Пархоменко О.М., канд.філол.наук, доцент

Національний технічний університет України

“Київський політехнічний інститут”

 

Використання  платформи Moodle для  онлайн навчання іноземним мовам

 

 Moodle -  це інформаційна система управління навчанням або віртуальне навчальне середовище, яке надає можливість для он лайн навчання, зокрема іноземним мовам. Назва  Moodle є скороченням   від англійської назви    Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment. Концептуальною базою створення цієї системи є філософія соціального конструктивізму, суть якого полягає в тому, що знання не передається учневі статично від вчителя або через підручник, а активно вибудовується самим учнем в процесі навчання. Завдання викладача полягає в тому, щоб створити навчальне середовище,  яке б дозволило учневі конструювати нові  знання на основі власного досвіду та  набутих в процесі навчання вмінь та навичок.  Таке трактування   суттєво відрізняється від традиційного розуміння ролі викладача, який надає певний обсяг інформації та оцінює її засвоєння учнем. 

Використання платформи   для розробки, зокрема, дистанційних курсів, стає все більш поширеним завдяки тому, що  система є дуже гнучкою, оскільки побудована по модульному принципу. Отже користуватися  цією системою може як окремий викладач, так і академічна установа.

Структурування уроку можливо у трьох форматах.

·        Щотижневий формат дозволяє конструювати матеріал за хронологічним принципом з відповідним розподілом щотижневих завдань, форумів, тестів і т.д.

·        Тематичний формат представляє навчальний матеріал за тематичним принципом без часових обмежень.

·        Неформальний формат дозволяє організувати форум для обговоренная певної проблеми, або повідомити новини.

Викладач має можливість використовувати  два типи ресурсів для конструювання уроку: внутрішні або зовнішні.

         Внутрішні ресурси. Платформа дозволяє зберігати або безпосередньо завантажувати з вебсайтів документи у різних форматах: PDF, Word, Powerpoint, анімаціі  Flash, відео сюжети, звукові файли і т.д.

         Зовнішні ресурси включають безпосередньо вебсторінки, мультимедійні ресурси медіатеки, блоги, вікі і таке інше.

Платформа пропонує наступні  види інтерактивних вправ:

Комунікативні вправи:

         Форуми. Викладач може отримувати по e-mail копію кожного повідомлення, відправленого на форум і має можливість створювати таку кількість форумів яку вважає за потрібне для реалізацію певних навчальних цілей.

         Чати. Дискусії в письмовій формі в реальному часі. Матеріали чату архівуються після п’ятихвилинної розмови двох комунікантів.

         Консультації

         Опитування

Оцінювання знань:

         Робота в міні групах. Це модуль, який включає велику кількість шкал оцінювання знань та різноманітні опції.

         Завдання. Це вид діяльності, в якому можна поставити конкретну задачу і певні строки виконання, а також максимальну кількість балів. День та час надсилання виконаного завдання учнем реєструється. Викладач оцінює виконане завдання, або додає свій коментар, а система автоматично надсилає учням результати перевірених завдань.

         Урок.  Модуль дозволяє розбити тему на кілька етапів-уроків. Наприкінці кожного з них учень відповідає на питання. В залежності від отриманих відповідей учень направляється до певних розділів теми для повторення певного матеріалу. Така навігація між окремими розділами  дозволяє отримати підсумкову оцінку, яка складається з окремих оцінок розділів теми.

         Тести. Цей модуль дозволяє розробити тестові завдання  множинного вибору, з відповідями  вірно/невірно, абоз короткими відповідями. Тестові питання можуть зберігатися в базі даних, розподілені за категоріями з метою їх подальшого використання в інших тестах або інших курсах. Студенти мають можливість декількох спроб виконання тесту. В цьому випадку кожна спроба реєструється системою, а викладач має право направити учня на повторне тестування, або вказати правильну відповідь.

         Глосарій. Дозволяє мати доступ до визначень, через гіпертекстові посилання з будь-якого місця сайту. Глосарій може складатися з основної частини, яка стосується курсу в цілому і не може бути змінена, і додаткової частини, яку студенти можуть самостійно доповнювати своїми термінами.

         Wiki модуль є ефективним засобом організації спільної роботи учнів. Він використовується для розробки колективних проектів, таких, наприклад, як написання колективного щоденника групи, оповідання або казки, створення блогу колективу.

 

Література

1. Гильмутдинов А.Х., Ибрагимов Р.А., Цивильский И.В. Электронное образование на платформе Moodle/ Формат PDF, Размер: [/b]3 Мб
Казанский Государственный Університет, 2008
. – 169 с.

2. Plate-forme Moodle. Documentation. Enseignants. [Електронний ресурс] – Режим доступу: www.silecs.info/tuto/html/doc1_moodle_enseignants.pdf

3. Plateforme d'Enseignement Moodle - L'Université Paris Descartes. – Режим доступу: moodle.univ-paris5.fr/