Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

К.п.н. Бутенко О.Г.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Україна

Підготовка студентів до виховання у старших дошкільників шанобливого ставлення до матері

Сучасна система дошкільної освіти потребує оновлення змісту і створення нових освітніх технологій, орієнтованих на соціалізацію дитини та становлення її особистості. Зважаючи на роль родини у цьому процесі в Концепції Державної цільової програми розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року виокремлюється завдання виховання в дітей шанобливого ставлення до родини як складник їхнього морального розвитку.

Різноманітні аспекти проблеми виховання дитини в родині висвітлено в дослідженнях сучасних учених (Л. Верб, А. Гончаренко, Т. Гурко, О. Докукіна, К. Журба, З. Зайцева, О. Киричук, О. Кисельова, О. Косарєва, Т. Кочубей, Т. Кравченко, Р. Лемехова, Д. Луцик, М. Машовець, Т. Поніманська, О. Проскура, І. Рогальська, О. Хромова та ін.). Визначено науково-теоретичне підґрунтя взаємодії дошкільного навчального закладу і сім’ї у вихованні дитини (Т. Алєксєєнко, Т. Жаровцева, В. Іова, А. Марушкевич, В. Постовий та ін.), методику взаємодії суспільного і родинного виховання (Л. Врочинська, А. Залізняк, А. Капська, О. Сердюк та ін.), формування сімейних взаємин і педагогічної культури батьків (І. Деснова, О. Звєрєва, О. Калюжна, Л. Києнко-Романюк, І. Савченко, І. Сіданіч, І. Трубавіна, Т. Ушеніна та ін.). Доведено, що на ефективність виховання дитини в родині суттєво впливають її взаємини з матір’ю (О. Петренко, Л. Повалій, О. Тимофеєва та ін.).

Натомість в епоху глобальних економічних і суспільних змін сім’я зазнає глибокої кризи, піддається процесам соціальної та духовної деформації. Відбувається руйнація усталених морально-етичних норм життєдіяльності родини через зростання нестабільності шлюбу, конфліктність у взаєминах між подружжям, батьками і дітьми, ігнорування батьківських обов’язків, зміну соціального та психологічного статусу батьків, що негативно позначається на ставленні дитини до родини та її виховних функцій.

Вбачаємо пряму залежність ефективності процесу виховання дошкільників від якості підготовки нової генерації педагогічних кадрів дошкільної ланки, де основною постаттю є вихователь дошкільного навчального закладу – одна з тих відповідальних професій, від якої залежить не тільки виховання і навчання дітей, а й розвиток їхніх моральних переконань, зокрема, виховання шанобливого ставлення до матері.

У психолого-педагогічній науці та практиці завжди приділялася належна увага проблемі професійної підготовки педагога. Досліджено питання загальної професійної підготовки майбутніх фахівців (А. Алексюк, А. Капська, Н. Кичук, В. Кузь, Н. Кузьміна, В. Луговий, В. Майборода, Н. Ничкало, Д. Ніколенко, О. Олексюк, О. Савченко, Р. Скульський, В. Семиченко, Р. Хмелюк та ін.). Значним внеском у професійну підготовку педагогічних кадрів нової формації на засадах компетентнісно‑орієнтованого підходу стали праці В. Анищенка, І. Беха, С. Гончаренка, І. Зязюна, Л. Кондрашової, О. Михайличенка, О. Сухомлинської та ін.

Сучасними підходами до проблеми професійної підготовки кадрів для системи дошкільної освіти опікуються Л. Артемова, Г. Бєлєнька, А. Богуш, Л. Загородня, А. Залізняк, І. Луценко, М. Машовець, О. Поліщук, Т. Поніманська, І. Рогальська та ін. Стан розробленості проблеми підготовки майбутніх педагогів до роботи з батьками розкрили Т. Алексєєнко, О. Докукіна, В. Заслуженюк, А. Макаренко, А. Марушкевич, С. Русова, О. Семеног, М. Стельмахович, В. Сухомлинський, В. Постовий, І. Трубавіна, К. Ушинський, Т. Шанскова, Т. Шульга та ін.

Незважаючи на численність наукових напрацювань із проблеми підготовки майбутніх фахівців дошкільного профілю до виховання дошкільників, залишаються недостатньо вивченими особливості й основні напрями діяльності вищих навчальних закладів щодо підготовки студентів до виховання в дітей старшого дошкільного віку шанобливого ставлення до матері як важливого складника морального виховання; не розроблено методики, спрямованої на педагогічну підтримку студентів щодо виховання в дітей означеної моральної якості.

Плануючи експериментальну роботу зі студентами факультету дошкільної освіти Інституту розвитку дитини Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини з означеного напряму, ми керувалися твердженням, що для морального виховання особистості необхідний комплексний вплив, цілісне формування моральної свідомості, моральних почуттів і поведінки.

