Педагогические науки / 1.Дистанционное образование

Шаргородська В.Б., Іськова Н.О.

Науковий керівник — Слободиська О.А.

ВТЕІ КНТЕУ

Значення дистанційного навчання для освітньої

системи України

Сьогодні дистанційна освіта перетворилася на невід'ємну складову частину освітньої системи розвинених країн світу. Термін “дистанційне навчання” говорить сам за себе – це навчання на відстані від навчального закладу. Багато університетів і учбових центрів як за кордоном, так і в Україні пропонують дистанційні курси як стандартну послугу. Вже накопичений значний досвід і в технологічній сфері і в області наповнення курсів різної тематики. Склалася ціла мережа організацій, що координують дистанційну освіту і що займаються її організацією і вивченням. Дана система має ряд переваг та недоліків [2].

Ідея дистанційної освіти не нова. ЇЇ дослідженням давно займаються вчені та науковці багатьох країн. Варто відзначити, що дистанційна освіта існує вже впродовж п'ятидесяти років, а також має радянське коріння.  Наприклад, США, посідаючи п'яте місце серед найбільших експортерів освітнього продукту, щорічно заробляють на цьому $7 млрд. У 2010 році, за даними Інституту міжнародної освіти, у США навчалися 453 787 іноземних студентів. Більша їхня частина (57%) - з Азії, лише 15% - з Європи. Сьогодні вища освіта в США - 100-мільярдний бізнес, що становить 2,7% ВНП. Україна теж могла б непогано заробити на експорті своїх освітніх програм у країни СНД, Балтії, Близького Сходу [3].

Вищою метою створення та розвитку системи дистанційної освіти є надання школярам, студентам, громадянським і військовим фахівцям, безробітним, самим широким верствам населення в будь-яких районах країни та за її межами рівних освітніх можливостей, а також підвищення якісного рівня освіти за рахунок активнішого використання наукового і освітнього потенціалу провідних університетів, академій, інститутів, галузевих центрів  підготовки та перепідготовки кадрів, інститутів підвищення кваліфікації, які лідирують, та інших освітніх установ. Дистанційне навчання дозволятиме студенту отримати як базову, так і додаткову освіту паралельно з його основною діяльністю. Нарешті, створювана система дистанційної освіти направлена на поширення освітнього середовища, на найповніше задоволення потреб і прав людини в галузі освіти.

З широким розповсюдженням інтернету перед освітніми установами розкрилися принципово нові можливості, пов'язані з впровадженням дистанційного навчання. На рубежі тисячоліть проекти дистанційного навчання є одними з найбільш ефективних в інтернеті, оскільки дозволяють якнайповніше реалізувати такі незаперечні переваги мережі як широта обхвату аудиторії, оперативність оновлення матеріалу, високий ступінь зручності для користувача. У дистанційному навчанні ці якості втілюються в можливість здійснювати підготовку слухачів незалежно від їх фізичного місцезнаходження силами кваліфікованих викладачів провідних наукових центрів. Відмінні репрезентативні показники всесвітньої павутини дозволяють використовувати в учбовому процесі практично всі засоби передачі відомостей, включаючи мультимедіа. Учні самостійно вибирають час занять. Велике значення має також і відносна економічність дистанційної освіти, що виключає витрати на переїзд до місця навчання [4].

Невід'ємною вимогою дистанційних курсів в Україні є докладний, в ідеальному варіанті - покроковий, письмовий інструктаж. Необхідне детальне роз'яснення призначення і способів поводження зі всіма складовими елементами персонального робочого столу, виконання і пересилки тестових завдань, підходів до оцінки результатів і т.д. Інструкції повинні передбачати всі потенційно можливі варіанти проблемних ситуацій і містити на них відповіді. У випадку якщо навчання носить для слухачів факультативний характер, слід комплектувати первинні групи з лишком в межах 25-30% від загального складу. Досвід показує, що далеко не всі з числа тих, що заявилися на курс, проходять його повністю, тому "надпланові" учні у результаті забезпечують прийнятне число випускників.

На сьогоднішній день до головних невирішених завдань в області дистанційної освіти відноситься неможливість точно ідентифікувати особу учнів і, як наслідок цього, неможливість офіційної сертифікації. Ця проблема в більшості випадків вирішується за рахунок складання підсумкових іспитів при особистому прибутті учня що вчиться в учбовий заклад.

У найближчій перспективі системи дистанційної освіти без сумніву збагачуватимуться новими інструментами, як, наприклад, високоефективні засоби самотестування і автоматичної оцінки знань студентів, відеолекції, інтерактивні засоби спілкування, що дозволяють слухачам з різних місць спільно працювати над завданнями і т.д.

Moodle.com.ua – це сайт українських користувачів популярної системи дистанційного навчання Moodle. Дана система є програмним комплексом для організації дистанційного навчання в мережі інтернет. Сама платформа побудована у вигляді звичайного інтернет-сайта,  на якому зареєстровані користувачі. Кожен користувач має повноваження для таких ролей:  гість, студент,  викладач,  укладач курсу, модератор. Викладачі створюють навчальні курси, лекції, тести. Студенти записуються на курси, проходять їх, а після закінчення складають іспити з вивченого матеріалу. За всім цим процесом стежать модератори та адміністратори, які не втручаються в сам процес, а лише корегують його. Тривалість курсу залежить від індивідуальних можливостей студента,  оскільки в Moodle запроваджено адаптивну систему формування як контенту лекцій,  так і складання тестів.  Це означає,  що існує певний наперед заданий шлях навчання,  але лише від студента залежить як успішно і як швидко він зможе його пройти.  Чим краще студент засвоює матеріал лекцій,  тим краще він складає тести, і тим швидше він вивчає сам курс. Викладач, який контролює діяльність студента,  може індивідуально видавати йому додаткові матеріали та тести для гнучкішого оцінювання його знань та здібностей [1].

Висновки: нині створення системи дистанційного навчання стає особливо актуальним, бо саме ця система може найбільш адекватно й гнучко реагувати на потреби суспільства та забезпечити реалізацію конституційного права на освіту кожного громадянина країни. Дистанційна освіта відповідає логіці розвитку системи освіти і суспільства в цілому, де в першу чергу мають значення потреби кожної окремої людини. Перспективу і вдосконалення системи дистанційного навчання в Україні складає впровадження в процес комп'ютерної і аудіо-візуальної техніки. В даний час проблему дистанційної освіти розробляють практично всі Вузи на території України.

Література:

1. Освітній портал/ Дистанційна освіта [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.osvita.org.ua

2. Теория и практика дистанционного обучения: Учеб. Пособие / Под ред. Е.С. Полат – М.: Изд. Центр "Академия", 2004. - 416 с.

3. Федорук П.І. Адаптивна система дистанційного навчання та контролю знань на базі інтелектульних інтернет-технологій: автореферат дис. на здоб. ступеня доктора тех.наук: спец. 05.13.06 “Інформаційні технології”/ П.І. Федорук. — Київ, 2009. - 37 с.

4. Кухаренко В.М., Рибалко О.В., Сиротенко Н.Г. Дистанційне навчання : Умови застосування. Дістанційний курс : Навчальний посібник 3-е вид. /За ред. В.М. Кухаренка .- Х. : НТУ "ХПІ", "Торсінг", 2002 .- 320с.