Педагогические науки/5. Современные методы преподавания

 

К.п.н. Іщенко Л.В.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Україна

Використання інтерактивних методів навчання

у фаховій підготовці майбутніх вихователів

до організації мовленнєвого спілкування дошкільників

Якісна підготовка педагогів потребує творчого підходу викладачів вищих навчальних закладів до вибору змісту форм і методів навчання, максимального використання досягнень сучасної педагогічної науки, передового педагогічного досвіду.

Важливою умовою вдосконалення процесу навчання у вищих навчальних закладах є активізація пізнавальної діяльності студентів. Одним з різновидів активного навчання є інтерактивне. Це методи, які забезпечують комунікативну активність між учасниками спілкування.

Мета дослідження полягає у визначенні ефективних інтерактивних методів у процесі підготовки студентів до організації мовленнєвого спілкування дошкільників.

Сучасні педагогічні інноваційні технології охоплюють всі ланки освіти, починаючи з дошкільної.

Так, досліджуючи проблему застосування інтерактивних технологій навчання в сучасній загальноосвітній школі, О. Пометун і Л. Піроженко визначають інтерактивне навчання як спеціальну форму організації пізнавальної діяльності, яка має передбачувану мету – створити комфортні умови навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність. Значення цього навчання у формуванні навичок і вмінь, у створенні атмосфери співробітництва, взаємодії вчителя та учнів [4].

На сучасному етапі проблемі застосування активних методів, зокрема інтерактивних, у процесі викладання у вищій школі присвячені роботи Л. Артемової, Г. Бєлєнької, Л. Загородньої та ін.

Інтерактивні методи навчання успішно використовуються в практиці роботи вищих навчальних закладів. Оскільки одним з важливих завдань розвитку мови в дошкільному навчальному закладі виступає розвиток у дітей діалогічного та монологічного мовлення, умінь і навичок правильної звуковимови, збагачення словника дітей та граматично правильної будови мови, тому для успішного розв’язання цих завдань в процесі підготовки майбутніх вихователів у навчально-виховному процесі вищої школи, застосовуємо інтерактивні методи, які активізують діяльність студентів, розвивають їх творче мислення, уміння спілкуватись, розмірковувати.

Навчальний курс з дошкільної лінгводидактики, спрямований на засвоєння студентами закономірностей розвитку мови дітей на різних вікових етапах, оволодіння специфікою педагогічної діяльності, орієнтованої на формування в дітей мовлення і спілкування, опанування методами, формами і прийомами навчання дітей рідної мови.

На змісті дисципліни курсу «Дошкільна лінгводидактика» здійснюється підготовка до виконання таких професійно – педагогічних функцій вихователя: діагностико – прогностичної, планувальної, організаційної,  комунікативної, навчально-розвивальної, виховної, методичної, просвітницької та функцій самовдосконалення [4].

У підготовці вихователів до мовленнєвого спілкування дошкільників вважали за доцільним  використання такого методу як  навчально-педагогічна ситуація .

Навчально-педагогічна ситуація передбачає наявність проблеми, конфлікту, де студент ставиться в умови вільного морального вибору. При цьому намічається декілька варіантів вирішення проблеми. Ефективність виховного впливу  навчально-педагогічних ситуацій пов’язана зі ставленням студентів до участі в дискусіях, аргументації власної позиції стосовно певної проблеми морального характеру.

У підготовці майбутнього вчителя до мовленнєвого спілкування дошкільників чільне місце серед інтерактивних методів відводиться бліц – грі. О. Пометун, Л. Піроженко відносять ігри, як метод активного навчання, до технологій ситуативного моделювання [3]. Застосування бліц – ігор під час вивчення педагогічної дисципліни сприяє налагодженню партнерського спілкування, співпраці студента і викладача виявлення недоліків у знаннях і професійних уміннях студентів.

Для ефективного засвоєння навчального матеріалу, також для активізації пізнавальної діяльності студентів у процесі викладання дисципліни доцільно використовувати такі інтерактивні методи: «мозкова атака», рольові ігри. Аналіз конкретних ситуацій, метод круглого столу та інші.

Універсальними прийомами, що забезпечують підвищення рівня та підвищення ефективності взаємодії між викладачем та студентами в ході навчального процесу у ВНЗ є: прийом активного слухання; організація короткотривалої дискусії за проблемними питаннями; змагальний прийом; слово-жарт, художнє слово; надання творчого характеру домашнім завданням.

Отже, використання вищеописаних інтерактивних методів у процесі викладання дисципліни «Дошкільна лінгводидактика» дозволяє ефективніше формувати готовність студентів до професійного мовленнєвого спілкування  дітей дошкільного віку.

Література:

1.   Бєлєнька Г. В. Інтерактивні прийоми викладання навчальної дисципліни у вищій школі / Г. В. Бєлєнька. – К., 2001. – 118 с.

2.   Дичківська І. М. Інноваційні педагогічні технології:навчальний посібник / І. М. Дичківська. – К. : Академвидав, – 2004. – 352 с.

3.   Пометун О. І. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання / О. І. Пометун, Л. В. Піроженко. – К., 2004. – 192 с.

4.   Семиченко В. А. Визначення функцій педагогічної діяльності в контексті гуманізації навчання / В. А. Семиченко // Гуманітарні науки. – 2001. – № 1. – С. 27-32.