Право / 7. Экологическое, земельное и аграрное право

Садівська Леся Романівна

Прикарпатський національний університет ім. В.Стефаника, Україна

Земельні права та обов’язки членів сільськогосподарського кооперативу

З при­йн­ят­тям За­ко­ну Укра­ї­ни «Про сіль­сь­ко­го­с­по­дар­сь­ку кооперацію» [1] фа­к­ти­ч­но роз­по­ча­в­ся но­вий етап роз­ви­т­ку сільськогосподарсь­кої коо­пе­ра­ції в Укра­ї­ні. Однією з необхідних умов ефективного функціонування сільськогосподарської кооперації в сучасний період є належне законодавче забезпечення прав членів кооперативів.

        Серед наукових досліджень, які присвячені проблемам сільськогосподарської кооперації, аналізу прав та обов’язків членів сільськогосподарських кооперативів, необхідно виокремити праці таких українських вчених-правників: Я.З. Гаєцька-Колотило, О.В. Гафурова, В.М. Масін, О.М.Сонін, Н.І. Титова, В.Ю. Уркевич, В.І.Федорович та інші.

Основні права та обов’язки членів сільськогосподарських кооперативів закріплені у ст.11 Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» та випливають із змісту інших положень Закону.

О.В. Гафурова зазначає, що права та обов’язки членів сільськогосподарських виробничих кооперативів слід згрупувати таким чином: конституційні права та обов’язки, які поширюються на всіх громадян України; галузеві права та обов’язки, що відображають особливості сільськогосподарського виробництва; права та обов’язки, обумовлені правовим становищем сільськогосподарського виробничого кооперативу [2, с.57].

Важливе місце у системі прав членів сільськогосподарського кооперативу займають права, пов’язані з використанням земель, які, виходячи з наведеної класифікації, можна віднести до галузевих прав членів сільськогосподарського кооперативу.

В.Ю. Уркевич, роз­гля­да­ю­чи ко­ло об’­єк­тів, які мо­жуть на­ле­жа­ти на пра­ві вла­с­но­с­ті сіль­сь­ко­го­с­по­дар­сь­ко­му ко­о­пе­ра­ти­ву, ро­бить вірний висновок про те, що серед них осо­б­ли­ве мі­с­це за­ймає зе­м­ля (зе­ме­ль­ні ді­ля­н­ки) [3, с.15].

Як зазначає Я.З.Гаєцька-Колотило, громадяни України можуть реалізувати свої земельні права шляхом:

-                надання ними кооперативу належних їм на праві власності земельних ділянок у користування як за плату, так і на безоплатній основі;

-                передачі оренду [4, с.221-222].

Також земельні права членів сільськогосподарських кооперативів можуть проявлятися в таких формах: 1) користування і розпорядження землями самого сільськогосподарського кооперативу; 2) користування одержаною як членом сільськогосподарського кооперативу власною земельною ділянкою [4, с.218].

Слід зазначити, що користування земельними ділянками кооперативу є не лише правом, а й обов’язком членів сільськогосподарського кооперативу. Оскільки відповідно до ст. 91 та ст. 96 Земельного кодексу України [5] одним із обов’язків власників та користувачів земельних ділянок є використання земель за цільовим призначенням.

О.В. Гафурова зазначає, що реалізувати право власності на земельну ділянку громадянин може, зокрема, при вступі до сільськогосподарського кооперативу. В цьому випадку можна говорити про першу групу земельних правовідносин, які виникають між кооперативом та його членом, тобто про права, які пов’язані з реалізацією права власності селянина на земельну ділянку при вступі до кооперативу. Другу групу складають правовідносини, що виникають при виході з членів кооперативу, тобто набуття права власності на земельну ділянку при виході з кооперативу [2, с.68].

На нашу думку, земельні права та обов’язки членів сільськогосподарських кооперативів можна поділити на такі дві групи:

-                права та обов’язки, які виникають під час членства в кооперативі;

-                права та обов’язки, які виникають при виході з кооперативу.

При цьому земельні правовідносини, які виникають при вступі до кооперативу ми не відносимо до прав та обов’язків членів кооперативу, а до таких, що є передумовою виникнення членських відносин. Адже громадянин, який виявив бажання вступити до кооперативу і здійснює пайовий внесок шляхом передачі земельної ділянки кооперативу, стає членом кооперативу тільки після схвалення загальними зборами рішення правління (голови) кооперативу про прийняття до кооперативу, якому передують подання заяви та внесення вступного і пайового внеску. Громадянин подає заяву, вносить вступний і пайовий внесок не як член кооперативу, а як особа, яка бажає ним стати.

Земельні права членів сільськогосподарського кооперативу потребують належного законодавчого закріплення та державного захисту.

Література:

1.       Закон України «Про сільськогосподарську кооперацію» [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://zakon.nau.ua

2.       Гафурова О.В. Сільськогосподарські виробничі кооперативи: права та обов’язки членів: Монографія. – К.: МАУП, 2006. – 200 с.

3.       Уркевич В.Ю. Правові проблеми становлення сільськогосподарських кооперативів в умовах ринкової економіки України. Автореферат дисертації на здо­бут­тя на­у­ко­во­го сту­пе­ня ка­н­ди­да­та юри­ди­ч­них на­ук: 12.00.06 [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/ard/2001/01uvyreu.zip

4.       Землі сільськогосподарського призначення: права громадян України. Науково-навчальний посібник // За ред. докт. юрид. наук, проф. Н.І. Титової. – Львів: ПАІС, 2005. – 368 с.

5.   Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://zakon.nau.ua