Экономические науки/ 9. Экономика промышленности

Колодійчук А.В., аспірант

Інститут регіональних досліджень НАН України, м. Львів, Україна

КЛАСИФІКАЦІЯ ВИДІВ КОНКУРЕНЦІЇ

 

В умовах глобалізації ринків роль конкуренції як форми організації ринкового механізму постійно зростає. Проблемі класифікації видів конкуренції, визначення сутності її видів присвячені праці багатьох вітчизняних і зарубіжних вчених, таких як: Ж. Бертрана, О. Кузьміна, А. Курно, Ю. Ніколенка, Дж. Робінсон, В. Федоренка, Е. Чемберліна та ін. Проте існує необхідність розробки такої класифікації видів конкуренції, яка не лише б враховувала попередній науковий досвід, але й була адаптованою до сучасних умов господарювання, що і робить це завдання актуальним.

У Сучасному економічному словнику наводиться наступна класифікація видів конкуренції: досконала, монополістична, олігополістична, недобросовісна, недосконала, цінова, нецінова [1, c. 156-157]. У праці [2] виділяють внутрішньогалузеву, міжгалузеву, цінову, нецінову, чисту, недосконалу, монополістичну, олігополістичну, недобросовісну конкуренцію.

Враховуючи наявну теоретико-методологічну базу дослідження конкуренції, нами запропоновані такі класифікації видів конкуренції:

1. За способом досягнення конкурентних переваг:

- цінова (таким способом є зниження рівня цін на свій товар порівняно з конкурентами);

- нецінова (способом досягнення конкурентних переваг виступає зростання якості, продуктивності товару, його дистрибуції за умов незмінного рівня цін).

2. За типом ринку:

- досконала (чиста) конкуренція (вид конкуренції, що характеризується такою структурою ринку, при якій на ньому є велика кількість продавців і покупців однорідного товару, кожний з яких володіє незначною часткою ринку, не може впливати на рівень цін і обсяги продажу; де панує вільний доступ на ринок нових учасників ринку, а також вільний вихід з нього, рівний доступ до ринкової інформації);

- недосконала конкуренція (вид конкуренції, який характеризується низкою наступних особливостей: окремі економічні суб’єкти-учасники ринку добиваються впливу на ціну, пропозицію товару, умови входження на ринок нових учасників чи виходу з нього, доступ до ресурсів, ринкової інформації; диференціація товару на ринку; споживачі втрачають можливість придбання якісної продукції; вони часто дезінформовані маркетинговими заходами окремих підприємств на ринку; окремі економічні суб’єкти отримують додатковий прибуток шляхом протицивілізаційних методів за рахунок збитків інших учасників; відсутність стимулів для інноваційної діяльності підприємств). Недосконала конкуренція може виступати у формі монополії, олігополії, монополістичної конкуренції.

3. За галузевою приналежністю товарів, що конкурують:

- внутрішньогалузева (товари, що конкурують, належать до однієї і тієї ж галузі, проте можуть різнитися ціною, якістю тощо);

- міжгалузева (товари різних галузей, які задовольняють різні потреби, але конкурують за платоспроможний попит споживачів).

4. За методами конкурентної боротьби:

- добросовісна (методи конкурентної боротьби не відповідають ринковим правилам);

- недобросовісна (методи конкурентної боротьби відповідають ринковим правилам).

5. За територіальною ознакою: конкуренція на місцевому рівні; конкуренція на регіональному рівні; конкуренція на рівні національного господарства; конкуренція на міжнародному рівні; конкуренція на глобальному рівні.

6. За характером конкуруючих товарів:

- предметна конкуренція (товари практично однакові, відрізняються ціною, якістю тощо);

- видова конкуренція (товари одного виду);

- функціональна конкуренція (товари різних видів, але функціональне призначення однакове).

7. За зонами впливу конкуренція буває: конкуренція за ресурси; конкуренція за кращі умови виробництва продукції; конкуренція за кращі умови збуту продукції; конкуренція за споживачів.

8. За сферою і видами економічної діяльності: у промисловості; у сільському господарстві; у сфері послуг.

9. За характером поставлених економічним суб’єктом цілей:

- конкуренція за досягнення стратегічних цілей;

- конкуренція за досягнення оперативних цілей;

- конкуренція за досягнення тактичних цілей.

10. За характером ринку:

- конкуренція на первинному ринку (конкуренція на ринку без посередників);

- конкуренція на вторинному ринку (конкуренція на ринку посередників).

Застосування всіх видів класифікацій при дослідженні конкуренції дасть змогу всебічно і системно вивчити це явище для забезпечення його позитивного розвитку, який стимулюватиме соціально-економічне зростання країни та регіонів.

 

Література:

1.  Райзберг Б.А. Современный экономический словарь / Б.А. Райзберг, Л.Ш. Лозовский, Е.Б. Стародубцева. – М.: ИНФРА-М, 1997. – 496 с.

2. Загородній А.Г. Фінансово-економічний словник / А.Г. Загородній, Г.Л. Вознюк. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005. – 714 с.