Заїка Людмила Анатоліївна

Державний ВНЗ «Національний гірничий університет»

Випереджаюча освіта як ключовий напрямок сучасної освіти

Сьогодні головним виміром освітньої діяльності має бути формування особистості, яка здатна повноцінно жити й активно діяти у новому світі, постійно самовдосконалюватися, адекватно реагувати на зміни в умовах сучасної інформаційно-технологічної революції та цивілізаційних проривів. Саме через освіту необхідно виховувати людину, яка творить і сприймає зміни та нововведення – зміни технології, інформації, знань, самих обставин життя. Отже, щоб прийняти існуючі виклики часу, освіта повинна мати випереджальний характер, тобто бути націленою на майбутнє, на розв’язання проблем нового часу, розвиток ключових компетенцій студентів, формування в них нової культури, нових способів мислення та діяльності. Освіта повинна мати інноваційний, прогностичний характер, тобто випереджати ті зміни, які відбуваються у світі.

Випереджаюча освіта націлена на проблеми майбутньої цивілізації, розвиток творчих здібностей людини, формування самостійного та креативного мислення, здатності приймати відповідальні рішення в умовах складних ситуацій невизначеності.

Сутність цієї концепції полягає в тому, щоб таким чином перебудувати зміст та методику навчального процесу, об він став здатним своєчасно готувати студента до нових умов існування, давати студенту такі знання і вміння, які б дозволили успішно та ефективно діяти в інформаційному середовищі, а також впливати на суспільні процеси з метою збереження природного середовища.

Концепція випереджаючої освіти формується наступними тенденціями розвитку сучасної освіти: відкритість, безперервність, гуманізація, гуманітаризація, демократизація, освіта як сфера освітніх послуг. Відкрита освіта – це спосіб організації навчальної діяльності, що передбачає суттєву свободу вибору студентом освітніх параметрів процесу навчання (часу, місця, тривалості, форм, методів, змісту, організації, цілей, джерел, засобів, оцінки, програми навчання, викладачів, навчальних закладів).

Відкрита освіта орієнтована на самостійність і провідну роль особистості у процесі свого навчання, використання різних форм взаємодії між учасниками навчального процесу. Відкрите навчання передбачає вільний вибір студентом видів і способів навчальної роботи, сприяє формуванню позитивної мотивації студентів, емоційно насиченої атмосфери взаємин викладачів та студентів. Безперервна освіта є настановою до освіти протягом всього життя, самоосвітньої діяльності, незупинного процесу набуття людиною необхідних компетенцій (знань, умінь, навичок) та якостей відповідно до суспільних потреб, що виступає основою її активної самореалізації в умовах постійних змін соціального середовища.

Гуманізація освіти передбачає переорієнтацію навчального процесу на особистість, на розгляд студента як унікальної цілісної творчої індивідуальності, що прагне до максимальної реалізації своїх можливостей, здатної здійснювати свідомий і відповідальний вибір у різноманітних життєвих ситуаціях; передбачає створення найсприятливіших умов для повноцінного розвитку студента. Цей процес здійснюється шляхом диференціації та індивідуалізації навчання на основі активізації творчого саморозвитку особистості. Диференціація навчання забезпечує різноманітність форм навчання, які дають змогу максимально враховувати індивідуальні можливості, інтереси та ціннісні орієнтації студентів.

Гуманітаризація освіти відображає зростання ролі і значення людських відносин, взаємного прийняття учасників навчального процесу для успішності освіти в цілому. Важливою тенденцією розвитку сучасної освіти стає впровадження принципів демократії, надання свободи творчості викладачеві і більших можливостей студентам.

В умовах сучасного інформаційного суспільства ефективне навчання повинно орієнтуватись на:

-  індивідуалізацію потреб та запитів споживачів освітніх послуг;

-  розширення спектру змісту, видів, форм, методів навчання;

-  розгляд інноваційності як ключового чинника розвитку сфери освітніх послуг;

-  зміну підходів щодо оцінки якості наданих освітніх послуг, що передбачає орієнтацію на міжнародні професійні стандарти.

Основна мета випереджаючої освіти – встановлення всебічно освіченої, соціально активної особистості, яка розуміє нові явища та процеси суспільного життя, володіє системою поглядів, норм поведінки, які забезпечують готовність до соціально відповідальної діяльності та безперервної освіти у швидко змінюваному світі. Суть концепції випереджаючої освіти для сталого розвитку у тому, щоб вчасно підгодовувати особистість до нових умов існування, дати їй такі знання й уміння, які дозволили б не тільки успішно адаптуватися у новому соціальному та інформаційному середовищі, але й активно впливати на нього.

У цілому, випереджаюча освіта передбачає орієнтацію на виховання ключових компетентностей, які дадуть студентам змогу успішно само реалізуватися у життєвому просторі; перехід на інформаційно-комунікаційні технології; підтримку індивідуалізованого та самостійного навчання; партнерство та співробітництво у характері навчальної діяльності; орієнтацію змісту освіти на інтегративність подання матеріалу. Випереджаюча освіта вимагає переведення навчального процесу на технологічний рівень, на вибір індивідуальних маршрутів навчання.

Серед найбільш ефективних методів випереджаючої освіти є:

-  проблемні методи навчання (методи засвоєння нових знань, у яких кожний учасник навчального процесу бере участь у виробленні певного нового змісту – розв’язанні проблеми. Використання проблемних методів навчання обумовлено високою мотивацією всіх учасників освітнього процесу, можливостями реалізації атмосфери діалогу і співробітництва);

-  розвивальне навчання (група ідей та концепцій навчання, центральною в якій є особистість, що розвивається. Особистісний розвиток розуміють як розвиток мислення і пам’яті, розвиток адаптивних здібностей і якостей, розвиток науково-теоретичного мислення, творчих здібностей);

-  інтерактивне навчання (діалогова форма навчання, в результаті якої відбувається взаємодія учасників навчального процесу з метою взаємопорозуміння, розвитку особистісних якостей та спільного вирішення поставлених завдань. При інтерактивному навчанні суттєво змінюється роль викладача, його функції. Викладач в інтерактивному навчанні є не тільки носієм інформації та нових знань, завдання якого передати ці знання, він також постійно й активно стимулює студента до самостійної творчої роботи, виконуючи роль фасилітатора, проектувальника та консультанта);

-  проектне навчання (цінність методу проектів полягає в тому, що він орієнтує студента на створення певного продукту, а не просто на вивчення навчальної теми. Залучення студентів до проектної діяльності сприяє розвитку творчості, ініціативи, самостійності, організаторських здібностей, стимулює процес їхнього саморозвитку.

Таким чином, основні цінності та принципи, на яких ґрунтується концепція випереджаючої освіти, наступні: освіта має відповідати суспільним потребам та змінам соціального розвитку; основною цінністю освіти є особистість, її індивідуальні потреби; взаємодія в освітньому середовищі здійснюється за принципами партнерства, взаємності та толерантності; дії особистості будуються на принципах відповідальності, демократичності, громадянської активності.