М.В. Ткач,  Л.А. Куликова

ПРИНЦИПИ СИНЕРГЕТИКИ В УМОВАХ РОЗВИТКУ СУЧАСНОЇ ОСВІТИ

Традиційна система освіти являє собою структуру, направлену на предметне розмежування знань у вигляді відносно автономних замкнених систем збереження інформації. Тому в сучасних умовах увагу  вчених привертає можливість використання синергетичного підходу.

Із сьогоднішніх позицій синергетику можна розглядати як новий міждисциплінарний рух у сучасній науці, що являє собою становлення нового погляду на світ і на людину в цьому світі. Завдяки синергетиці ми відкриваємо інший бік світу: його нестабільність, нелінійність і відкритість.

Синергетика – це новий діалог людини з природою, новий синтез людського знання та мудрості. Це новий підхід до пізнання криз, нестабільності й хаосу, до створення засобів керування ними.

Дослідженню послідовності освітнього процесу та спілкування присвячено велику кількість робіт. Над ідеями синергетики як теорії самоорганізації і синергетичного підходу до вивчення педагогічного процесу плідно працюють такі вчені, як В.Г. Буданов, В.І. Андреєв; синергетика з позиції філософії розглядається в працях В.Г. Буданова, О.Н. Князєвої, С.П. Курдюмова; В.І. Андреєв, В.П. Зінченко практикують синергетику як науковий напрям, що вивчає синергетичне явище, створене взаємодією кількох різних чинників.

Синергетика має справу з відкритими нелінійними системами, до яких належить навчальний заклад. Систему освіти можна вважати відкритою складною системою, оскільки в ній постійно відбувається цілеспрямований процес обміну знань між викладачами та учнями. Під час цього процесу з’являються нові цілі, методи, засоби навчання, удосконалюється зміст освіти, виникає нелінійність як процесу, так і результату.

Доцільно було б увести синергетику  в освітянський процес відразу за трьома напрямами [1, с. 140]:

1.Синергетика для освіти (synergetics for): інтегративні курси синергетики в середній і вищій школі після завершення кожного курсу навчання – підготовча, початкова, середня школа, цикл фундаментальних дисциплін у вищій школі, цикл спеціальних дисциплін, аспірантура, факультети перепідготовки та підвищення кваліфікації вчителів і викладачів, адаптивні курси й одержання другої освіти людьми в зрілому віці.

2.Синергетика в освіті (synergetics in): застосування в  окремих дисциплінах матеріалів, що ілюструють принципи синергетики в кожній дисципліні – природничій чи гуманітарній. Можна знайти розділи, які вивчають процеси становлення, виникнення нового. І тут доречно поряд із традиційною мовою використовувати й мову синергетики, що дасть змогу в подальшому створити горизонтальне поле міждисциплінарного діалогу.

3.Синергетика освіти (synergetics of): синергетичність самого процесу освіти, становлення особистості, здобування знань. Тут найбільшою мірою виявляється антропний, постнекласичний характер синергетики в процесі діалогу та розвитку самореферентних  систем.

Уведення синергетики в освіту, на думку В.Г. Буданова, передбачає використання її як [2, с. 18] :

§                                           предмета вивчення;

§                                           міждисциплінарного  предмета навчання;

§                                           процесу навчання.  

Традиційна класно-урочна (лекційно-семінарська) система передбачає лінійну модель   динаміки розвитку особистості, при цьому спостерігається нелінійно швидкий характер її “деградації “ (забування знань, руйнування пізнавальних новотворів моральної підготовки тощо). Через цю суперечність маємо дуже низький коефіцієнт корисної дії традиційних дидактичних чи виховних схем. Процеси формування, утворення в особистості психічних структур повинні перебувати не просто в динамічній рівновазі з процесами їх розпаду, а відбуватися з перевагою позитивних новотворів.

Синергетизм навчання полягає також у передачі від людини (вчителя) до людини (учня) невеликої частки інформації, яка надалі відповідатиме за використання величезної енергії і матерії. Головне, що передається, ̶ це інформація як знання та навички, які можна повторити й відтворити. Причому можливість повторення та відтворення належить до тих властивостей знань і навичок, які роблять потрібними науку, серійне виробництво й саме навчання. Проте є й істотна відмінність між “класичним” відтворенням та “посткласичним”.

Отже, в центр системного моделювання педагогічного процесу необхідно ставити людину як соціально-психічну систему, що самоорганізується. У зв’язку з цим пропонуються основні рівні педагогічної системи:

1.           Мікроскопічний – який складається з елементів внутрішньої структури особистості та їх руху, структури зі сформованих психічних новотворів.

2.           Мезоскопічний – який розглядає особистість як  відкриту неурівноважену нелінійну соціально-психічну систему, що перманентно перебуває в процесі самоорганізації.

3.           Макроскопічний – який включає в себе традиційні елементи: суб’єкт пізнання й виховання (особистість), мету, продукт, засоби та процес пізнання й виховання, педагога-режисера цього процесу, умови, за яких цей процес триває.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Буданов В.Г. Синергетические аспекты информационных кризисов в культуре / В.Г. Буданов. – В кн.: Философия и наука. – М., 1996. – № 2. С.15-21

2. Князева Е.Н. Законы эволюции и самоорганизации сложных систем /        Е.Н. Князева, С.П. Курдюмов. – М., 1994. – 236 с.

3. Сумина Г.А. Модель непрерывного образования / Г.А. Сумина // Материалы ХХІІІ межвузовской научно-методической конференции «Направления и пути совершенствования профессиональной подготовки специалистов в ВУЗах на основе современных педагогических технологий» – Саратов, 2001. – С.188-189