К.е.н., доцент Бондаренко Л.А., Жук І.О.

ДВНЗ «Криворізький національний університет»

Криворізький економічний інститут

ІНОЗЕМНИЙ КАПІТАЛ В БАНКІВСЬКОМУ СЕКТОРІ УКРАЇНИ

 

Іноземний капітал відіграє важливу роль у формуванні банківського сектору України. Присутність банків з іноземним капіталом у банківській системі України відповідає інтересам розвитку національної фінансової системи, сприяє залученню іноземних інвестицій та розширенню ресурсної бази соціально-економічного розвитку. Взагалі приток іноземного капіталу може мати як позитивні, так і негативні наслідки, залежно від макроекономічних передумов та інституційного середовища, що існує в країні. Позитивним є те, що іноземні банки приносять капітал, якого не вистачає Україні для довгострокових інвестицій, досвід трансформації фінансових установ, а також нові банківські технології, високі стандарти обслуговування клієнтів і кращі приклади систем управління банками, як фінансовими організаціями. Негативними наслідками слід вважати низку фінансових ризиків, пов’язаних зі швидким зростанням частки іноземного банківського капіталу, що може призвести до втрати суверенітету у сфері грошово-кредитної політики та інше.

Наукові джерела подають різноманітні визначення понять «іноземний

капітал», «банк з іноземним капіталом», «іноземний банк» тощо. В роботах Островської О. іноземний банк трактується як банк, що визнаний таким згідно з законодавством, іноземної країни, на території якої він зареєстрований [1, с. 180]. «Енциклопедія банківської справи» за редакцією Стельмаха В. подає визначення банку з іноземним капіталом як банку, який функціонує на території країни і капітал якого частково або повністю належить іноземним інвесторам [2, с. 49]. Вітчизняне законодавство пояснює термін «банк з іноземним капіталом» як банк, у якому частка капіталу, що належить хоча б одному іноземному інвестору, становить не менше 10% [3]. Таке трактування враховує участь іноземного капіталу в банківській установі, частка якого становить більше ніж 10 % і не враховує можливості вкладених кількома інвесторами коштів менше цієї частки.

Наявність в економіці будь-якої держави значних обсягів іноземного капіталу є ознакою макроекономічної стабільності, високого рівня довіри інвесторів до її законодавчої, виконавчої та судової влади.

Розвиток банківської системи України тісно пов’язаний з інтеграційними процесами, що відбуваються у світовій економіці, тому проблеми доступу іноземного капіталу та його впливу на діяльність вітчизняних банків і економічну безпеку держави в цілому набувають особливої актуальності.

В Україні присутність іноземного капіталу в банківській системі за останні роки поступово збільшується це можна побачити у наступній таблиці1.

Таблиця 1

Присутність іноземного капіталу в банківській системі України в 2007-2012 рр.

з/п

Назва показника

2007

2008

2009

2010

2011

2012

1

Кількість банків, які мають банківську ліцензію

170

175

184

182

176

176

2

з них з іноземним капіталом

35

47

53

51

55

54

3

у т.ч. зі 100% іноземним капіталом

13

17

17

18

20

22

4

Частка іноземного капіталу у статутному капіталі банків, відсоток

27.6

35.0

36.7

35.8

40.6

39.0

 

Отже, станом на 01.01. 2012 року в Україні працювало 54 банки з іноземним капіталом ( у тому числі 22 зі 100% іноземним капіталом). Спостерігається загальна тенденція поступового зменшення частки іноземного капіталу в банківській системі України. Вже немає таких великих інвестицій в українські банки, які були в 2006-2008 роках. Перш за все, це пов'язано з непривабливим інвестиційним кліматом, викликаним низькою юридичної захищеністю кредиторів.

Сильними сторонами банків з іноземним капіталом, що відрізняють їх від вітчизняних банків, можна назвати серйозну фінансову підтримку потужними материнськими компаніями, наявність чіткої стратегії розвитку, сучасні банківські технології, високі стандарти обслуговування, організованість, як правило, грамотний персонал, прозорість діяльності, політична незаангажованість.

Слабкими сторонами є те, що у зв'язку з високою репутацією бренда іноземні банки можуть бути більш консервативними при здійсненні тих чи інших операцій, а також іноземним банкам складно виживати в умовах високого ступеня корумпованості в країні.

Таким чином, сучасний період розвитку банківської системи та економіки України присутність іноземного банківського капіталу стало невід’ємним елементом розвитку вітчизняної банківської системи, оскільки іноземні інвестори вкладають у національну економіку не лише власні капітали, але й сприяють використанню зарубіжного досвіду ведення банківського бізнесу, забезпеченню прозорості банківської діяльності, налагодженню відносин з іноземними державами, інтеграції вітчизняної банківської системи у світовий фінансовий простір. Процес припливу іноземного капіталу є об’єктивним і має низку переваг та недоліків для вітчизняної банківської системи й економіки в цілому.

 

Література:

1. Івасів І. Б., Корнилюк Р. В. Стратегічні аспекти регулювання діяльності іноземних банків в Україні [Електронний ресурс] / І. Б. Івасів, Р. В. Корнилюк — Режим доступу : http://www.nbuv.gov.ua

2. Карчева Г. основні проблеми розвитку банківської системи україни в посткризовий період та шляхи їх вирішення / Г. Карчева // Вісник НБУ. — 2010. — №8 — С. 26–31

3. Основні показники діяльності банків [Електронний ресурс] / Національний Банк України. — Режим доступу : http://www.bank.gov.ua