Политология/3.Теория политических систем

 

Ткаченко К.О.

Науковий керівник Халілова-Чуваєва Ю.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені М.Туган-Барановського, Україна

Політичні аспекти сучасної української фінансової сфери

 

Актуальність теми. Існує багато різних напрямків у внутрішній політиці держави: економічна політика, фінансова політика, соціальна політика, наукова політика тощо. Фінансова політика має надзвичайно велике значення в житті суспільства і може сприяти розвитку продуктивних сил, поліпшенню добробуту населення, вирішенню національних і міжнародних проблем, підвищенню обороноздатності країни.

Проблемами формування фінансової політики займалися такі вчені як П.І. Юхименко, В.І. Оспіщева, О.П. Близнюк, І.О. Петровська, Д.В. Клиновий та багато інших. Не зважаючи на це, питання вдосконалення фінансової політики залишається актуальним, адже саме правильна фінансова політика може стати гарантом економічного розвитку країни.

Метою роботи є визначення особливостей фінансової політики в Україні за останні роки та політичні наслідки цих змін.

Виклад основного матеріалу. Фінансова політика — це сукупність фінансових (розподільчих і перерозподільчих) заходів, які здійснює держава через фінансову систему.

За останній час було проведено багато змін у фінансовому законодавстві країни. Найважливішими можна назвати прийняття нового Податкового кодексу та проведення пенсійної реформи.

У Податковому кодексі найвагоміших змін зазнали податок на прибуток підприємств, податок на додану вартість (ПДВ) та спрощена система оподаткування. Планується поетапне зниження ставки податку на прибуток до 16% у такій послідовності: 2011 рік - 23%, 2012 - 21%, 2013 - 19%, 2014 - 16%. Щодо ПДВ, то планується зниження ставки з 20% до 17% з 1 січня 2014 року. Зниження податкових ставок зменшить податковий тягар яз з фізичних, так і з юридичних осіб і дасть змогу розвиватися малому та середньому бізнесу.

Разом з тим, нова спрощена система оподаткування збільшує податкове навантаження на малий і середній бізнес. Перш за все тому, що ставки єдиного податку стануть набагато вище. Наприклад, підприємцям, у яких невеликий річний оборот, замість 200 грн на місяць доведеться платити 3 або 5% від обороту (зі сплатою ПДВ або без нього). Для юридичних осіб-спрощенців ставки навіть знижені - 3 і 5% від обороту, це менше, ніж попередні ставки в 6 і 10% [1].

Головна проблема документа в ущемленні елементарних людських прав підприємців. Крім того, кодекс не тільки не сприяє розвитку бізнесу, а і докладає максимум зусиль для повного і остаточного знищення малого та середнього бізнесу в країні. Адже в більшості розвинених європейських країн основою стабільної економіки є саме середній та малий бізнес [2]. Не зрозуміло чому уряд не врахував інтереси цієї частини електорату.

Протести проти ухвалення Податкового кодексу прокотилися по всій Україні. У різних містах були закриті ринки та торгові точки, а їх власники і працівники вийшли на мітинги біля будівель місцевих органів влади або виїхали пікетувати Верховну Раду.

У Чернівцях мітингуючи змогли заручитися підтримкою місцевої ради, а у Сумах підприємці зібрали підписи та подали заяви до Конституційного суду з приводу незаконних відрахувань до пенсійного фонду [3]. Учасники мітингу вимагали відставки уряду та заявляли, що реформи, які проводяться владою ведуть до зубожіння народу і знищення малого та середнього підприємництва [4].  Новий податковий кодекс більшість фізичних осіб-підприємців сприйняли досить негативно, тому що  багатьом з них доведеться перейти на загальну систему оподаткування або припинити ведення господарської діяльності. Лише великий бізнес зустрів новий законодавчий акт більш-менш позитивно через те, що він отримав ряд преференцій.

Стосовно пенсійної реформи треба сказати, що у проекті збільшення пенсійного віку значно полегшить тягар працюючого населення. Адже кількість населення пенсійного віку щорічно зростає набагато більше ніж кількість осіб працездатного віку.

Після затвердження реформа не отримала достатньої підтримки з боку населення саме через підвищення пенсійного віку. Це відбулося через те, що поки люди не відчули позитивних наслідків від цього нововведення.  Також вороже ставлення набула зміна механізму нарахування пенсії, а також підвищення пенсійного стажу на 10 років, адже ці дві норми знизили пенсії громадян десь на 250 грн [5]. Така ворожість до реформування вилилася у чисельні мітинги проти нової реформи. Виступаючі заявляли, що пенсійна реформа, запропонована урядом, значно погіршує умови пенсійного забезпечення громадян України, знижує розміри пенсій, суперечить Конституції і проводиться на догоду вимогам Міжнародного валютного фонду.

У підсумку треба зазначити, що держава поступово проводить реформування того чи іншого боку фінансової сфери задля забезпечення стабільної економіки. У багатьох аспектах українське законодавство потребує подальшого реформування, адже має ще багато розпливчатих аспектів, які можуть отримати двояке тлумачення, або не надають чітких рамок для обмеження впливу того чи іншого фактору.

Як показала практика, населення залишилося незадоволеним частиною реформ через те, що багато нюансів ускладнюють існуюче становище громадян та деякою мірою погіршують соціальний стан. Можливо, урядові треба враховувати інтереси більш широких верств населення у подальшому впровадженні нововведень, щоб отримати підтримку з боку населення.

 

Література:

1.       Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI  [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2755-17

2.       Проценко С. Податковий кодекс у ролі ката. Політичний блог – [Електроний ресурс] – Режим доступу: http://blog.liga.net/user/sprotsenko/article/6414.aspx

3.       Дорошенко О. Митинги против Налогового кодекса охватили всю Украину. – [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://news.tochka.net/88693-mitingi-protiv-nalogovogo-kodeksa-okhvatili-vsyu-ukrainu-foto/

4.       Лубенский А. Участники митинга предпринимателей требуют отставки правительства. РИА-Новости – [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://rian.com.ua/politics/20110519/78747536.html

5.       Розенко П. Пенсійна реформа орієнтується на боротьбу з наслідками – [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://health.unian.net/ukr/detail/221285