Боровик Л. В.

Національна академія Державної прикордонної служби України

Мотиваційний компонент психологічної компетентності офіцерів-прикордонників

 

Однією з важливих складових фахової компетентності офіцерів органів охорони державного кордону (ООДК) є психологічна компетентність, яка являє собою сукупність знань, умінь й особистісних якостей, необхідних для успішного науково-обгрунтованого здійснення взаємодії, спілкування і взаємин офіцера-прикордонника з особовим складом.

Для дослідження змісту та передумов формування цієї компетентності виникає необхідність в аналізі її структури та психологічних особливостей оперативно-службової діяльності офіцерів-прикордонників.

На підставі проведеного аналізу психологічного змісту професійної діяльності офіцерів-прикордонників було висунуте припущення, що психологічна компетентність офіцерів-прикордонників являє собою складну властивість особистості, яку можна представити у вигляді таких чотирьох взаємопов’язаних компонентів: мотиваційного, когнітивно-діяльнісного, рефлексивно-вчинкового та емоційно-вольового. Всі вони в сукупності достатньо повно характеризують досліджуване поняття та психологічні аспекти професійної діяльності офіцерів-прикордонників. Одним з компонентів психологічної компетентності офіцерів ООДК є мотиваційний компонент, котрий є визначальним у процесі її формування, оскільки виступає у якості спонукальної основи цього процесу. Зупинимось детальніше на його аналізі.

У професійній діяльності офіцерів-прикордонників важливим компонентом є мотиви її здійснення. Результати наукових досліджень і практичного досвіду засвідчують, що професійна діяльність тільки тоді дає позитивний ефект, коли враховуються рушійні сили розвитку особистості і, в першу чергу, мотиви її діяльності та поведінки. Формування психологічної компетентності офіцерів ООДК розпочинається ще під час навчання в Національній академії Державної прикордонної служби України, і особливо значимо під час вивчення дисциплін психологічного спрямування, а також в процесі накопичення досвіду у ході спілкування з офіцерами, командирами, підлеглими, під час стажування. Отже, дуже гостро постає проблема формування у курсантів та офіцерів потреби накопичення практично значущих психологічних знань та розуміння необхідності цих знань.

У структурі мотивації, що зумовлена самим процесом навчання або виконання оперативно-службових завдань, виділяють наступні мотиви:

1) мотиви, що детермінуються змістом діяльності (навчання) - потяг до знань з психології, бажання пізнавати нові факти, поняття з підручників, з фільмів, від оточуючих, бажання набувати психологічного досвіду, розв’язувати психологічні задачі, приймати участь у тренінгах;

2) мотиви, що викликаються самим процесом засвоєння та отримання знань, в тому числі психологічних: інтелектуальна активність, прагнення подолати перешкоди в процесі пізнання, отримати задоволення від цього, тощо.

Мотиваційна сфера професійної діяльності прикордонника здійснює значний вплив не тільки на емоційний, пізнавальний, інтелектуальний його розвиток, але й на формування, виховання його як офіцера, спеціаліста, який розуміє суспільну значущість своєї майбутньої професії та необхідність певного запасу психологічних знань. Останнє пов’язане з тим, що мотивація несе в собі не тільки заряд емоційності і відповідним чином спрямовує  ті чи інші психічні явища і процеси, але й значною мірою зумовлює формування світогляду, національно-патріотичних ідей, норм і правил поведінки професійно компетентного фахівця.

Для формування психологічно компетентної особистості майбутнього офіцера-прикордонника важливим також є те, що саме спонукало його до вибору даної професії – професії прикордонника, тобто мотиви вибору професії.

Мотиваційна складова психологічної компетентності офіцерів-прикордонників передбачає стійкість мотивів вибору професії офіцера-прикордонника, глибоке розуміння професійних завдань прикордонників та ступінь вболівання за справу, впевненість офіцерів-прикордонників в особистій та суспільній значущості обраної професії; глибоке переконання у необхідності формування психологічної компетентності у прикордонних фахівців.

На підставі дослідження психологічних особливостей професійної діяльності офіцерів-прикордонників та аналізу труднощів формування їх психологічної компетентності були виділені рівні сформованості мотиваційного компоненту досліджуваної риси особистості:

 - мотиви, що пов’язані з різними соціальними взаємодіями офіцера з іншими людьми. У процесі здійснення професійної діяльності у офіцерів з такою мотивацією спостерігається інтерес тільки до результату своєї діяльності, прагнення скоріше виконати поставлені задачі, не задумуючись над «психологічною» правильністю результату або оптимальністю способу досягнення мети.

 - мотиви, що пов’язані з психологічним змістом професійної діяльності і процесом її виконання. Офіцерів-прикордонників з такою мотивацією цікавлять психологічні аспекти професійної діяльності, вони здійснюють пошук додаткових психологічних засобів досягнення мети, перебір декількох варіантів з метою вибору кращого, прагнення самостійно оцінити процес і результати своєї праці.

 - мотиви,  пов’язані із змістом психологічної компетентності, процесом її формування, і, які передбачають елементи творчості і самоосвіти.

Отже, аналіз компонентного складу психологічної компетентності офіцерів-прикордонників, загалом, та мотиваційного компоненту, зокрема, дозволив зробити висновки про те, що кожен компонент виконує певну функцію; визначальним у процесі формування психологічної компетентності офіцера ООДК є мотиваційний компонент, котрий виступає у ролі спонукальної основи цього процесу; мотиваційний компонент психологічної компетентності має свої рівні сформованості, відповідні до процесу і якості здійснення професійної діяльності офіцерів-прикордонників.