Експериментальну роботу з підготовки студентів до виховання у дітей шанобливого ставлення до матері було розпочато із консультативно-просвітницької роботи і реалізовано через організацію консультаційного центру „Виховуємо шанобливу людину”, мета якого полягала в усвідомленні студентами сутності поняття „шанобливе ставлення до матері”; їх підготовці до роботи за експериментальною методикою з метою виховання шанобливого ставлення до матері у старших дошкільників. Реалізація мети здійснювалася через різноманітні форми взаємодії експериментатора з студентським колективом: лекції, семінари-практикуми, тренінги, методичні консультації тощо.

Діяльність консультаційного центру була спрямована на вирішення таких завдань: розширити знання і уявлення студентів про психолого-педагогічні засади виховання шанобливого ставлення до матері у старших дошкільників; ознайомити студентів із методикою виховання у дошкільників шанобливого ставлення до матері; забезпечити усвідомлення майбутніми фахівцями необхідності інтеграції суспільного і родинного виховання у процесі виховання у дітей шанобливого ставлення до матері; пошук ефективних методів та організаційних форм роботи з дітьми старшого дошкільного віку з метою виховання у них шанобливого ставлення до матері, апробація експериментальної моделі та методики виховання шанобливого ставлення до матері в дітей 5-6 років.

Оскільки від сформованості у студентів уявлень про шанобливе ставлення до матері та усвідомлення важливості цієї проблеми залежить ефективність роботи в означеному напряму, робота зі студентами розпочалась із лекції „Шанобливе ставлення до матері як моральна категорія”, метою якої було сформувати у студентів уявлення про шанобливе ставлення до матері як моральну категорію; сприяти усвідомленню ними важливості виховання у дітей поваги до матері, починаючи з дошкільного дитинства.

Проведений для студентів практикум „У вихованні вся справа у тому, хто виховує” мав за мету підготувати майбутніх фахівців дошкільного профілю до виховання у старших дошкільників шанобливого ставлення до матері; підвищення рівня психолого-педагогічної компетентності студентів, заохочення до вивчення кожної дитини, допомога в опануванні методів індивідуального й особистісно зорієнтованого підходу у вихованні; набуття студентами практичних умінь організації навчально-виховного процесу шляхом пошуку оптимальних методів та організаційних форм роботи з дітьми старшого дошкільного віку.

Для студентів було проведено семінар-практикум „Взаємодія дошкільного навчального закладу та родини як умова виховання у дитини шанобливого ставлення до матері”, що мав за мету переконати студентів у необхідності взаємодії та взаємопроникнення родинного та суспільного виховання у процесі становлення особистості дитини-дошкільника; сприяти активному залученню студентів до співпраці з сім’ями з метою виховання у дітей шанобливого ставлення до матері; залучення студентів до обміну думками про успіхи і труднощі у процесі морального виховання дітей.

Наступним кроком консультативно-просвітницької роботи зі студентами було проведення тренінгу „Учіть дитину любити маму”, під час якого студенти набули практичних умінь організації навчально-виховного процесу з метою виховання у дошкільників шанобливого ставлення до матері через вирішення педагогічних ситуацій та задач та  дискусії „Яка вона, дитина?”, що передбачала аналіз вікових психологічних особливостей та умов розвитку старшого дошкільника. Майбутні педагоги мали змогу знаходити власні рішення виходу із тієї чи тієї ситуації, а не користуватися готовими шаблонами. Крім того було проведено  консультації з тем: „Роль емоційного комфорту в групі дошкільного закладу у вихованні дитини”, спрямованої на підтримку сприятливого психологічного клімату в групі, вироблення педагогічного такту у майбутніх фахівців та „Як запобігти формуванню заниженої самооцінки дитини?”.

Завершальне заняття „Перевірте себе” включало анкетування, тестування студентів з метою перевірки їхньої готовності до виховання у дітей шанобливого ставлення до матері.

Прикінцеві діагностичні зрізи дають змогу стверджувати про ефективність впровадження в навчально-виховний процес факультету дошкільної освіти Інституту розвитку дитини Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини методики підготовки студентів до виховання у старших дошкільників шанобливого ставлення до матері. Підтвердженням цього є зафіксована динаміка підвищення рівнів готовності майбутніх фахівців дошкільного профілю до вихованості у дітей шанобливого ставлення до матері, а також позитивні відгуки студентів.

Література:

1.   Бех І. Д. Виховання особистості / У 2 кн. Кн. 2 : Особистісно орієнтований підхід : Теоретико-технологічні засади / І. Д. Бех. – К. : Либідь, 2003.– 344 с.

2.   Бутенко О. Г. Виховання у старших дошкільників шанобливого ставлення до матері : понятійно-категоріальний апарат / О. Г. Бутенко // Імідж сучасного педагога. – № 6-7 (105-106). – 2010. – С. 121-124.

3.   Бутенко О. Учіть дитину шанувати маму: виховання шанобливого ставлення до матері у старших дошкільників : [навч.-метод. посіб.] / О. Бутенко. – Умань : ВПЦ «Візаві» (Видавець «Сочінський»), 2010. – 100 с.