Сучасні інформаційні технології/3.Програмне забезпечення

 

Бондаренко С.В., Пермякова Ю.М.

Донецький національний університет економіки й торгівлі

імені М. Туган-Барановського, Україна

Сучасні системи автоматизації керування в

ресторанно-готельному бізнесі України

 

В останні роки ресторанний бізнес переживає відчутний підйом. Багато в чому успіх визначають відмінний сервіс і оперативна робота персоналу. Сьогодні комбінація швидкості і якості стала реальним завдяки можливостям автоматизації ресторану.

За рівнем розвитку ресторанно-готельної мережі  Україна значно відстає від середніх по Європі показників, хоча небагато перевищує усереднені показники для СНД. Незважаючи на певні зрушення мережа, що діє, готельного й ресторанного господарства ще не відповідає вимогам міжнародних стандартів. У цей момент відбувається пожвавлення в сегменті, що пов'язане з необхідністю забезпечення проведення чемпіонату Euro 2012 і зажадає підтримки з боку державної й місцевої влади.

Про свій вихід на український ринок у період 2009-2012 рр. заявляли такі міжнародні оператори, як "Іntеrсоntіnеntаl", "Hіltоn", "Rіхоs", "Accor", "Fаіrмоnt", "Starwood", "Wyndham" та інші.

Сьогодні ресторан без автоматизованої системи керування сприймається як неповноцінний бізнес. Автоматизація охопила всі сфери ресторанного бізнесу, дані передаються в режимі реального часу на будь-які відстані, використовуються новітні інформаційні технології.

Характеризуючи ринок, можна виділити три групи продуктів. Першу групу становлять системи, чиї платформи спеціально розроблялися під завдання даної області. Крім R-Keeper тут найбільш відомі програмні розв'язки «Рст': РЕСТОРАТОР» компанії Рст' і Тіllураd. Обоє розроблювача повідомляють про приблизно 1000 установлених систем.

Друга група – це сімейство програм, створених на базі платформи "1С". Найбільш відомі продукти: : «1С-Рарус: Громадське харчування»; «Астор: Ресторан»; «Трактир». Хоча зараз виробники все частіше пропонують комплексні розв'язки, споконвічно розроблювачі цих продуктів приділяли більше увагу системам роботи бек-офіса. Якщо у фронт-офісі частина програм на платформі "1С" є невеликий, то для бек-офісу програми на платформі "1С" займають порядку 50 % ринку.

Третя група – це західні програми, розроблені більшими корпораціями. Наприклад, "Майкрос" від компанії Micros-Fidelio. Крім "Майкрос" слід зазначити такі системи, як Aloha POS виробництва Aloha Technologies (США) і німецьку систему Guscom. На думку експертів, у цілому їхня частка невелика, і вони не дуже помітні в країнах СНД.

Більша частина ринку СНД програм для ресторанного бізнесу належить російським розроблювачам. Багато в чому це заслуга компанії UCS і її програмного продукту R-Keeper, який є безумовним лідером ринку. І хоча спроби просувати різні "імпортні" системи періодично вживають, можна сказати, що західні компанії практично цілком здали цей сегмент місцевим розроблювачам, зосередившись на просуванні своїх розв'язків для готельного бізнесу.

 Таким чином, R-Keeperце лідер ринку автоматизації підприємств сфери громадського харчування. Розроблювач – компанія UCS перебуває на ринку автоматизації з 1992 року. Основні програмні продукти: R-Keeper (АСУ для ресторанів), Store House (складська програма), Shelter (комплекс для автоматизації готелів). Комплекс працює під керуванням PC DOS. Мінімальні вимоги до устаткування: Pos-Термінал. Вартість установки комплексу R-Keeper (без устаткування): stand-alone – мінімальна комплектація – $5200, мережна концепція – $8200.

Система R-Keeper зарекомендувала себе як стабільна, перевірена роками й тисячами користувачів, програма для автоматизації ресторанного бізнесу.    R-Keeper установлений більш ніж в 22000 ресторанах, кафе, ресторанах типу Fastfood, клубах і розважальних центрах в 33 країнах світу.

У мінімальній конфігурації система працює на одній касовій машині, максимальна кількість терміналів обмежена тільки параметрами комп'ютерної мережі. Для автоматизації ресторанів Компанія UCS пропонує клієнтам системи на базі R-Keeper V6, яка стала стандартом для автоматизації ресторанного бізнесу в Росії й Східній Європі; на базі R-Keeper V7 –це нова версія системи, яка може бути використана для керування як одного ресторану, так і мережі з більшою кількістю об'єктів і на базі R-Keeper 6100 – це програмно-технічний комплекс для малобюджетних підприємств харчування.

R-Keeper є багатофункціональною системою, що включає в себе ціле сімейство програмних продуктів, з компонентів якого як з кубиків можна побудувати систему, що задовольняє потребам конкретного ресторану або кафе. Ви тільки вибираєте необхідні складові, і вам їх установлюють. У мінімальній конфігурації система працює на одній касовій машині, максимальна кількість терміналів обмежена тільки характеристиками комп'ютерної мережі.

 Найбільш відчутні результати досягаються по наступних напрямках: 

·        максимальна швидкість і простота роботи персоналу при обслуговуванні клієнтів, що досягається мінімальними витратами часу на оформлення замовлення й організацією сервіс-печатки в барах і кухнях;

·        виключаються помилки розрахунків, підтримується документальність операцій на всіх рівнях;

·        наявність надійної системи захисту від несанкціонованого доступу, що використовує сучасні засоби ідентифікації й поділом повноважень на програмному рівні;

·        здійснення статистичних розрахунків по продажам;

·        створюється база даних, яку можуть використовувати програми для обліка руху продуктів на виробництві, розрахунків зарплати персонала і т.д. 

Наведені дані показують, що в області впровадження інформаційних технологій і автоматизації керування готелями й ресторанами Україна відстає від провідних розвинених країн миру. У той же час є більші перспективи розвитку в цьому напрямку, тому що на українському ринку є більш десяти високоякісних сучасних систем автоматизації керування готелями й ресторанами, причому деякі з них – це не адаптація закордонних систем, а оригінальні розробки українських компаній і тому найбільш пристосовані до умов України. Лідером ринку автоматизації підприємств сфери є R-Keeper. Дана система - це потужний інструмент для всеосяжного контролю залу, складського обліку й обліку робочого часу, відмінний помічник для власників і фінансового менеджменту, тобто для керування ресторанним бізнесом. З найпершого дня роботи системи в ресторані збільшиться швидкість виконання всіх необхідних операцій без погіршення якості їх обробки.

Література:

1.                 Федосова К.С. Сучасні інформаційні технології в готельному й ресторанному бізнесі / К.С. Федосова, Л.М. Тележенко. - О.: ТЕС, 2010. - 264 с.

2.                 Сирый В. К. Ресторанный бизнес: управляем профессионально и эффективно:полное практическое руководство / В. К. Сирый, И. О. Бухаров, С. В. Ярков. –М. : ЭКСМО-ПРЕСС, 2008. – 367 с.

3.                 Автоматизація ресторанів - ресторанна система R-Keeper. Режим доступу: [ http://ucs.ru/info150.htm ].