Современные информационные технологии/Вычислительная техника и программирование

Квятковська О.О., Мясіщев О.А.

Хмельницький національний університет

Критерії оцінки протоколів динамічної маршрутизації

 

У наш час важко знайти організацію чи компанію, що не має мережевої інфраструктури. Практично всі сучасні мережі використовують маршрутизацію. У разі збільшення розмірів мережі системним адміністраторам доводиться переходити від статичної маршрутизації до динамічної, що передбачає використання протоколів динамічної маршрутизації, яких існує значна кількість. 

Вибір протокола має великий вплив на ефективність і надійність роботи мережі, тому він має бути обґрунтованим. Таким чином постає важливе завдання, що полягає у виділенні найбільш суттєвих критеріїв порівняння протоколів і факторів, що впливають на їх вибір для корпоративної мережі.

 Існує декілька вимог, які висувають мережі щодо вибору протоколу динамічної маршрутизації. Для того, щоб обрати ефективний протокол, необхідно враховувати наступні фактори:

                   Розмір мережі і необхідність її масштабування в майбутньому. Можливості деяких протоколів в цьому плані обмежені.

                   Топологія і складність мережі. Наприклад, наявність резервних ліній зв’язку чи деревовидна топологія мережі, що зводить до мінімуму можливості динамічної маршрутизації.

                   Вимоги щодо надійності мережі. Визначення максимального часу простою чи нестабільної роботи мережі.

                   Завантаженість мережі. Важливою є здатність протокола перерозподіляти потоки даних для мереж із високим коефіцієнтом завантаження ліній зв’язку.

                   Можливість організації програмних маршрутизаторів. На окремих ділянках мережі доцільним з економічної точки зору є використання комп’ютера із декількома мережевими адаптерами і відповідним ПЗ із функціями протоколів маршрутизації, замість апаратного маршрутизатора. Проте не для всіх протоколів є таке програмне забезпечення. Також від складності його реалізації залежать вимоги щодо обчислювальних ресурсів комп’ютера.

                   Вимоги до захисту інформації. Визначаються ступенем ризику, що пов’язаний із отриманням зловмисниками інформації про адреси і маршрути в корпоративній мережі. Це є важливими для мереж, що мають зовнішні канали зв’язку.

                   Можливість підключення сегменту, що маршрутизується, до вже існуючої мережі. В даному випадку варто звернути увагу на сумісність протоколів динамічної маршрутизації, а також засобів їх реалізації.

                   Кваліфікація і суб’єктивний вибір обслуговуючого персоналу. Складність налаштування маршрутизаторів і адміністрування мережі для різних протоколів суттєво відрізняються. В такому випадку варто враховувати зручність використання і наявність досвіду роботи із протоколом у адміністратора мережі.

Таким чином, враховуючи перераховані вимоги, можна виділити ряд критеріїв порівняння протоколів динамічної маршрутизації.

                   Метод поширення маршрутної інформації в мережі. Протоколи внутрішніх шлюзів поділяються на дистанційно-векторні і стану каналів зв’язку. В методі вектора відстані кожний маршрутизатор розсилає сусіднім пристроям оновлення всієї або частини своєї таблиці маршрутизації через рівні проміжки часу. В методі врахування стану каналу зв’язку кожний мережевий пристрій розсилає іншим маршрутизаторам інформацію про свої безпосередні з’єднання із мережами і маршрутизаторами. На основі отриманих даних про всі локальні з’єднання кожний маршрутизатор будує повний топологічний граф, потім заповнює свою таблицю, використовуючи складний алгоритм першого найкоротшого шляху (SPFShortest Path First). Таким чином, протоколи, що базуються на векторі відстані, потребують менше обчислювальних ресурсів маршрутизатора, ніж протоколи із складними SPF-алгоритмами. Проте, протоколи із врахуванням стану каналу займають меншу частину смуги пропускання, крім початкового етапу вивчення топології мережі, тому що вони поширюють тільки інформацію про зміни, а не всю таблицю маршрутизації, що є досить важливим для великих мереж.

                   Швидкість збіжності. Цей критерій визначає часовий інтервал тимчасової непрацездатності мережі, протягом якого протокол виявляє недоступний маршрут, проводить пошук нового та інформує сусідні пристрої про зміни. Швидкість реакції на зміни в топології мережі є важливою при роботі критичних додатків, що вимагають високу степінь готовності мережі. Дистанційно-векторні протоколи потребують більше часу для збіжності алгоритму, ніж інший тип протоколів, оскільки інформація про новий маршрут поширюється поступово без зазначення джерела її походження в процесі періодичних розсилок.

