Доц. Упатова О.І., ст. викл. Уклеіна О.Г., ст. викл. Мурликіна Н.В.

Харківський державний університет харчування та торгівлі.

Болонський процес і організація навчання з хімії.

Перехід до Болонської системи передбачає введення двох циклів навчання: перший – до одержання першого академічного ступеня бакалавру; другий – отримання ступеня магістру. В Харківському державному університеті харчування та торгівлі ведеться підготовка бакалаврів з 10 напрямків на 5 факультетах.

         В системі європейської освіти велика увага приділяється фундаментальним дисциплінам. Хімія завжди посідає важливе місце у підготовці бакалаврів, вона є суттєвою базою для успішного засвоєння спеціальних дисциплін. У зв’язку з перерозподілом годин занять згідно до вимог Болонського процесу кількість аудиторних занять з хімії скоротилася, а кількість годин самостійної та індивідуальної роботи збільшилася. Це призвело до переробки навчальних програм, а як наслідок – складання нового учбово-методичного комплексу з дисципліни та втілення в навчальний процес нових технологій.

         Викладачами кафедри було перероблено лекційний матеріал з метою відповідності його до вимог кредитно-модульної системи. Нами робиться акцент на обов’язкове паралельне викладання як теоретичних аспектів того чи іншого хімічного явища або закону, так і його практичній реалізації в конкретному механізмі або приладі. Частина теоретичного матеріалу винесена на години самостійної роботи. З кожної теми, що передбачена для самостійного вивчення, на кафедрі розроблена методична література.

Сучасний ринок праці вимагає від фахівців, крім ґрунтовних теоретичних знать, ще й певної практичної підготовки, вміння використовувати ці знання для вирішування конкретних практичних задач. Цьому студенти навчаються при виконанні лабораторних робіт та розв’язанні самостійних практичних завдань, розроблених з кожного розділу хімії. З усіх видів навчальної роботи на кафедрі розроблені методичні матеріали, частина яких надана до бібліотеки.

         Модульно-рейтингова система передбачає вивчення матеріалу за принципом модульності з наступним рейтинговим підсумовуванням оцінок. Для кращої організації навчального процесу під час аудиторних занять і самостійної та індивідуальної роботи, викладачами кафедри розроблений для студентів «Персональний організатор», який вони отримують на початку семестру. «Персональний організатор» вміщує: програму курсу, графік навчального процесу, інформацію про ІНДЗ (теми та структуру завдання) систему оцінювання знань кожного виду занять, таблицю, що відображає успішність студента. Це сприяє поетапному, систематичному навчанню студента, ефективному засвоєнню матеріалу. Таким чином стимулюється послідовна робота студента протягом семестру. Проведення різноманітних типів контролю є важливим моментом побудови кожного заняття. Поточний та підсумковий контролі відіграють в процесі навчання велику роль, оскільки являють собою безперервний процес збору інформації про досягнення у навчанні, про сильні і слабкі сторони, які викладач повинен враховувати під час планування курсу та здійснення зворотного зв’язку з студентами.

         Для оптимізації самостійної та індивідуальної роботи в ХДУХТ у процес навчання впроваджуються інноваційні технології, для чого в учбових корпусах та гуртожитках створюється єдина комп’ютерна мережа з базовою програмою для програмно-методичних комплексів будь-яких дисциплін. Методичний комплекс, який розробляється на кафедрі, буде виставлено в університетський комп’ютерній мережі. До комплексу входять:

-       програми навчальної дисципліни «хімія»з 4 напрямків бакалаврату;

-       теоретичний матеріал з курсу хімії;

-       тестові завдання з хімії.

         Програми навчальної дисципліни складені за вимогами Болонського процесу і вміщують у себе:

-       розбитий на модулі теоретичний матеріал;

-       структуру залікового кредиту курсу;

-       теми лабораторних занять за модулями;

-       завдання для самостійної роботи:

                   а) теми теоретичної підготовки та практичні завдання;

                   б) теми індивідуального навчально-дослідного завдання;

-       методи навчання та оцінювання знань;

-       розподіл балів, присвоюваних студентам;

-       шкалу оцінювання;

-       методичне забезпечення та літературу.

         Теоретичний матеріал з курсу хімії вміщує в себе лекції та теми для самостійного вивчення з усіх розділів курсу хімії.

         Тестові завдання можуть використовуватися студентами у двох режимах – самоконтролю та контролю знань. Контроль знань проводиться у присутності викладача або працівника комп’ютерного класу , які надають студенту ключ для роботи у такому режимі. Вхід до режиму самоконтролю вільний. Протягом доби студент може тільки два рази перевірити свої знання, наступна перевірка може бути виконана тільки через добу, що дає змогу студенту підготуватися краще. У режимі самоконтролю студент після проходження теста може подивитись результат відповіді на кожне питання, а у випадку необхідності і вірну відповідь на це питання.

         Впровадження інформаційних технологій у навчальний процес дозволяє: більш повно реалізувати принцип особистої спрямованості навчання, це підвищує мотивацію до вивчення предмету; здійснювати контроль з діагностикою похибок і з зворотнім зв’язком; здійснювати самоконтроль і самокорекцію навчальної діяльності; вивільнити час за рахунок виконання комп’ютером обчислювальних робіт; формувати культуру пізнавальної діяльності та ін.