Педагогические науки/2.Проблемы подготовки специалистов.

 

К.б.н. Богуцька К.І., Д.ф.-м.н. Прилуцький Ю.І.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка,

Навчально-науковий центр «Інститут біології», Україна

Виробнича практика як перший підготовчий етап для виконання наукових досліджень студентами

 

Виробнича практика є важливим етапом підготовки бакалаврів з біології в університеті. Загальною метою усіх виробничих практик, що проходять студенти під час навчання, є закріплення теоретичних і науково-методичних знань, набутих студентами під час опановування теоретичного блоку загальної програми за відповідною спеціальністю. Зокрема, під час виробничої практики студенти кафедри біофізики використовують фундаментальні знання, набуті при вивченні загального курсу «Біофізика», дисциплін спеціалізації «Фізико-хімічні методи дослідження біомакромолекул», «Комп’ютерне моделювання біофізичних процесів», «Фізико-хімічні методи в біології» тощо. Виробнича практика формує у студентів перші вміння і навички самостійно планувати, проводити та аналізувати біофізичний експеримент, тобто має за мету підготовку до самостійної наукової діяльності, до творчого опрацювання вітчизняної та іноземної наукової літератури з досліджуваної проблематики, до опанування методів статистично-математичної обробки даних експерименту.

Загалом концепція виробничої практики зорієнтована на формування у студентів уявлень про проблематику наукових досліджень з метою викладення у майбутньому основних результатів у вигляді випускної бакалаврської роботи, не виключаючи при цьому і можливості представлення отриманих результатів на конференціях та їх публікації у фахових журналах.

Навчально-методичне керівництво і виконання програм практик забезпечують відповідні кафедри Інституту. Загальну організацію виробничої практики та контроль за її проведенням здійснює керівник практики ННЦ «Інститут біології», якому підпорядковуються керівники-організатори практик та відповідальні за конкретні види практик від кожної кафедри, обов’язками яких є детальне ознайомлення студентів з програмою практики, надання індивідуальних завдань на практику, допомога в оформленні звіту з практики.

Головним завданням виробничої практики є безпосередня практична підготовка до самостійної роботи на посаді лаборанта або інженера науково-дослідних та виробничих установ біологічного, природоохоронного, екологічного профілю. У зв’язку з цим, виробнича практика проводиться, крім ННЦ «Інститут біології» – кафедри біофізики та НДІ фізіології імені акад. Петра Богача, переважно на базі провідних науково-дослідних та виробничих закладів біологічного профілю, з якими укладено відповідні договори про співпрацю (зокрема, це Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України).

Керівник практики від кафедри знайомить студентів з місцем проходження практики, метою і завданнями практики, правилами ведення необхідної документації (щоденник, протоколи дослідів, підсумковий звіт), правилами з техніки безпеки у лабораторіях, зокрема роботи з електроприладами, хімічними реактивами у ході приготування необхідних розчинів і проведенні фізико-хімічних аналізів та ін. Керівник практики забезпечує організацію практики, надає допомогу в плануванні самостійної науково-виробничої роботи, здійснює контроль за проходженням практики. На місцях виробничої практики студенти закріплюються за співробітниками лабораторій і відділів базових підприємств та під їхнім безпосереднім керівництвом виконують індивідуальні завдання згідно програми практики. Керівники вказаних наукових установ ознайомлюють студентів з організацією, технологією і технікою безпеки на робочому місці.

Під час проходження виробничої практики завданням кожного студента є підбір та опрацьовування основної наукової літератури з обраної теми досліджень, використовуючи сучасні бази даних, а також засвоєння експериментальних методик (наприклад, спектрофотометрія, хроматографія, електрофорез, седиментація, «patch-clamp», мікроскопія тощо) та виконання конкретних вимірювань, вироблення уміння планувати та проводити експеримент (на прикладі одного з методів дослідження за місцем проходження практики) з використанням тих чи інших фізико-хімічних, біохімічних, електрофізіологічних та біофізичних методів, визначаючи задані параметри біологічних об’єктів для дослідження структури та функціонального стану біологічних систем на різних рівнях їх організації [1-4].

Відповідно до навчального плану студенти Навчально-наукового центру «Інститут біології» освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр, які спеціалізуються на кафедрі біофізики, проходять виробничу практику з експериментальних методів досліджень в обсязі 216 годин (4 кредити) в VI семестрі тривалістю чотири тижні.

Отже, виробнича практика студентів 3-го курсу кафедри біофізики Навчально-наукового центру «Інститут біології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка покликана сформувати у фахівця – майбутнього випускника кафедри – професійні вміння та навички, здатність приймати самостійні рішення на конкретних ділянках наукової роботи в реальних виробничих умовах і, таким чином, є першим підготовчим етапом для успішного виконання ними подальших наукових досліджень.

 

Література:

1.   Нолтинг Б. Новейшие методы исследования биосистем. – М.: Техносфера, 2005. – 256 с.

2.   Кучеренко М.Є., Бабенюк Ю.Д., Войціцький В.М. Сучасні методи біохімічних досліджень: учб. посіб. – К.: Фітосоціоцентр, 2001. – 424 с.

3.   Шуба М.Ф., Давидовська Т.Л., Прилуцький Ю.І., Жолос О.В., Богуцька К.І. Електробіофізика: навч. посіб. – К.: Фітосоціоцентр, 2002. – 152 с.

4.   Нанобиотехнологии: практикум / под ред. А.Б. Рубина. – Бином. Лаборатория знаний, 2011.