                   Можливість балансування навантаження між декількома маршрутами. Зберігання в таблиці декількох маршрутів до однієї мережі із однаковими чи різними метриками дає можливість зменшувати завантаженість ліній зв’язку, розсилаючи пакети почергово по різним маршрутам. Проте у випадку, коли використовуються дейтаграмні протоколи канального і транспортного рівня (наприклад, ТСР), які не нумерують і не відновлюють порядок слідування пакетів, можуть виникнути проблеми.

                   Врахування в метриці вибору найоптимальнішого маршруту різних характеристик шляху. Метрики можуть враховувати одну чи декілька характеристик маршруту. Найбільш популярними є: кількість переходів, затримка на шляху, пропускна здатність каналу, вартість, навантаження, надійність (частота виникнення помилок). Метрики, що обчислюються на основі декількох характеристик, є більш гнучкими, що дозволяє протоколам задовольняти вимоги QoS-трафіка.

                   Максимальна кількість маршрутизаторів в мережі. Виявляє можливість масштабування мережі.

                   Можливість об’єднання маршрутів на співпадаючих ділянках. Впливає на зниження відносної складності великої мережі, скорочення кількості записів в таблиці маршрутизації і прискорення пошуку в ній. Для об’єднання маршрутів необхідно, щоб протокол підтримував маски підмереж змінної довжини, а також щоб він міг поширювати інформацію про маски разом з даними про маршрути.

                   Перспективність. Реалізація в протоколі перспективних можливостей, наприклад, підтримки трафік-інжиніринга, протокола ІРv6.

                   Доступність програмного забезпечення реалізації протокола маршрутизації. Протоколи можуть бути відкритими і підтримуватись різними виробниками, а також закритими і реалізовуватись тільки певними компаніями.

                   Необхідність попередньої логічної підготовки мережі. Деякі протоколи для зменшення використання обчислювальних ресурсів і смуги пропускання вимагають виокремлення в мережі логічних сегментів і зв’язків між ними. Тому для впровадження таких протоколів необхідна серйозна інженерна обробка проекту мережі, а саме її топології і схеми адресації.

                   Забезпечення безпеки при обміні маршрутною інформацією. Підтримка протоколом аутентифікації джерела і шифрування маршрутної інформації набуває важливого значення, особливо у випадку обміну маршрутними даними між підмережами, з’єднаними глобальними зв’язками, оскільки отримання такої інформації зловмисниками може завдати значної шкоди безпеці мережі.

В таблиці 1 представлена порівняльна характеристика основних протоколів динамічної маршрутизації.

Таблиця 1. – Порівняльна характеристика протоколів динамічної маршрутизації

Критерії

       протоколи

RIP v2

IGRP

IS-IS

OSPF

EIGRP

BGP v4

Безпека

Відкритий пароль чи аутентифіка-ція по ключу MD5

Відкритий пароль чи аутентифіка-ція по ключу MD5

Аутентифікація по ключу MD5

Різні методи аутентифіка-ції

Тип алгоритму

Вектор відстані

Вектор відстані

Стан каналів зв’язку

Стан каналів зв’язку

Комбінований

Вектор відстані

Балансування навантаження

Різні метрики

Однакові метрики

Однакові метрики

Різні метрики

Різні метрики (напівавто-матично)

Об’єднання маршрутів

+

+

+

Маски підмереж змінної довжини

+

+

+

+

Максимальна кількість маршрутиза-торів

15

255 (рекомендовано <50)

1024

65534

255

65534

Врахування в метриці різних характеристик шляху

Одна основна

Комбінована

Одна основна і три додаткові

Одна основна і три додаткові

Комбінована

Довільна

Підтримка QoS

+

+

+

+

Оновлення маршрутної інформації

Вся таблиця

Вся таблиця

Тільки зміни

Тільки зміни

Тільки зміни

Тільки зміни

Необхідність логічної підготовки мережі

Виділення центральної області і зв’язних областей

Виділення центральної області і зв’язних областей

Розбиття мережі на автономні системи і опис взаємодії між ними

Доступність реалізації

Відкритий

Тільки на обладнанні Cisco Systems

Відкритий

Відкритий

Тільки на обладнанні Cisco Systems

Відкритий

Підтримка IPv6

+

+

+

 

Таким чином, вибір протокола динамічної маршрутизації залежить від розмірів мережі, а також від вимог конкретної корпоративної мережі. Виходячи із даних таблиці 1, можна визначити, що найбільш досконалими протоколами маршрутизації внутрішніх шлюзів являються EIGRP та OSPF.

Література:

1.   В.Г. Олифер, Н.А. Олифер. «Компьютерные сети. Принципы, технологии, протоколы. 4-е издание», «Питер», 2010 г.

2.   База даних RFC-документів. — http://www.rfc-editor.org.

3.    Cisco Systems. Руководство Cisco по междоменной многоадресной маршрутизации. — М.: «Вильямс», 2004.