широкого використання інформаційних технологій, оскільки це забезпечить: спрощення облікового процесу, підвищення оперативності отримання облікових даних в різних аналітичних розрізах, а отже дозволить використовувати облікову інформацію з метою забезпечення суворого контролю за витрачанням бюджетних ресурсів.

Для модернізації системи обліку в державному секторі є необхідним формування єдиної законодавчо – нормативної бази, адаптованої до міжнародних вимог та норм, удосконалення методології складання звітності та запровадження інформаційних технологій.

 

Список використаної літератури

1.     Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки ” від 16 січня 2007 р., № 34.

2.     Бухгалтерський облік у бюджетних установах: Навчально-методичний збірник. Чернігівський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підрозділів, установ і організацій. Укладачі: Л.О. Жукова, Т.О. Казимір, О.О. Котляр: Чернігів: ЦППК, 2010. - 119с.

3.     Кладницька Т.А. Основні напрямки реформування системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності у бюджетній сфері / Т.А. Кладницька  // Вісник Хмельницького національного університету 2009, № 6, T. 1. – С. 156-159.

4.     Марценяк Н.О. Реформування бухгалтерського обліку бюджетних установ: проблеми та перспективи / Н.О. Марценяк // Науковий вісник БДФА.-2010.-№4.-С. 346-351.

5.     Писарчук О.В., Жулій С.В. Послідовність формування облікової політики бюджетної установи / О.В. Писарчук, С.В. Жулій // Вісник СумДУ. Серія Економіка. - №3. – 2011. – С. 151-156.