Лаврухіна О.І.

Донецький національний університет економіки

і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Інтернет-залежність як проблема сучасності

         Стрімкий прогрес у сфері поширення та розвитку інформаційно-комунікаційних технологій, використання нових засобів телекомунікації, зокрема Інтернету як потужного глобального інформаційного ресурсу, приваблює широкі верстви населення незалежно від віку, освіти та соціального статусу. Проте неконтрольоване використання інтернет-мережі перетворилося на загрозу гармонійному розвитку особистості, її психічному здоровю, а в ряді випадків навіть призвело до летального результату. Тому проблема інтернет-залежності є актуальною проблемою, яка спонукає до її глибшого дослідження та пошуку шляхів подолання.

         Метою моєї роботи є розгляд сутності  інтернет-залежності та її вплив на сучасну молодь.

         Розглядом даної проблеми займалися такі вчені як Бурова В.А., Войскунский А.Е., Єгоров А.Ю., Кузнєцова Н.А., та багато інших, які в своїх працям визначили причини, ознаки, вплив на розвиток суспільства  та шляхи подолання інтернет-залежності.

Світовий інтернет-доступ до березня 2011 року охопив 1.6966.514.816 користувачів. Швидке зростання інтернету породив дослідження переваг і недоліків розширення онлайн-активності, зокрема, продовжує активно обговорюватися феномен комп'ютерної інтернет-залежності [1, с. 98].

Психологи виділяють наступні поведінкові характеристики Інтернет-залежних: активне небажання відволіктися, навіть на короткий час від роботи в Інтернеті; роздратування при вимушених відволіканнях; невміння спланувати час закінчення сеансу роботи в Мережі; використання все більших сум грошей для забезпечення роботи в Інтернеті, у тому числі і в борг; готовність брехати, говорячи про тривалість і частоту роботи в Інтернеті; забування у ході роботи в Мережі про домашні справи, навчання чи службові справи, важливі особисті і ділові зустрічі; небажання приймати критику подібного способу життя; готовність миритися з руйнуванням сім'ї; втрата кола спілкування з-за Мережі; зневага власним здоров'ям;  скорочення тривалості сну, внаслідок роботи в Інтернеті в нічний час; уникання фізичної активності та багато інших.

Дослідження InMind Factum Group демонструє, що 12,9 млн українців

(33 %) використовують Інтернет раз на місяць і частіше, 11,8 млн (30 %) –

один раз на тиждень і частіше, 8,7 млн (22 %) щоденно або майже щоденно. Соціально-демографічна структура користувачів Інтернету наступна серед інтернет-користувачів переважають чоловіки (54 %), за віковими показниками 58 % – підлітки і молодь у віці 15-30 років, 29 % – користувачі у віці 31 – 45 років, а 13 % – люди у віці 46 і більше років [2, с. 34].

         Якщо довго сидіти за комп’ютером, втрачається живий контакт з людьми, будь-які відчуття, людина просто заглиблюється у себе. Особливо це стосується дітей, у яких ще не відпрацьовані зв’язки з людьми.

         Діти, які довго сидять за комп’ютером, не хочуть рухатися. Вони говорять, що в них болять ноги, і це дійсно так. Оскільки сидячий спосіб життя – це невеликі фізичні навантаження, не в повному обсязі працюють судини, порушується функція роботи м’язів. Батьки б’ють тривогу тільки тоді, коли ситуація виходить з-під контролю. Коли діти впадають у депресії, у них з’являються невротичні розлади й розлади поведінки, коли дитина стає асоціальною – перестає ходити в школу, починає красти гроші в друзів і близьких, щоб піти в інтернет-кафе. Але всього цього можна уникнути. Вчасно зроблений крок назустріч дитині – це гарний шанс вирішити проблему [3, с. 152].

Проблема інтернет-залежності в Україні досліджується фахівцями відповідних галузевих установ таких, як  ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології Національної академії медичних наук України», Інститут соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України (В. Посохова), а також ученими Одеського (Е. Мельник) та Дніпропетровського (Л. Юрєва, Т. Больбот) медичних університетів.

Щодо практичних кроків у сфері попередження інтернет-залежності слід зазначити, що Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України проводиться інформаційно-просвітницька робота з питань безпечної роботи в Інтернеті, а також з проблеми інтернет-залежності. Міністерство співпрацює з державними, бізнесовими структурами, неурядовими організаціями з метою вирішення зазначених завдань. Вивчення теми безпечної роботи в Інтернеті передбачено чинними програмами зі шкільних курсів «Інформатика» та «Основи здоровя» [2, с. 35].

Висновок: Порівняно з алкогольною та наркотичною залежністю, інтернет-залежність меншою мірою шкодить здоров’ю людини, проте її наслідки мають соціально-психологічне забарвлення. Якщо ця проблема залишиться невирішеною, то незабаром вона може стати однією з причин низької соціальної адаптації, слабої інтегрованості в соціальні відносини  найбільш працездатної частини населення.

Література:

 1. Н.А. Цой Феномен интернет-зависимости и одиночество//Социс, 2011. - №12. – с. 98-107.

2. Інтернет-залежність як новий феномен сучасного світу: сутність і проблеми. - К.: НІСД, 2011. - 47 с.

3.  Церковний А. Аспекти формування Інтернет-залежності // Соціальна психологія. - 2004. - № 5 (7). – C.149-154.