Мехеда Н. Г., Демиденко З.

Черкаський  національний університет ім. .Б.Хмельницького Україна

ДІАГНОСТИКА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПРОДУКЦІЇ

 

Конкуренція є важливим елементом ринкового механізму. Ключовим фактором завоювання і утри­мання позицій на ринку, забезпечення максимального обсягу продажу є конкурентоспроможність про­дукції.

Діагностика конкурентоспроможності продукції є одним із основних засобів забезпечення конкурентоспроможності підприємства в цілому.

Конкурентоспроможність товарів визначається їх перевагою порівняно з іншими видами аналогічної продукції у вирішенні потенційним покупцем його проблем.

Параметри  діагностики продукції поділяються на споживчі, економічні та маркетингові. Споживчі параметри оцінювання товару відображають його змістове та функціональне наповнення, їх поділяють на «жорсткі» і «м'які». «Жорсткі» параметри характеризують функції товару з урахуванням його призначення (технічні, ергономічні, експлуатаційні, ресурсоекономні та нормативно-регламентні). «М'які» параметри характеризують естетику товару, тобто інформаційну виразність, раціональність форми, досконалість. Вони формують зовнішнє сприйняття товару.

Економічні параметри оцінювання товарів характеризуються вартісними властивостями товару - витратами на його придбання і використання впродовж періоду експлуатації чи споживання.

Маркетингові параметри оцінювання товару відображаються у цінових знижках, умовах платежу і постачання, комплектності поставок, термінах й умовах гарантій, розвитку сервісу, привабливості реклами для споживачів, стимулюванні збуту, організуванні розпродажів.

Для оцінювання рівня параметрів пропонується використовувати експертний бальних оцінок, за яким оцінювальна шкала має такий вигляд:   

від 0 до 0,5 - якшо параметр гірший від конкурентного;

= 0,5 - якшо параметр повністю ідентичний до конкурентного;

від 0,5 до 1,0 - якшо параметр перевищує конкурентний.

Відповідно   інтегральний   рівень   конкурентоспроможності   продукції підприємства визначатиметься за формулою:

де  - кількість параметрів продукції, за якими здійснюється діагностика;

 - бальна оцінка відповідного параметра продукції;  - вагомість відповідного параметра продукції.[2;158]

За отриманими результатами, якщо >0,5, то продукція є конкурентоспроможна, якщо  наближається до 1, то продукцію високо конкурентна. Якщо ж  <0,5, то продукція не конкурентоспроможна.

Об'єктом діагностики конкурентних переваг товару є рівень його якості, імідж, рівень новизни, інформативність, ціна споживання товару. Усе більшої уваги набирає  ціна товару. Західні економісти вважають, що в теперішній час усе менше людей дивиться на продажну ціну, а більше уваги приділяють якості.

Діагностику конкурентоспроможності товару слід починати з діагностики його  якості. Ця діагностика охоплює такі етапи:

— встановлення номенклатури показників якості товару;

— визначення кількісних значень показників якості товару;

— переведення абсолютних показників якості у відносні;

— встановлення вагомості окремих показників якості товару;

— обчислення комплексного показника якості товару;

— визначення рівня якості товару, що оцінюється.[1;49]

Діагностика номенклатури одиничних показників якості товару повинна здійснюватись відповідно до експлуатаційних особливостей товару, з врахуванням галузевої специфіки. При цьому необхідно орієнтуватись на міжнародні стандарти серії ICO 9000 або на національні стандарти інших країн, куди підприємства планують поставляти свої товари.

Визначення рівня якості товару  передбачає його порівняння з товарами конкурентів. За результатами такої діагностики можна здійснити пошук шляхів щодо перевищення рівня якості порівняно з товаром-конкурентом.

Імідж товару формується іміджем підприємства, тому необхідно обійти за якістю товар фірми-конкурента та всіма методами створювати ім'я своєї фірми.

Параметр діагностики конкурентоспроможності товарів є їх новизна. Умовою випередження конкурентів є скорочення періоду проектування нового товару. Затримка з виходом на ринок дає можливість конкуренту "зняти вершки".

Для діагностики ефективного оновлення асортименту необхідно проаналізувати інвестиції, що вклада­ються в інновації. Основна маса товарів-новинок — це оновлені товари. Прак­тика американських фірм свідчить, що товари, що вперше з'явились у продажу, становлять 10 %: товари, що раніше не виготовляла дана фірма, але виготовляли інші — 20 %: товари з невеликими нововведеннями — 70 %.

Інформативність товару характеризує якість інформації про конку­рентні переваги товару. Загальними вимогами до товарної інформації є доступність, достовірність, достатність.

Ціна споживання відображає повні витрати споживача на придбання та експлуатацію продукції. В ході діагностики ціни споживання аналізу підлягають складові цієї ціни, методи ціноутворення, що використовує підприємство.

Діагностика конкурентоспроможності дає можливість відслідко­вувати зміни в параметрах споживання товарів, визначати рівень конкурентоспроможності підприємства в цілому, виявити наявність конкурентних переваг і  визначити шляхи усунення цих недоліків.

Література:

1. Косянчук Т.Ф. Механізм діагностики конкурентоспроможності продукції/ Т.Ф.Косянчук// Вісник  ХНУ.-2010.-№3.-С.48-50.

2. Кузьмин О.Е Діагностика потенціалу підприємства/ О.Е. Кузьмин, О.Г. Мельник // Маркетинг і менеджмент інновацій. – 2011. – №1. – С.155-166.

3. Мальчик М.В. Діагностика конкурентних переваг підприємства: ситуаційний підхід. Управління розвитку І М.В. Мальчик//ХМЕУ. - 2008. - № 19 - С. 179.